Vláda dnes schválila smernice pre obranné plánovanie SR na roky 2008 až 2013. Realizácia niektorých úloh, ktoré sú súčasťou materiálu, bude vyžadovať podľa ministerstva obrany vyčleniť do rezervy vlády financie vo výške 2,204 miliardy korún.
Cieľom smerníc je vymedzenie zámerov a priorít programov obrany, určenie programovej štruktúry obranného plánovania SR, ako aj usmernenie obranného plánovania. Smernicami kabinet tiež stanovuje limity ľudských, vecných a finančných zdrojov na plnenie úloh obrany.
Oproti predchádzajúcim smerniciam, ktoré boli schválené ešte minulou vládou, sa v roku 2008 počíta s navýšením ľudských zdrojov o 1636 osôb. Ide nielen o profesionálnych vojakov, ale tiež o zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme.
Schválený materiál obsahuje aj harmonogram plnenia úloh obranného plánovania a tiež plán participácie SR v silách rýchlej reakcie NATO a EÚ.
Iraku darujeme štyri odmínovacie komplety Božena
Slovensko daruje Iraku štyri kusy odmínovacieho kompletu Božena, 572 súprav guľometných pásov a niekoľko tisíc kusov nábojov.
"V súvislosti s budovaním stabilného bezpečnostného systému Irackej republiky je jedným z najefektívnejších príspevkov podporovaným medzinárodným spoločenstvom poskytnutie pomoci vo forme darovania vojenského materiálu pre bezpečnostné zložky Iraku," uvádza sa v materiáli ministerstva obrany. SR dá na tento účel vojenské vybavenie, ktoré je vo vlastníctve štátu, bezodplatne.
Ide predovšetkým o výbavu, ktorú využívajú ozbrojené sily SR vo vojenskej operácii Iracká sloboda, ktorých preprava späť by bola po ukončení nášho pôsobenia v operácii neefektívna. Zvyšná časť materiálu nachádzajúca sa na území SR bude prepravená prostredníctvom NATO.
Dohoda bola podpísaná v Bagdade 7. mája 2006 a na jej základe slovenská vláda už darovala Iraku vojenský materiál v hodnote takmer 67 miliónov korún. Schválený dodatok predstavuje pokračovanie príspevku SR pri budovaní irackej armády.
Súhlas na pôsobenie nedostali tri vysoké školy
Slovenským vysokoškolákom sa nerozšíri ponuka vysokých škôl. Tri ďalšie súkromné vysoké školy totiž dnes nezískali súhlas vlády na svoje pôsobenie. Kabinet o tom dnes rozhodol na odporúčanie Akreditačnej komisie, ktorá je vládnym poradným orgánom. Komisia už v minulosti vydala negatívne stanovisko viacerým súkromným vysokým školám.
Súhlas vlády dnes nedostala Vysoká škola financií a bankovníctva v Bratislave, Vysoká škola manažmentu cestovného ruchu a informatiky v Bratislave a Medzinárodná vysoká škola (univerzita) majstra Pavla v Košiciach. V prvých dvoch prípadoch Akreditačná komisia argumentovala nedostatočným počtom profesorov alebo docentov. Košická vysoká škola údajne nie je schopná zabezpečiť ani jeden študijný program.
Na Slovensku v súčasnosti pôsobí 20 verejných vysokých škôl, desať súkromných a tri štátne. Celkovo na nich študuje približne 170.000 študentov, väčšina z nich sa učí na verejných školách.
Hoci vláda nedala súhlas už viacerým súkromným vysokým školám, niektoré aj tak rozbehli výuku. Týka sa to pobočiek českých vysokých škôl, ktoré však poskytujú absolventom len české diplomy.
Podporili odloženie deregulácie nájomného
Vláda podporila poslaneckú novelu zákona o cenách, ktorou chcú poslankyne ĽS-HZDS Ľudmila Mušková a Katarína Tóthová odložiť dereguláciu nájomného v nájomných bytoch v majetku miest a obcí a v reštituovaných domoch o tri roky. Termín zrušenia regulácie nájomného za byty navrhujú posunúť z 1. júla 2007 na 1. júl 2010. Rezort financií však s týmto krokom nesúhlasil.
Zrušenie regulovanej výšky nájomného sa týka dvoch kategórií bytov, a to bytov v reštituovaných domoch, ktoré tvoria približne 0,2 percenta až jedno percento bytového fondu, čo je približne tritisíc až 15-tisíc bytov. K tomuto počtu podľa Muškovej a Tóthovej treba pripočítať aj nájomné byty v majetku obcí. V týchto domoch, ktoré sú často v centrách miest, pritom podľa poslankýň žijú prevažne dôchodcovia. Tí si byty, ako konštatujú v návrhu novely, nemohli odkúpiť do osobného vlastníctva, pretože im to reštituenti neumožnili. Zároveň si pre nedostatok financií nemôžu kúpiť náhradné byty. V súčasnosti platný termín uvoľnenia cien nájomného - 1. júl, by pre nich znamenal "existenčné ohrozenie a obrazne povedané odchod na ulicu".
Podľa poslankýň je problémom aj nedostatok nájomných sociálnych bytov. Chýba tiež analýza toho, ako sa na riešení problému budú podieľať obce, v ktorých sú nájomné byty a domy reštituentov. Odklad platnosti zákona o tri roky, k 1. júlu 2010, umožňuje podľa predkladateliek vytvoriť časový priestor na výstavbu lacnejších nájomných sociálnych bytov.Vládny kabinet k dnešnému dňu odvolal z funkcie prednostky Obvodného úradu v Novom Meste nad Váhom Annu Halinárovú. Tohto postu sa od štvrtku zhostí Ján Kišš, ktorého dnes vláda vymenovala do funkcie.
Zmena nastala na základe koaličnej dohody v Trenčianskom kraji, keďže Halinárová sa po minuloročných komunálnych voľbách stala primátorkou Starej Turej.
Autor: mv

Beata
Balogová
