BRATISLAVA 5. februára (SITA) - Prispieť k obmedzeniu ťažby tzv. krvavých diamantov môže každý, kto sa od štvrtka zapojí do kampane Amnesty International (AI). Medzinárodná ľudsko-právna organizácia spustí kampaň zároveň s uvedením amerického filmu Krvavý diamant do slovenských kín. Dej snímky, v ktorej hrá jednu z hlavných úloh Leonardo DiCaprio, sa odohráva počas konfliktu v Sierra Leone - jedného z mnohých konfliktov, ktorý bol podľa AI financovaný aj z predaja tzv. krvavých diamantov. Kampaň bude prebiehať v čase premietania filmu Krvavý diamant na Slovensku. Verejnosť v nej budú vyzývať, aby sa stala kontrolným nástrojom zisťujúcim či obchody a firmy dodržiavajú certifikačný Kimberleyský proces. Ten od účastníckych štátov, vrátane SR, žiada, aby kontrolovali, či diamanty nepochádzajú z konfliktných oblastí. Do kampane sa tak v praxi zapojí každý, kto bude slovenským výrobcom a predajcom šperkov s diamantmi či zodpovedným štátnym inštitúciám klásť otázky o pôvode diamantov. Zistené informácie sa priebežne zverejnia na webstránke AI.
Ako ďalej informovala hovorkyňa AI na Slovensku Ingrid Králová, niektoré diamanty sú vyťažené za cenu ľudských životov. Rebelské ozbrojené skupiny v konfliktných oblastiach, hlavne Západnej Afriky, ovládnu náleziská nerastov, zajmú dedinčanov a využívajú ich ako otrokov na ťažbu nerastov. Z predaja financujú hlavne nákup zbraní. Podľa OSN v rokoch 1996 až 1997 UNITA v Angole ročne exportovala diamanty za 700 miliónov USD, čo bolo asi 10 percent celosvetového obchodu. Angola, Sierra Leone, Konžská demokratická republika či Libéria sa len pomaly zotavujú z konfliktov, ktorými prešli. Ale diamanty sú aj naďalej zneužívané na pranie peňazí, daňové úniky a organizovaný zločin, upozorňuje AI. Podľa organizácie v súčasnosti diamanty financujú krvavý konflikt na Pobreží Slonoviny. "Pomocou falošných certifikátov sú cez Ghanu a Mali predávané do celého sveta. Zabrániť krvavému obchodu môže iba dôsledná kontrola," tvrdí organizácia.
Od roku 2003 existuje tzv. Kimberleyský proces, podľa ktorého sa účastnícke krajiny zaviazali označovať odkiaľ vyťažené diamanty pochádzajú. Štáty musia zároveň kontrolovať diamantový priemysel vo svojej krajine, či nevyužíva krvavé diamanty. Slovenská republika je účastníckou stranou Kimberleyského procesu. V praxi to znamená, že dodávatelia diamantov certifikátom garantujú, že diamanty nie sú konfliktné (krvavé), ale pochádzajú z legitímnych zdrojov. Výrobca šperku vie podľa dodacieho listu potvrdiť o aké diamanty ide. Aj v predajniach, ktoré šperky nakupujú cez obchodníkov by predajca mal mať od výrobcu certifikát o pôvode diamantov. V prípade požiadania by ho mali zákazníkovi predložiť. Pôvod diamantu nie je možné zistiť pohľadom na kameň alebo na jeho štruktúru. Dá sa určiť iba na základe sledovania obchodných ciest, dodáva AI.