SME

Černáka poslal súd späť do väzby

Mikuláš Černák sa nedostal na slobodu. Okresný súd v Prešove ho dnes poslal do väzby pre obvinenie z ďalších vrážd.

Vyšetrovatelia sledujú prehľadávanie Mikuláša Č. (uprostred) počas jeho včerajšieho zatýkania pred banskobystrickým Ústavom na výkon väzby.Vyšetrovatelia sledujú prehľadávanie Mikuláša Č. (uprostred) počas jeho včerajšieho zatýkania pred banskobystrickým Ústavom na výkon väzby. (Zdroj: SITA)

Prešov 2. februára (ČTK) - Údajný šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák sa nedostal na slobodu. Okresný súd v Prešove ho dnes poslal do väzby pre obvinenie z vrážd údajného policajného informátora Jozefa Filipa a bývalého policajta Gustáva Slivenského v 90. rokoch. Uvalenie väzby ešte preskúma prešovský krajský súd.

"Sudca pre prípravné konanie rozhodol, že berie M.Č. do väzby. V tomto prípade pôjde o útekovú väzbu," povedal novinárom hovorca súdu Peter Farkaš. Potvrdil, že Černáka ešte dnes prevezú do väzobnej väznice v Ilave.

SkryťVypnúť reklamu

"Napĺňa sa politický scenár z roku 2005," reagoval bez ďalších podrobností Černákov advokát Ľubomír Samuel. Voči rozhodnutiu o väzbe podal sťažnosť, ktorú preskúma Krajský súd v Prešove. Ten síce nemá na verdikt predpísanú lehotu, podľa Farkaša by však mal rozhodnúť rýchlo po tom, ako obdrží Černákov spis.

Krajský súd tiež posúdi sťažnosť obhajcov na zaujatosť sudkyne okresného súdu. Samotná sudkyňa totiž námietku zo zaujatosti odmietla. Ani jedna zo sťažností nemala odkladný účinok na rozhodnutie o väzbe.

Černákovi hrozí v procese 12 až 15 rokov väzenia alebo výnimočný trest, teda aj doživotie. Podľa Farkaša však zatiaľ nie je jasné, pred ktorým súdom sa uskutoční samotné pojednávanie. Filipa totiž zavraždili v Banskobystrickom kraji a Slivenského v Prešovskom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

Dnešný Černákov výsluch sa predĺžil na viac ako štyri hodiny. Černák sa totiž pred sudkyňou sťažoval na vysoký krvný tlak a dvakrát si vyžiadal lekárske vyšetrenie. V prvom prípade ho dokonca previezli zhruba na hodinu do prešovskej fakultnej nemocnice.

Podľa polície Černák s komplicom dopravili Filipa do lesa pri obci Liptovská Teplička, tam ho zastrelili a zahrabali do pripravenej jamy. Černák ho údajne podozrieval, že donáša polícii. Slivenského údajne v podzemí hotela Gerlach v Poprade dobodal, pretože ho podozrieval, že si naňho dojednáva nájomného vraha. Černákov komplic mu potom údajne ešte zaživa odrezal hlavu.

Černáka ešte vo štvrtok prepustil na slobodu banskobystrický krajský súd v prípade údajných vrážd podnikateľa Mariána Karcela a údajného člena podsvetia Imricha Oláha. V tejto veci Slovensko však nepožiadalo o súhlas na stíhanie Českú republiku, kde sa Černák pre rokmi ukrýval. V prípade vrážd Filipa a Slivenského slovenská prokuratúra už súhlas českej justície získala.

Chronológia prípadov, v ktorých čelil podozreniam Mikuláš Černák:

SkryťVypnúť reklamu

december 1997 - Bývalý vodič autobusu, podnikateľ a chovateľ tigrov Mikuláš Černák, ktorý bol dlhší čas slovenskými médiami označovaný za bossa podsvetia, sa vydal do rúk polície. Tá ho obvinila z vydierania stredoslovenských podnikateľov a neskôr aj z vraždy údajného poľského podvodníka Grzegorza Szymaneka. Okresný súd v Trenčíne vzal Černáka do väzby. Černák obvinenia odmietal. Tvrdil, že bol obeťou komplotu politikov.

28. januára 2000 - Krajský súd v Banskej Bystrici Černáka odsúdil za vydieranie, branie rukojemníka a vraždu na 15 rokov väzenia. Černák sa odvolal. Najvyšší súd vo februári 2001 potvrdil Černákovi len trest za vydieranie v dĺžke osem a pol roka. Obžalobu z vraždy Szymaneka zamietol pre nedostatok dôkazov. Kľúčový svedok v procese Alexander H., v podsvetí prezývaný aj Šani, počas procesu niekoľkokrát zmenil výpoveď o vražde.

SkryťVypnúť reklamu

29. novembra 2002 - Krajský súd v Trenčíne podmienečne prepustil Černáka na slobodu za dobré správanie. Černák niekoľko hodín po verdikte opustil brány väznice.

30. decembra 2002 - Premiér Mikuláš Dzurinda Černáka obvinil z výtržníctva na lyžiarskom svahu na Štrbskom plese. Tvrdil, že podmienečne prepustený Černák sa strkal a predbiehal na vleku a terorizoval ostatných lyžiarov. Polícia Černáka obvinila, prokuratúra však podnet odmietla.

19. marca 2003 - Najvyšší súd zrušil prepustenie Černáka z väzenia na podnet vtedajšieho ministra spravodlivosti Daniela Lipšica. Černák ušiel do Česka, tam ho však chytila polícia a v auguste 2003 ho vrátili české orgány na Slovensko.

4. apríla 2005 - Polícia Černáka obvinila zo zosnovania vraždy Petra Klešča v roku 1997. Klešč bol osobným strážcom brata medzitým zavraždeného údajného vodcu košického podsvetia Róberta Holuba a zomrel pri pokuse o jeho vraždu. Prokuratúra neskôr Černáka obžalovala.

SkryťVypnúť reklamu

28. októbra 2005 - Vyšetrovatelia Černáka obvinili aj z vraždy údajného mafiána Imricha Oláha, ktorý bol istý čas podozrivý z vraždy Róberta Remiáša. Ten bol podľa slovenských médií spojkou svedka v ostro sledovanom prípade únosu bývalého prezidenta Michala Kováča. Prokuratúra Černáka neskôr obžalovala.

22. decembra 2005 - Černákovi pribudlo obvinenie z vraždy dvoch údajných členov dunajskostredského podsvetia Emila Potanča a Milana Šípoša v roku 1997.

17. februára 2006 - Černáka obvinili z ďalšej vraždy. Obeťou mal byť v roku 2000 Marián Karcel, ktorý proti Černákovi svedčil a tvrdil, že ho Černák donútil pod cenu predať svoj penzión.

5. apríla 2006 - Polícia obvinila Černáka z vraždy údajného člena podsvetia Pavla Lenárta, ktorého vraj dal zabiť v roku 1997.

SkryťVypnúť reklamu

20. októbra 2006 - Okresný súd v Prešove Černáka zbavil obžaloby v prípade vraždy Klešča. Rovnako rozhodol aj v prípade údajného Černákovho spoločníka Slavomíra S. V procese opäť svedčil údajný Černákov spoločník Alexander H.

21. decembra 2006 - Banskobystrický okresný súd rozhodol, že Černák má byť prepustený z väzby, v ktorej bol pre podozrenie z vraždy Oláha a Karcela. Na tento prípad sa totiž podľa súdu vzťahovala takzvaná zásada špeciality, podľa ktorej Černáka slovenské orgány nemôžu stíhať za iný skutok ako za ten, kvôli ktorému bol vydaný z Česka na Slovensko. Prokuratúra proti rozhodnutiu súdu podala sťažnosť.

23. decembra 2006 - Generálna prokuratúra požiadala české súdy o rozšírenie súhlasu na trestné stíhanie Černáka za vraždy údajného policajného informátora Jozefa Filipa a bývalého policajta Gustáva Slivenského z 90. rokov.

SkryťVypnúť reklamu

26. januára 2007 - Vrchný súd v Prahe potvrdil rozhodnutie Mestského súdu, že Slovensko môže stíhať Černáka za vraždy Filipa a Slivenského.

1. februára 2007 - Banskobystrický krajský súd potvrdil rozhodnutie nižšieho súdu a Černáka prepustil z väzby. Hneď pri východe z väznice ho však polícia zatkla kvôli prípadu vraždy Slivenského a Filipa.

2. februára 2007 - Prešovský okresný súd poslal Černáka do väzby v prípade vrážd Slivenského a Filipa.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 275
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 514
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 197
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 053
  5. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 4 063
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 3 604
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 875
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 371
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Radosť hráčov Bayernu.

Rozhodujúci gól strelil Harry Kane.


Alexander Ovečkin sa raduje z gólu proti Caroline.

Útočník Washingtonu môže pokoriť rekord Wayna Gretzkého už v najbližšom zápase.


TASR
Radosť futbalistov Žiliny.

Pozrite si prehľad športových udalostí v sobotu, 5. apríla. Aký je program dňa?


SkryťZatvoriť reklamu