SME

Kontroverzný návrh Angyalová stiahla

Poslankyňa za Smer stiahla po necelých dvoch hodinách svoj pozmeňujúci návrh, ktorý mal umožniť úradníkovi odložiť žiadosť o informáciu, ak je „zjavne nerozumná“.

Daniel Lipšic.Daniel Lipšic. (Zdroj: SITA)

Poslankyňa za Smer-SD Edita Angyalová stiahla po necelých dvoch hodinách svoj pozmeňujúci návrh, ktorý mal umožniť úradníkovi odložiť žiadosť o informáciu, ak je „zjavne nerozumná“. Táto formulácia vyvolala kritiku opozície, ktorá označila Angyalovej snahu oklieštiť právo občanov na informácie. Angyalová stiahnutie návrhu odôvodnila „atmosférou aká vznikla“.

Poslanec KDH František Mikloško v rozprave odkázal Angyalovej, že svojou novelou zavádza niečo, čomu sa hovorí orwelovsko-komunistická inoreč. Zavádza sa tu niečo, čo je úplnou cenzúrou, vyhlásil. Vy ste dnes šliapli vedľa a dnešným návrhom sa veľmi trápne zapíšete, dodal. Poslanec Daniel Lipšic konštatoval, že vláda Roberta Fica má plné ústa občana, ale v skutočnosti sa ho bojí. Návrh na oklieštenie získavania informácií označil Lipšic za hanebný. Poslankyňa Smeru-SD sa podľa neho nechala zneužiť.

SkryťVypnúť reklamu

Po oznámení poslankyne Angyalovej v rokovacej sále nastal zmätok, nakoľko opozícia chcela zvolať rokovanie poslaneckého grémia. To však zvoláva predseda parlamentu Pavol Paška, ktorý je na zahraničnej ceste. Zastupovaním poveril podpredsedu Miroslava Číža, ktorý však nebol v čase žiadosti prítomný v parlamente. Po menšej slovnej potýčke medzi poslancami opozície a predsedajúcou schôdze Annou Belousovovou nakoniec podpredsedníčka parlamentu prerušila rokovanie do štvrtku.

Pôvodná správa o iniciatíve poslankyne:

Úrady sa pravdepodobne budú môcť od marca v niektorých prípadoch vyhnúť poskytovaniu informácií, ktoré označia za "zjavne nerozumné". Predpokladá to návrh, ktorý predložila poslankyňa vládneho Smeru-SD Edita Angyalová. Podľa opozície je však takéto vymedzenie pojmu nejasné a umožní úradom odvolať sa naň, keď nebudú chcieť poskytnúť informáciu. Pripravovanú zmenu kritizovali aj mimovládne organizácie.

SkryťVypnúť reklamu

Nová úprava by mala podľa Angyalovej zabrániť žiadateľom zahlcovať úradníkov zbytočnými požiadavkami na informácie, ktoré v skutočnosti nepotrebujú. Čo je "zjavne nerozumná" žiadosť, však novela nespresňuje. Angyalová tvrdí, že takúto formuláciu umožňuje aj právo Európskej únie.

Poslankyňa najsilnejšej vládnej strany v predkladacej správe pripomenula prípady, keď ľudia požadovali informácie, ktorých vyhľadanie by nebolo možné, a žiadateľ ich zjavne nepotreboval. V praxi vraj niektorí ľudia zahlcovali úrady sériami údajne nezmyselných žiadostí, na ktoré museli odpovedať v sedemdňovej zákonnej lehote. Novinárom dnes naznačila, že na jeden z daňových úradov prišli od jedného človeka tisícky žiadostí, ktoré paralyzujú činnosť úradu.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa poslankyne opozičnej SDKÚ-DS Lucie Žitňanskej nie je jasné, na základe čoho budú úradníci rozhodovať, či je žiadosť nerozumná. Úradníkom sa tak podľa nej otvorí šanca vyhýbať sa odpovediam na nepríjemné otázky. "Ide aj o cielený zámer skrývať informácie, ktoré by pre vládu nebolo populárne zverejňovať," doplnil ju poslanec za KDH Daniel Lipšic. Ak návrh poslanci schvália, opozícia ho pravdepodobne napadne na Ústavnom súde.

Podľa mimovládnych organizácií Občan a demokracia a Transparency International Slovensko návrh umožní svojvoľne a bez zdôvodnenia zamietať žiadosti občanov. "Ustanovenie vážne ohrozuje právo občanov na informácie tým, že ho robí závislým od ľubovôle úradov," uvádza sa v spoločnom stanovisku, ktoré organizácie zaslali ČTK.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Angyalovej však nehrozí, že úrady by navrhované ustanovenie zneužívali. "Každý úrad si musí dobre zvážiť, či použije tento paragraf alebo nie, pretože je to preskúmateľné súdom. (Úrad) vlastne riskuje, že ak to urobia zle, tak sa ešte viac zahltia tým, že pôjdu na súd," povedala poslankyňa novinárom.

Opozícia návrhu ďalej vyčítala, že chce dôležitý zákon meniť prostredníctvom nepriamej novely. Úpravy totiž poslankyňa navrhla prostredníctvom novely zákona o reklame. To, že ide o neštandardný postup, priznala aj Angyalová. K nepriamym novelizáciám zákonom však pristupoval aj parlament v minulom volebnom období.

Zákon o slobodnom prístupe k informáciám prijal parlament ešte v roku 2000 počas vlády Mikuláša Dzurindu aj na nátlak mimovládnych organizácií. Tie sa sťažovali na to, že im úrady nechcú dávať informácie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 995
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 845
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 193
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 070
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 632
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 213
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu