Národná rada posunula návrh novely Občianskeho zákonníka, ktorý predložil poslanec za KDH Daniel Lipšic, do druhého čítania. Novelizácia má umožniť súdu vyhlásiť za neplatnú zmluvu, uzavretú za zjavne nevýhodných podmienok. Ako príklad uviedol zmluvy, kde občania pri nesplatení desaťtisícovej pôžičky prichádzajú o byt. Lipšic poukázal na množiace sa prípady, keď rôzne obchodné spoločnosti poskytovali fyzickým osobám pôžičky v hodnote desiatok tisíc korún, ktoré zabezpečovali prevodom bytu alebo domu dlžníka na spoločnosť, ktorá pôžičku poskytla. V prípade, ak dlžník nesplatil časť pôžičky alebo sa omeškal čo i len jeden deň, byt zostal spoločnosti, ktorá pôžičku poskytla.
Návrh rozširuje dôvody relatívnej neplatnosti právneho úkonu podľa Občianskeho zákonníka. Doteraz platné ustanovenie považuje za neplatný len právny úkon, ktorý svojím obsahom alebo účelom odporuje zákonu alebo ho obchádza alebo sa prieči dobrým mravom.
Nový Autorský zákon
Komplexnú novelu autorského zákona, ktorá do slovenskej legislatívy zavádza príslušnú európsku smernicu o vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva, schválila dnes Národná rada SR. Novelizácia odstraňuje existujúce rozdiely v právnych úpravách pri vymáhaní práv duševného vlastníctva členských štátov EÚ, ktoré predstavujú významnú prekážku rozvoja vnútorného trhu, a zabraňuje falzifikovaniu, pirátstvu a ďalšiemu porušovaniu práv duševného vlastníctva.
Slovensko musí smernicu zapracovať do národnej legislatívy najneskôr do 18. marca, inak nám hrozí pokuta od Európskej komisie minimálne 25 miliónov korún. Normu zákonodarcovia prerokovali v skrátenom legislatívnom konaní.
Poslanec Jozef Rydlo zo SNS v rozprave upozornil na to, že návrh neobsahuje ustanovenia, ktoré by sa týkali kníh publikovaných on-line na internete. Rydlo si myslí, že zákon by mal myslieť aj na takéto publikácie a preto očakáva, že dnes schválená novela bude v tomto smere novelizovaná. „Týmto publikáciám treba venovať zvýšenú pozornosť. Po stiahnutí z internetu miznú bez uchovania,“ vyhlásil. Upozornil na to, že napríklad česká legislatíva už myslí na tento typ literatúry a podľa neho aj slovenský autorský zákon by mal ustanoviť povinnosť uchovávať takéto diela v knižniciach. Minister kultúry Marek Maďarič nevylúčil, že po analýze uplatňovania zákona v praxi môže dôjsť k parciálnym novelám.
Otcovská dovolenka nebude
Otcovia nebudú zatiaľ mať po narodení dieťaťa o týždeň dlhšiu dovolenku. Poslanci totiž dnes v prvom čítaní neprijali návrh novely Zákonníka práce poslanca opozičných kresťanských demokratov (KDH) Júliusa Brocku, ktorý s predĺžením dovolenky počítal. Poslanec chce však svoj návrh predložiť opäť v marci, keď bude parlament rokovať o vládnom návrhu zmeny Zákonníka práce.Novelu dnes podporili najmä poslanci opozície, vládna koalícia sa väčšinou zdržala. V marci však Brocka svoju iniciatívu opäť predloží, tentoraz ako pozmeňovací návrh k vládnej novele. "Určite tak urobím," povedal ČTK. "Tento návrh aj verejnosť prijíma veľmi pozitívne," dodal.
Brocka odhadoval, že náklady na predĺženú dovolenku by predstavovali asi 170 miliónov korún ročne. Väčšinu z toho by podľa neho zaplatil súkromný sektor, keďže v ňom pracuje väčšina zamestnancov.
Ak by si muž po narodení dieťaťa dovolenku nevybral, zamestnávateľ by mu ju na rozdiel od ostatnej dovolenky nepreplatil. Otec by si mohol vybrať dovolenku najviac do jedného mesiaca po narodení dieťaťa, tým by sa podľa poslanca zabránilo jej zneužitiu.
Koaliční poslanci návrhu vyčítali napríklad to, že sa nevzťahuje na nemanželské páry alebo páry s adoptovanými deťmi, a nerieši situáciu otcov, ktorí dlhodobo pracujú v zahraničí. Výhrady mala aj poslankyňa opozičnej SMK Klára Sárközyová. Podľa nej by lehota jeden mesiac na dovolenku spôsobila problémy tým rodičom, ktorých dieťa zostane dlhšie v nemocnici. Brocka reagoval, že o niektorých návrhoch je ochotný diskutovať.
Zamestnanci majú na Slovensku štyri týždne dovolenky, ak pracujú dlhšie ako 15 rokov, je to päť týždňov. Zamestnávateľ však môže dovolenku aj predĺžiť.
Zákon na ochranu penzijných fondov neprešiel
Sporenie na dôchodok na penzijných účtoch v dôchodkových správcovských spoločnostiach nebude chrániť ústavný zákon. Poslanci dnes totiž zamietli návrh zákona, ktorý pripravila opozičná strana SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu. Výhrady voči návrhu mali už skôr najmä poslanci vládneho Smeru-SD Roberta Fica.
Navrhovaný ústavný zákon mal podľa predkladateľov zabrániť zmenám v takzvanom druhom dôchodkovom pilieri, ktoré by boli v neprospech sporiteľov. Tí si môžu od dôchodkovej reformy bývalej Dzurindovej vlády polovicu svojich povinných penzijných odvodov ukladať na súkromné účty, ktoré spravujú súkromné správcovské spoločnosti.
Zmeny v neprospech sporenia na súkromných účtoch ešte nedávno nevylučovali niektorí koaliční politici i ministerstvo práce. Systém súkromných dôchodkových účtov kritizoval aj Fico, ktorý dokonca správcovské spoločnosti prirovnal k skrachovaným nebankovým spoločnostiam. Premiér však v januári povedal, že vláda nezníži výšku príspevkov, ktoré si asi 1,5 milióna Slovákov ukladá na penzijné účty. Analýzu dôchodkového systému by malo ministerstvo práce predstaviť do konca marca.

Beata
Balogová
