PREŠOV 3. februára (SITA) – Prešovská základná organizácia Slovenského zväzu telesne postihnutých a ich priatelia z neziskovej organizácie Ikarus pracujú od septembra na spoločnom projekte Skutočne všetci rovní? Projekt je zameraný na mapovanie bezbariérovosti mesta. Prvé výsledky monitoringu zverejnia v utorok o 14:30 v zasadačke prešovského mestského úradu. Ako uviedla pre agentúru SITA koordinátorka projektu Anna Olejárová, prieskum priniesol poznatky, že človek na vozíku musí v Prešove denne čeliť množstvu architektonických bariér, čo má ďaleko k plnohodnotnému životu.
Najviac problémov je pri styku s úradmi, vozičkári majú problémy s využívaním základných služieb akými sú vstup do holičstva, čistiarne ale aj pri bežných nákupoch. Podľa prieskumu invalidní ľudia v zásade nemajú výhrady proti pohybu v centre mesta. Pomerne bezproblémovo sa môžu pohybovať aj v častiach mesta, kde je cyklistický chodník. Ten ich dovedie do centra zo Sídliska III., kde je Domov sociálnych služieb so stovkou invalidov, i zo Sídliska Sekčov, kde je bezbariérová bytovka. Horšie sú na tom ostatné mestské časti. Projekt finančne podporilo ministerstvo školstva v rámci celoeurópskej kampane. Jeho kompletné vyhodnotenie zhrnú do brožúrky, ktorú plánujú doručiť všetkým inštitúciám, ktoré môžu problém bezbariérovosti v meste pomôcť riešiť.
Ako uviedol pre SITA hovorca prešovskej radnice Michal Kaliňák, ich úrad v minulom roku navštívilo asi 25 vozičkárov, ku ktorým museli prísť úradníci sociálneho odboru von pred budovu. To by sa malo čoskoro zmeniť. Prešovská radnica získala výmenou s Prešovským samosprávnym krajom budovu vo svojom susedstve na Jarkovej ulici. Po rekonštrukcii na jej prízemí bude zriadená kancelária prvého kontaktu, ktorá problémy vozičkárom odstráni. Podľa štatistiky v Prešove žije okolo 5 tisíc ľudí s ťažkým zdravotným postihnutí. V meste je zriadená aj autobusová linka s plošinou pre ľudí na vozíku.