Bratislava 2. februára (TASR) - Súťaž slovenských miest o realizáciu projektu Európskeho hlavného mesta kultúry v roku 2013 s predpokladaným rozpočtom 25-35 miliónov eur (875 mil. Sk až miliarda 225 miliónov Sk) dnes na Ministerstve kultúry SR pokračovala Informačným dňom.
Ako uviedol pre TASR generálny riaditeľ sekcie medzinárodnej spolupráce MK SR Ladislav Šimko, cieľom akcie bolo poskytnúť predstaviteľom miest detailnejšie poznatky od expertov Európskej komisie (EK), ale aj zástupcov miest, ktoré už v minulosti takýto projekt realizovali.
Dodal, že okrem rozpočtu na samotný projekt sa počíta s predpokladanými nákladmi na rozvoj infraštruktúry víťazného mesta v rozsahu 100 miliónov eur (3,5 mld. Sk). Výsledný rozpočet býva viaczdrojový - z prostriedkov mesta, regiónu, sponzorov, štátnej podpory a z fondov Európskej únie.
Európska komisia určí na každý rok dve kultúrne hlavné mestá, v roku 2013 bude jedno vo Francúzsku a druhé na Slovensku. Každé z nich pripraví 9 až 13 mesiacov trvajúci kultúrny program zameraný na prezentáciu vlastných špecifík s presahom na problematiku Európskej únie.
Ministerstvo kultúry zverejnilo 26. januára na internete výzvu, na základe ktorej sa slovenské mestá a regióny môžu do súťaže zapojiť. Teraz majú deväť mesiacov na vypracovanie projektu. Komisia, v ktorej bude mať Slovensko šesť a európske inštitúcie sedem členov, potom v tzv. predvýbere určí niekoľko najúspešnejších vízií. Mestá budú potom vyzvané na konkretizáciu a doplnenie projektov, v roku 2008 dostane Európska komisia odporúčanie na definitívneho víťaza.
Zástupcovia slovenských miest sa na stretnutí zaujímali najmä o názory riaditeľa direktória EK pre vzdelanie Vladimíra Šuchu a koordinátorky podujatia v EK Jacqueline Pacaud na to, akým spôsobom napísať čo najperspektívnejší projekt. Ako uviedla Pacaud, je výhodné konzultovať projekty s mestami, ktoré už tento titul získali a je možné tiež komunikovať s francúzskymi mestami, ktoré sa do súťaže prihlásili. Tie už na francúzskom informačnom dni prejavili záujem o komunikáciu so Slovákmi a ich zoznam dostali zástupcovia slovenských magistrátov k dispozícii.