SME

Novým predsedom Špeciálneho súdu bude Michal Truban

Novým predsedom Špeciálneho súdu, ktorý sa zaoberá najmä organizovaným zločinom a korupciou, sa stane sudca Michal Truban. Doterajší sudca pobočky Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici nahradí súčasného šéfa súdu Igora Králika.

Bratislava 8. februára - Novým predsedom Špeciálneho súdu, ktorý sa zaoberá najmä organizovaným zločinom a korupciou, sa stane sudca Michal Truban. Doterajší sudca pobočky Špeciálneho súdu v Banskej Bystrici nahradí súčasného šéfa súdu Igora Králika. Rozhodol dnes o tom minister spravodlivosti Štefan Harabin. ČTK o tom informoval hovorca ministerstva Michal Jurči.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

"Na Špeciálnom súde je podľa médií a opozície sudcovská elita. Takže vo voľbe Trubana nemôže nikto vidieť žiaden problém. Zákon mi umožňuje hociktorého z prvých troch kandidátov a rozdiely medzi kandidátmi boli minimálne," povedal dnes minister.

SkryťVypnúť reklamu

Truban pôsobil na Špeciálnom súde od jeho vzniku. Predtým bol sudcom banskobystrického krajského súdu. Harabin ho do čela Špeciálneho súdu vymenoval napriek tomu, že konkurz na predsedu súdu aj v opakovanom kole vyhral Králik. Minister však mal právo vybrať nového šéfa súdu z prvých troch uchádzačov.

Výberové konanie na predsedu Špeciálneho súdu sa uskutočnilo 17. januára. Zvíťazil v ňom súčasný predseda súdu Igor Králik, pred Michalom Trubanom a Vladimírom Petejom. Z tejto trojice si minister spravodlivosti Štefan Harabin vyberal nového predsedu.

Denník Pravda dnes napísal, že Truban v roku 2003 umožnil bez trestu vyviaznuť synovi bývalého odborárskeho bossa Ivana Saktora, ktorého stíhali za drobnú krádež. Syn terajšieho primátora Banskej Bystrice ešte ako 17-ročný podľa súdu v jednom z banskobystrických barov ukradol bundu s mobilom. Napriek uznaniu viny ho však súd nepotrestal. Truban sa v denníku bránil, že verdikt bol v súlade so zákonom a že jeho rozhodnutie nijako nesúviselo s tým, že išlo o potomka odborárskeho prominenta.

SkryťVypnúť reklamu

Vznik Špeciálneho súdu v roku 2004 presadzoval najmä vtedajší minister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH), podľa ktorého je súd dôležitým nástrojom na boj proti korupcii. Harabin sa naopak netají snahou Špeciálny súd zrušiť, keďže ho považuje za protiústavný. Za zachovanie súdu sa však vyslovil premiér Robert Fico.

Doteraz Špeciálny súd vyniesol niekoľko doživotných trestov za vraždy, ktoré potvrdil aj Najvyšší súd. Nedávno zas na 11,5 roka odsúdil hlavných aktérov skrachovaných nebankových subjektov Horizont a BMG, v súčasnosti sa na súde pojednáva prípad údajnej korupcie košického viceprimátora Eugena Čuňa.

Truban vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity P. J. Šafárika v Košiciach. Od roku 1987 do roku 1996 slúžil ako prokurátor na Okresnej prokuratúre v Banskej Bystrici. Od roku 1996 do roku 2005 pôsobil ako sudca na Okresnom súde v Banskej Bystrici, v roku 2005 na Krajskom súde v Banskej Bystrici a od 1. januára 2006 ako sudca Špeciálneho súdu.

SkryťVypnúť reklamu

Lipšic: Rozhodnutie nevymenovať víťaza výberového konania je ľudská prízemnosť

Rozhodnutie nevymenovať víťaza výberového konania za budúceho predsedu Špeciálneho súdu (ŠS) považuje exminister spravodlivosti Daniel Lipšic (KDH) za ľudskú prízemnosť ministra spravodlivosti Štefana Harabina.

Neviem, či je to o mužskej ješitnosti. Všetci muži sú ješitní. Na tom nie je nič zlé, ale toto sú také ľudské prízemnosti. Harabin tvrdil, že opakuje výberové konanie, aby mohol transparentne vybrať z troch kandidátov. Teraz ich mal a nevybral prvého, ale druhého. Je to taká ľudská úbohosť prameniaca aj z toho, že Harabin prehral boj o ŠS a špeciálnu prokuratúru, domnieva sa Lipšic.

Zároveň sa poďakoval súčasnému šéfovi ŠS Igorovi Králikovi za prácu, pretože práve jeho zásluhou sa súd vybudoval a vďaka nemu má podľa Lipšica táto inštitúcia vysoké renomé aj medzi ľuďmi i v justícii. Budúcemu šéfovi ŠS Michalovi Trubanovi Lipšic zaželal, aby sa mu vo funkcii dobre darilo. Latka je nastavená vysoko. Budem mu držať palce, pretože stále budú snahy ŠS spochybňovať. Či zo strany organizovaného zločinu alebo tých, ktorí páchajú korupciu a žiaľ, niekedy aj od vládnych predstaviteľov, čo by nemalo byť, konštatoval Lipšic.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 13 111
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 9 269
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 6 217
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 061
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 2 990
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 445
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 276
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu