BRATISLAVA 5. februára (SITA) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR a Štátna ochrana prírody SR (ŠOP) odmietajú tvrdenia ochranárskych organizácií a združení, ktoré označujú znižovanie stavov profesionálnych strážcov prírody za neodborný krok. "Záväzné počty znižovania stavov ochrancov prírody ešte nie sú definitívne a preto verejne o nich hovoriť je predčasné," uvádza sa v správe, ktorú agentúre SITA poskytol hovorca rezortu Peter Višváder.
Znižovanie počtu zamestnancov ŠOP vychádza z platného uznesenia vlády SR, podľa ktorého sú všetky rezorty povinné vypracovať akčný plán znižovania počtu zamestnancov. Ten bude následne schválený kabinetom, tvrdí MŽP. Prepúšťanie sa rovnako týka všetkých organizačných jednotiek či už ústredia, správ Národných parkov aj správ Chránených krajinných oblastí a všetkých profesií, teda aj odborných pracovníkov, aj strážcov prírody.
Rezervy pri ochrane prírody v teréne vidí ŠOP v spolupráci strážcov prírody s inými druhmi stráže, napríklad s lesnou alebo poľovnou strážou či s ochranárskymi organizáciami, ktoré vhodne dopĺňajú profesionálnu stráž. Ochranárske organizácie na základe finančných grantov z EÚ realizujú rôzne druhové projekty na ochranu, ktoré sú vhodným doplnkom profesionálnej stráže a dlhodobo sú podporované aj MŽP. Rezort preto nevidí dôvod, prečo by sa nemohlo aj s nimi v ochrane prírody počítať.
V súčasnosti je na Slovensku podľa MŽP 108 profesionálnych strážcov prírody, pričom celkový počet zamestnancov ŠOP je 416. Ide teda o viac ako štvrtinu z celkového počtu zamestnancov. V najväčších národných parkoch je tento podiel strážcov prírody na celkovom počte zamestnancov ešte väčší, napríklad v TANAP-e je z celkového počtu 36 zamestnancov až 17 strážcov a v NAPANT-e je pomer 30 k 15. Pritom podľa rezortu strážcovia prírody plnia z celkových úloh štátnej ochrany prírody asi 10 percent, zvyšok pripadá na odborných pracovníkov. Podľa MŽP je teda ochrana prírody poddimenzovaná najmä pokiaľ ide o odborných pracovníkov.