Nesúhlasné stanovisko podpísal primátor Branislav Celler, ktorý tak urobil podľa vlastných slov po zvážení všetkých okolností a konzultáciách s odbornými pracovníkmi mesta.
"Podnikateľský zámer firmy Trens hovorí aj o sklade na zber, triedenie a dočasné uskladnenie aj nebezpečných odpadov. Ako primátor nedopustím, aby v susedstve sídliska alebo obytnej zóny bola takáto činnosť vyvíjaná," uviedol Celler v písomnom stanovisku. "Dodnes nepoznáme ani odpoveď na otázku, prečo firma Trens považuje lokalitu v blízkosti obytných domov a hospicu za vhodnú na dočasné skladovanie aj nebezpečných odpadov, nehovoriac o možnej havárii a jej dopade na okolie," dodal.
Stanovisko už mesto poslalo firme Trens aj Obvodnému úradu životného prostredia v Trenčíne, ktorý na základe vyjadrení inštitúcií vypracuje k podnikateľskému zámeru záverečné stanovisko.
Na skladovanie odpadov chce firma využiť chátrajúce zásobníky na mazut a ďalšie priestory vo svojom areáli. V blízkosti stoja obytné domy a hospic, v ktorom je aj domov dôchodcov. Zámer vybudovať sklad poslal Trens začiatkom januára na posúdenie úradom. Uvádza v ňom široké spektrum odpadov, ktoré by mali zvážať z Trenčianskeho a Žilinského kraja. Firma plánuje začať s prevádzkou skladu už v tomto roku, keď by areálom malo prejsť 800 ton odpadov. V roku 2008 by to malo byť 3000 ton a v roku 2009 až 5000 ton odpadov. Denná kapacita skladu by mala byť 300 ton. Odpady chcú zhromažďovať v sudoch s objemom 200 litrov a v kontajneroch s objemom od jedného do 10 metrov kubických.
"Zatiaľ ide čisto o projekt, i to len v rozsahu zberného dvora. V lokalite závodu Trens sa žiadna skládka a ani likvidácia prevádzkovať nebude. Odpad sa po roztriedení bude obratom odvážať na likvidáciu špecializovaným firmám," uviedol v januári pre TASR generálny riaditeľ Trensu Richard Kadlec.
rt som