BRATISLAVA 8. februára (SITA) - Inšpektori odpadového hospodárstva Slovenskej inšpekcie životného prostredia (SIŽP) uložili v minulom roku za porušenie zákona o odpadoch a iných právnych predpisov 391 pokút v celkovej výške vyše 8,6 milióna korún. V porovnaní s rokom 2005 je to o vyše tri milióny korún viac. Agentúru SITA o tom informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek.
Ako informoval, najvyššiu pokutu, pol milióna korún, uložili inšpektori spoločnosti BIO Diesel Business Department v Bratislave za nezákonnú cezhraničnú prepravu odpadu na naše územie. Roľnícke družstvo v Moravanoch nad Váhom dostalo pokutu 260-tisíc Sk za to, že uložilo odpad na nepovolenom mieste. Spoločnosť ENVI-PAK v Bratislave musela zaplatiť pokutu 200-tisíc Sk za to, že podľa zákona o obaloch neoznámila Ministerstvu životného prostredia SR (MŽP SR) zmeny údajov v štatutárnych orgánoch spoločnosti, ako aj zmeny v spôsobe zhodnocovania a recyklácie odpadu z obalov. Bratislavská spoločnosť AHOLD Retail Slovakia dostala 200-tisícovú pokutu za neplnenie základných povinností výrobcu elektrozariadení.
Inšpektori odpadového hospodárstva SIŽP vykonali v minulom roku celkovo 865 kontrol, čo je o 117 viac ako v roku 2005. Porušenie právnych predpisov zistili až pri 449 kontrolách, čo znamená podiel takmer 52 percent.
Najviac kontrol - 270, vykonali u pôvodcov odpadu. Sústredili sa pri nich najmä na kontrolu nakladania s nebezpečným odpadom. Porušenie zákona o odpadoch zistili pri 163 kontrolách, čo je vyše 60 percent z celkového počtu. V rámci týchto kontrol skontrolovali napríklad aj 26 zdravotníckych zariadení, pričom až v 20 z nich zistili porušenie zákona o odpadoch. Vykonali tiež 27 kontrol u držiteľov polychlórovaných bifenylov, ktoré dopadli pomerne priaznivo.
Najvyšší podiel porušenia právnych predpisov, až 68 percent, zistili pri kontrolách výrobcov a dovozcov vybraných komodít. Išlo napríklad o dovozcov výrobkov z viacvrstvových kombinovaných materiálov, plastov, papiera, skla a výrobkov balených v týchto materiáloch, dovozcov kovových obalov, pneumatík, olejov či výrobcov plastových obalov. Medzi ich prehrešky najčastejšie patrilo neohlasovanie ustanovených údajov z evidencie Recyklačnému fondu (RF) a príslušnému obvodnému úradu životného prostredia, nezaplatenie príspevkov do RF vôbec alebo neskoro, prípadne v nesprávnej výške a nezaregistrovanie sa vo fonde, respektíve až po určenom termíne. Porušenie povinností pri nakladaní s komunálnym odpadom a drobným stavebným odpadom zistili inšpektori pri 64 percentách kontrol obcí z vykonaných 77 kontrol.
Inšpektori odpadového hospodárstva začali v minulom roku aj s rozsiahlymi kontrolami cezhraničnej prepravy odpadu. Na 17 hraničných priechodoch na Slovensku skontrolovali celkove 2 222 nákladných automobilov. Z nich prepravovalo odpad 26, avšak 12 prepravcov vykonávalo túto prepravu nezákonne, pretože na dovoz odpadu na naše územie nemali potrebný súhlas MŽP SR. Na zásah inšpektorov títo dopravcovia v preprave nepokračovali a vrátili odpad do krajiny odoslania.