Bratislava 6. februára (TASR) - Ročné náklady na prevýchovu jedného dieťaťa v špeciálnom zariadení sú 220 tisíc korún. Tvrdí to Michaela Šopová, jedna z organizátoriek medzinárodnej konferencie Nízkoprahové programy pre deti a mládež na Slovensku. Sú určené najmä deťom a mladým ľuďom, ktorí prevažnú časť svojho voľného času trávia na ulici a sú náchylní na drogovú závislosť či páchanie trestnej činnosti. Alebo tým, ktorí sa ocitli v náročných životných podmienkach, alebo sa nevedia sami vyrovnať s dospievaním. Šopová zároveň tieto programy považuje za formu prevencie. "Pre štát je to jeden zo spôsobov, ako investovať do budúcnosti detí a stojí to oveľa menej."
Medzinárodnú konferenciu organizujú mimovládne organizácie Detský fond SR v spolupráci s Mládežou ulice, Novou nádejou Slovensko a občianskym združením Odyseus. V dňoch 6. a 7. februára má laická i odborná verejnosť možnosť oboznámiť sa s programami, ktoré sú určené takýmto ohrozeným deťom a mládeži.
Cieľom konferencie s medzinárodnou účasťou je jednak výmena skúseností medzi pracovníkmi a jednak zmapovať existujúce aktivity zamerané na pomoc ohrozeným aj neohrozeným skupinám. "Počas týchto dvoch dní budeme, samozrejme, diskutovať aj o tom, ako dostať túto problematiku do koncepcie štátnej politiky vo vzťahu k deťom a mládeži medzi priority obcí a vyšších územných celkov," hovorí Alena Synková, riaditeľka Detského fondu SR.
Na Slovensku v súčasnosti funguje osemnásť nízkoprahových zariadení (klubov) a podľa slov Tomáša Kováča, koordinátora programu Kaspian, by sme nenašli dva rovnaké. "Nie vždy to musia byť len problémové deti. Mnohokrát príde dieťa, ktoré sa len nemá na koho obrátiť a pohovoriť si o svojom probléme. Deťom ponúkame prijatie, spolubytie, bezpečnosť, poradenstvo i podporu v ťažkej životnej situácii," hovorí Kováč.