Štúrovo 2. februára (TASR) Slovenská republika splní podmienky pre vstup do shengenského priestoru. Uviedol to dnes v Štúrove štátny tajomník pre verejnú správu Ministerstva vnútra SR Vladimír Čečot na 6. zasadnutí Medzivládnej slovenskomaďarskej zmiešanej komisie pre cezhraničnú spoluprácu.
Na schôdzi komisie, ktorej okrem slovenského štátneho tajomníka spolupredsedá štátny tajomník maďarského rezortu pre miestnu správu a územný rozvoj Sándor Bujdosó, sa zúčastnili starostovia a primátori prihraničných oblastí.
O necelý rok budeme v shengene, budeme strážiť hranicu smerom na Ukrajinu a spolu s Maďarskom budeme spolupracovať na ostrahe pokojného života občanov tak, aby sem neprenikala organizovaná kriminalita, aby sem neprenikala spoza hraníc zločinnosť v podobe drog, predaja bieleho mäsa a podobne. Čiže je to naša veľmi dôležitá spolupráca, ktorá má chrániť ľudí v týchto pohraničných oblastiach tak, aby neprenikali do vnútrozemia," povedal pre TASR Čečot. Podľa neho SR a Maďarská republika už túto spoluprácu začali celkom konkrétne vo štvrtok zriadením prvého kontaktné miesta v Rajke.
Pohraničné hliadky budú zmiešané, o 11 mesiacov hranice medzi SR a Maďarskom už nebudú strážené a už nebudeme hovoriť o hraničnej spolupráci, ale iba o spolupráci a o to je činnosť komisie dôležitejšia. Myslím, že bolo dôležité aj to, aby som ubezpečil maďarskú stranu, že podmienky shengenu budú splnené," dodal slovenský politik. Ďalej poznamenal, že spolupráca je najlepšia cesta ako udržiavať dobré susedské vzťahy.
Jeho maďarský partner Bujdosó pred novinármi pripomenul, že od roku 2004 je práca tejto zmiešanej komisie kontinuálna. Vyzdvihol dôležitosť posilňovania spolupráce samosprávnych celkov SR a Maďarska, k tomu by mala komisia aj naďalej aktívne napomáhať.
Na rokovaní komisie, ktorej úlohou je predovšetkým zintenzívňovať miestny ekonomický a spoločenský rozvoj a podporovať dobré susedské vzťahy v prihraničných regiónoch, bola otvorená aj téma policajnej spolupráce, v rámci nej dobudovanie spoločných kontaktných miest, a začatie výkonu služby spoločných zmiešaných hliadok.
V súčasnosti vzájomná spolupráca civilnej ochrany podľa zúčastnených nadobúda na význame v boji so živlami v rôznych podobách, ako rozvodnené rieky, snehové kalamity a víchrice. Existuje Stála slovenskomaďarská zmiešaná komisia pre mimoriadne udalosti Úradu civilnej ochrany MVSR a Riaditeľstva národnej ochrany pred mimoriadnymi udalosťami maďarského ministerstva vnútra, ktorej členovia informovali o svojej činnosti a najmä o príprave mládeži.
Svedectvom toho, že vzťahy s Maďarskom nie sú na mrazivej úrovni, akoby sa v poslednom období mohlo zdať, podľa vyjadrení účastníkov komisie sú aj výsledky Programu susedstva Maďarsko Slovensko Ukrajina v rokoch 2004-2006, ako aj plány programu pre obdobie rokov 2007-2013. Členovia komisie hodnotili aj spoluprácu s rezortom dopravy v oblasti rozvoja cezhraničnej infraštruktúry.