BRATISLAVA 6. februára (SITA) - Novela regulácie v sieťových odvetviach podľa poslanca za KDH Júliusa Brocku je len výhodným biznisom pre vládu. Tá sa totiž podľa neho chystá odškodňovať blízkych ľudí z firiem, ktorým Ústavný súd priznal porušenie ústavného práva. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) im totiž vydal cenové rozhodnutia aj napriek tomu, že nebol vydaný vykonávací predpis. Ide o firmy SMZ Jelšava, Železiarne Podbrezová, Slovenská paroplynová spoločnosť (SPS) Ružomberok, Duslo Šaľa, Slovmag Lubeník, SHP Harmanec a NCHZ Nováky.
“Firmy chceli vysúdiť na komerčných súdoch odškodnenie vo výške 17 mld. Sk. Samozrejme, na súdoch by sa im ťažko argumentovalo, a preto zmenili hru a usilujú sa o mimosúdnu dohodu vo výške 2,7 mld. Sk,“ povedal Brocka. Podľa neho sa minister prikláňa k variantu mimosúdneho vyrovnania, čo je výnosný biznis pre firmy aj vládu. S mimosúdnym vyrovnaním však podľa Brocku nesúhlasia súčasní členovia regulačnej rady. "Súčasná regulačná rada však vystupuje proti tomu, aby si vláde blízki kamaráti realizovali biznis za miliardy. Vláda sa preto podľa novely chystá odvolať členov regulačnej rady, čo je neštandardné a protiústavné,“ dodal Brocka. Podľa neho je to veľmi nebezpečný precedens.
Návrh regulačnej novely podľa Brocku protirečí rozvoju liberalizácií trhu. “Zavedenie regulácie tam, kde funguje liberalizácia, je krátkozraké. Ohrozí konkurencieschopnosť a vráti slovenský trh späť do minulosti,“ doplnil Brocka. Tento návrh novely podľa neho tiež zasahuje do nezávislosti regulátora. “KDH preto túto novelu zákona o regulácií v sieťových odvetviach nepodporí,“ uzavrel Brocka.
Poslanec za SMK Gábor Gál v rámci rozpravy navrhoval vrátiť regulačnú novelu predkladateľom na dopracovanie.
Rozprava k vládnemu návrhu bude pokračovať v stredu od 9:00. Svoje vystúpenie dokončí poslanec za SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Do rozprave sú prihlásení ešte dvaja poslanci za KDH - Daniel Lipšic a Pavol Abrhan.
md;pr;mt