SME

LOZ žiada zvýšiť platy a zastaviť tak exodus lekárov

Bratislava 5. februára (TASR) - Lekárske odborové združenie (LOZ) chce, aby sa v tomto roku zvýšili základné platy lekárov o tridsať percent. Ambíciou ...

Bratislava 5. februára (TASR) - Lekárske odborové združenie (LOZ) chce, aby sa v tomto roku zvýšili základné platy lekárov o tridsať percent. Ambíciou je, aby v roku 2010 mali lekári minimálne dva a pol až trojnásobok základnej mzdy v národnom hospodárstve za rok 2009. Vyhlásil to dnes predseda LOZ Marian Kollár.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Nám nejde len o platy, ale aj o zachovanie zdravotnej starostlivosti aspoň na súčasnej úrovni. Ide nám aj o zdravotné sestry, bez ktorých práca lekára nie je možná," konštatoval Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa neho treba zvýšiť platy lekárov preto, že situácia po personálnej stránke začína byť v zdravotníckych zariadeniach kritická. Treba zastaviť exodus zdravotníckych pracovníkov do zahraničia.

Na odvolanie ministra zdravotníctva Ivana Valentoviča, za ktoré sa vyslovili lekárske odbory Fakultnej nemocnice s poliklinikou v Bratislave - Petržalke, podľa Kollára čas nedozrel. Dodal, že lekárske odbory však nie sú spokojné s jeho doterajšou prácou, rezort má obrovské rezervy.

Lekárske odbory, ktoré budú prácu ministerstva zdravotníctva, ako aj kolektívne vyjednávanie, pozorne sledovať, štrajk nepripravujú. "LOZ nemá záujem o sľuby, ale o reálne skutky," vyhlásil Kollár.

LOZ dnes oficiálne požiada ministra zdravotníctva o stretnutie, na ktorom si chcú okrem iného aj vyjasniť svoje postavenie ako riadneho člena v tripartite.

SkryťVypnúť reklamu

Odborári podporujú návrh ministra na plošné zníženie cien liekov od 1. apríla. Úsporu jednej miliardy by bolo možné použiť efektívne na skvalitnenie zdravotnej starostlivosti o pacienta, ale aj na zvyšovanie platov zdravotníkov.

Kollár poukázal na stálu hrozbu možnosti vytvárania akciových spoločností v nemocniciach. Jedna zo základných vlaňajších požiadaviek štrajkujúcich, aby sa zastavila privatizácia, sa podľa neho stále nerieši. Konštatoval, že v niektorých nemocniciach pokračuje privatizácia ďalších lukratívnych oddelení.

LOZ sa v najbližšom období sústredí na kolektívne vyjednávania, ktoré sa v niektorých nemocniciach začali už v januári. Chce predovšetkým v malých nemocniciach dosiahnuť zvýšenie základných platov o 30 percent. V nich sa totiž zvyšovali platy len minimálne, dodal Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň budú úzko spolupracovať s Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny. "Pre LOZ je prioritou byť partnerom v kolektívnom vyjednávaní na všetkých úrovniach. Máme ambície zosúladiť predovšetkým lekárske služby ústavných pohotovostných služieb s európskou legislatívou, i fyziológiou, i bezpečnosťou ako zdravotníckeho pracovníka, tak i pacienta," konštatoval Kollár.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 442
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 285
  3. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 557
  4. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 4 528
  5. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 874
  6. Plátené tašky a opakované použitie 3 558
  7. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 3 367
  8. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 143
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Viktória Chladoňová (vpravo) v drese tímu Visma-Lease a Bike.

Viktória Chladoňová atakuje elitnú desiatku.


Momentka z prípravného zápasu Španielsko - Ukrajina hráčov do 21 rokov.

Mladí Španieli nevyhrali už tretí zápas v sérii.


Alexander Sorloth oslavuje gól v zápase Nórsko - Taliansko.

Česko v kvalifikácii neprehralo ani jeden zápas.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu