Rekonštrukcia štyroch obytných miestností a kuchyne stála približne 2,2 mil. Sk. Finančné prostriedky poskytlo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Na zariadenie investovalo ministerstvo ďalších 350-tisíc Sk, z rozpočtu mesta Liptovský Mikuláš išlo ďalších 150-tisíc Sk.
„Stredisko slúži pre detí od šesť do pätnásť rokov," informoval agentúru SITA Marcel Tóth, predseda Reformného združenia Rómskej mládeže (RZRM), ktoré s pomocou ďalších partnerov stredisko zriadilo do pol roka. Podľa neho je jeho základným cieľom zamedziť, aby dochádzalo k ústavnej výchove detí v detských domovoch. Budovu získalo RZRM do prenájmu na 50 rokov od bývalého vedenia mesta.
Štyri izby pre deti majú bežný štandard – sú v nich sprchovacie kúty, WC a jedna kuchyňa s kuchynskou linkou s elektrickým sporákom. Súčasťou je zariadenie bytového typu – nové postele, písacie stoly. Týrané deti budú podľa slov Tótha v stredisku maximálne šesť až dvanásť mesiacov. O ich výchovu sa bude starať dvanásť erudovaných pracovníkov s vysokoškolským vzdelaním. V ich práci im vypomáhajú sociálni pracovníci, pediatri a špeciálni pedagógovia, ktorí pre deti pripravujú rozličné programy. „Budú sa tam učiť, pripravovať na budúce povolanie, voľný čas im vyplní pobyt v meste a na rôznych akciách,“ povedal Tóth. „Veľkou pomocou pre nás je riaditeľka pedagogicko-psychologickej poradne v Liptovskom Mikuláši Erika Straková,“ objasnil. Pri výbere detí budú RZRM pomáhať komunitné pracovníčky z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v L. Mikuláši a Žiline. Momentálne v stredisku ešte nie sú žiadne deti. „Nasťahujú sa tam okamžite po získaní finančných prostriedkov, ktoré sú potrebné na jeho prevádzku,“ povedal Marcel Tóth. Už teraz majú pre deti poradovník. „O ubytovanie v stredisku je veľký záujem, v budúcnosti v ňom chceme zriadiť aj ubytovanie pre týrané matky,“ vysvetlil.
Mesto už v januári odovzdalo deväť sociálnych bytov pre Rómov v tamojšej osade Hlboké. Ich realizácia stála 14,6 mil. Sk. Tento objekt obsahoval nájomné byty, útulok pre bezdomovcov, socializačno-výchovnú časť a technickú vybavenosť. „Vlastné byty boli za 6 329 760 korún,“ informoval agentúru SITA Miloš Berník z Mestského úradu v Liptovskom Mikuláši. Pred dvoma rokmi odovzdalo 30 nájomných bytov nižšieho štandardu, rovnako v Hlbokom. Výstavba stála mesto vyše 17 mil. Sk. V meste vzniká aj Komunitné centrum pre Rómov, ktoré financuje z vlastných zdrojov. Na jeho prevádzku prispeje aj mimovládna organizácia mesta Dinkelland z Holandska, vyše 436 tisíc Sk poskytol Fond sociálneho rozvoja. V rómskej osade Hlboké žije približne 500 občanov, prevažne Rómov. Nie je v nej žiadne kultúrne, vzdelávacie ani športové stredisko.
Mesto sa chce v budúcnosti venovať cez prepojenie s medzinárodnými inštitúciami aj ďalším projektom sociálneho zabezpečenia. Konkrétne návrhy ešte nepadli. Podľa súčasného primátora Jána Blcháča ale ide o sociálne projekty, ktoré by mohli byť v budúcnosti financované z európskych zdrojov.