BRATISLAVA 8. februára (SITA) - Medzinárodné spoločenstvo by nemalo vytvoriť nezávislý štát Kosovo proti vôli Srbska. SDKÚ-DS do dvoch týždňov predloží takúto pozíciu parlamentu, ktorý by mal zaviazať vládu na hlasovanie o Kosove v Bezpečnostnej rade OSN. Uviedol to dnes bývalý premiér, predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda. Po rokovaní so srbským premiérom Vojislavom Konštunicom v utorok v Belehrade povedal, že Srbi súhlasia s veľmi veľkou autonómiou Kosova, nezvyklou pre Európu. Kosovo by napríklad mohlo byť členom medzinárodných finančných inštitúcií. Dzurinda ostro kritizoval šéfa diplomacie Jána Kubiša. Vyhláseniami o nezvratnom osamostatnení Kosova poškodil slovenské národné záujmy aj vyjednávaciu pozíciu Srbov.
"Minister zahraničných vecí urobil hrubú chybu. Tak hrubú, že som to nečakal. Veľmi, veľmi ma to prekvapilo. Pre slovenského politika sú národné a štátne záujmy Slovenskej republiky kľúčové. Ján Kubiš sa nielen zdiskreditoval, ale aj poškodil tieto záujmy a myslím si, že poškodil aj vyjednávaciu pozíciu Srbov," vyhlásil Dzurinda. Expremiérovi sa nepáči ani to, že sa strany začínajú jednotlivo vyjadrovať ku Kosovu. SR by mala vystupovať jednotne. Premiér Robert Fico podľa neho uprednostnil "turistiku" po Číne. "Keď sa deje niečo veľmi vážne, k čomu by malo mať Slovensko jasnú pozíciu, je úlohou hlavnej vládnej politickej strany takéto postoje zladiť. Predseda vlády zanedbáva túto povinnosť. Turistika do Číny nevyváži to, čo zanedbal v tejto oblasti."
Samostatnosť Kosova proti vôli Srbska by mohla spustiť ďalší rozpad bývalej Juhoslávie. Mohla by sa dotknúť Macedónska, Bosny a Hercegoviny, ale aj iných častí Európy s koncentrovanými národnostnými menšinami. "Možných dôsledkov nanúteného zvrchovaného štátu Kosovo môže byť veľmi veľa," zdôraznil. "My nehovoríme o tom, že neutrálne Kosovo nemôže byť, alebo suverénne, ale nemôže byť nanútené."
SDKÚ-DS neodmieta návrhy splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho, chápe ich ako základ ďalších rokovaní. Podľa Dzurindu ich nebolo dosť a debata o budúcom štatúte Kosova sa ešte len začína. Myslí si, že ďalšie stretnutie Ahtisaariho so zástupcami Kosova a Belehradu vo Viedni, plánované na budúci týždeň, by sa malo na žiadosť Srbov posunúť o desať dní. Srbsko chce odklad, aby nový parlament mohol vymenovať rokovací tím. Dzurinda zdôraznil, že Slovensko by malo byť pripravené pridať sa k menšinovému táboru v Európskej únii, kde väčšina podporuje samostatnosť Kosova. "nebolo by to prvý raz," dodal s tým, že ako jediný kedysi trval na začatí rozhovorov s Chorvátskom.