Bratislava 6. februára (TASR) - Na registráciu nových cirkví a náboženských spoločností na Slovensku by malo byť potrebných 20 tisíc podpisov ich členov, nielen sympatizantov, ako je to v súčasnosti. Vyplýva to z návrhu novely zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností poslancov Ľudmily Muškovej (ĽS-HZDS) a Jána Podmanického (Smer-SD), ktorý v prvom čítaní prerokoval parlament.
Začali sa objavovať spoločenské a sociálne skupiny, ktoré nemali nič spoločné s cirkvami, ani náboženskými spoločnosťami a napriek tomu sa chceli dať zaregistrovať ako cirkvi a čerpať financie zo štátneho rozpočtu, uviedol Podmanický. Stačilo im na to zozbierať 20 tisíc podpisov sympatizantov. "Takéto podpisy sa dali ľahko zozbierať, stačilo si zabezpečiť nejakých aktivistov, posadiť ich na rušnú ulicu a tí boli schopní v priebehu niekoľkých dní, nanajvýš týždňov, zozbierať podpisy 20 tisíc ľudí, ktorí často ani nevedeli čo podpisujú, často boli príslušníkmi iných cirkví," povedal poslanec. Objavili sa aj recesistické skupiny, ktoré si robili aj posmech z náboženstva a viery. Doplnil, že ich návrh nijako neobmedzuje náboženské práva a slobody, ale plne ich rešpektuje.
Súčasná legislatíva upravujúca registráciu cirkví alebo náboženských spoločností sa podľa poslancov ukázala ako nejednoznačná. Pre registráciu cirkví má byť preto podľa ich návrhu potrebný súhlas najmenej 20 tisíc plnoletých členov namiesto doterajších 20 tisíc plnoletých osôb. "Nemá preto ísť len o osobu, ktorá s cirkvou sympatizuje, prípadne súhlasí s jej registráciou tak, ako to stanovuje súčasne platný právny stav," uvádzajú poslanci. Nová úprava zároveň navrhuje, aby cirkev, ktorá žiada o registráciu, predložila čestné vyhlásenie svojich veriacich o ich členstve a príslušnosti k cirkvi. Toto ustanovenie má zamedziť prípadnému zneužívaniu statusu a výhod, ktoré majú registrované cirkvi a náboženské spoločnosti na Slovensku zo strany účelovo vzniknutých náboženských subjektov.
Návrh podporili predsedovia poslaneckých klubov KDH a SNS Mária Sabolová a Rafael Rafaj. Sabolová zopakovala, že nejde o diskriminačný návrh. Rafaj pripomenul, že keďže štát registráciou preberá aj zodpovednosť za financovanie cirkví, má právo určiť aj podmienky registrácie.