BRATISLAVA 4. februára (SITA) - Putovný medzinárodný umelecko - vedecký projekt európskych umelcov BRIDGE:ING / Černovecká Austria - symboly a identity novej Európy budú môcť od stredy 7. do 28. februára obdivovať aj Slováci. K dispozícii im bude v Galérii Dvorana Ministerstva kultúry SR na Námestí SNP 33 v Bratislave. Témou prehliadky je konfrontácia s novou Európou prostredníctvom symbolov.
Desať oslovených umelcov a kurátorov z Rakúska, Maďarska, Slovenska, Poľska a Ukrajiny spracovalo po jednej replike sochy Černovickej Austrie od viedenského sochára Karla Pekaryho. Tá od roku 1875 na Hlavnom námestí v Černoviciach pripomínala obsadenie Bukoviny Habsburskou monarchiou, no po prvej svetovej vojne zmizla. Po jej znovuobjavení pri stavebných prácach v roku 2003 umelci komplexne preskúmali jej symbolickú relevanciu. Každý z nich dostal priestor na vytvorenie predstavy o novej Európe podľa vlastnej umeleckej výrazovej formy - od klasického sochárstva až po nové médiá. Prioritou výtvarníkov a vedcov je odpovedať na otázku, či sa dá identita symbolicky nariadiť, alebo vykonštruovať. Zaobchádzanie s politickými symbolmi v Európe budú interpretovať práce Ilony Németh a skupiny XYZ zo Slovenska, Maďarsko zastúpia Róza El-Hasan a Janos Sugár. Zúčastnili sa tiež Poliaci Katarina Kowalska a Jan Simon, Ukrajinci Anna Sidorenko a Bronislav Tutelmann, Rakúšania Bernadette Huber a Abbé Libansky. Sprievodná performancia pochádza z dielne rakúskej autorky Hilde Fuchs.
Nové sochy, ktoré v rámci projektu vznikli, budú môcť okrem Slovákov obdivovať aj záujemcovia vo Viedni, Krakove a Budapešti. Finálne ich ako symbolický darček dostane Ukrajinská republika. Na vedeckom sympóziu v Černoviciach sa politickými symbolmi a ich významom pre súčasnosť a budúcnosť v novej Európe budú zaoberať umelci a vedci, ktorí sa do projektu BRIDGE:ING / Černovická Austria – symboly a identity v novej Európe zapojili. Výsledky sympózia zhrnie dvojdielna knižná publikácia.
Agentúru SITA informovala Marcela Mokraňová z Rakúskeho kultúrneho fóra.