Banská Bystrica 8. februára (TASR) - Testy Národného referenčného centra pre dioxíny pri Slovenskej lekárskej univerzite u hasičov zasahujúcich počas vlaňajšieho júnového požiaru v sklade Detoxu v bratislavskej Petržalke nepreukázali zvýšenú prítomnosť dioxínov. Detox takýto výsledok očakával, napriek tomu považuje vykonanie testov po 8 mesiacoch od zásahu za zanedbanie bezpečnosti a zdravia požiarnikov. Uvádza konateľ banskobystrickej spoločnosti Detox Loránt Vojček v stanovisku, ktoré dnes poskytol TASR.
Testy podľa neho potvrdili zistenia chemického laboratória z Nitry, ktoré nezistilo prítomnosť dioxínov v ovzduší ani v priebehu likvidácie požiaru. Verejnosť ani požiarnici teda neboli vystavení dioxínovej hrozbe.
"Požiar v Petržalke však poukázal na neštandardný postup štátnych orgánov. Vedenie požiarnikov odkladalo ich vyšetrenie. Ako konateľ firmy zodpovedajúci za zdravie našich zamestnancov si neviem predstaviť, že by som ich v takomto prípade nechal vyše pol roka pochybovať a priamo ohrozoval ich zdravie," konštatuje Vojček.
Podľa neho je nepochopiteľná argumentácia, že cenu vyšetrenia predstavitelia Hasičského a záchranného zboru SR prezentovali ako príliš vysokú, aby ho mohli požiarnici absolvovať. Napriek tomu v rozpočte našli okamžite prostriedky na ocenenie hasičov zasahujúcich pri požiaroch v Detoxe.
Vojček je presvedčený, že sa podarí ukončiť všetky špekulácie o tom, či požiar v Petržalke mohol ohroziť požiarnikov a obyvateľov sídliska. "Naším prvoradým cieľom je ekologické zhodnocovanie a recyklácia takých látok, s ktorými si ich producenti a ani konkurencia nevie poradiť," zdôraznil konateľ Detoxu.
Na základe informácií policajtov z januára tohto roku, ktorí ako príčinu požiaru určili zavinenie človekom, Detox zvažuje aj podanie trestného oznámenia na neznámeho páchateľa za prečin poškodzovania cudzej veci a aj za všeobecné ohrozenie. Právnici firmy ešte preverujú i možnosť trestného podania vo veci znečistenia životného prostredia.