Bratislava 8. februára (ČTK) - Slovenskí hygienici našli v syre Niva Pilos zdraviu nebezpečnú baktériu listeria. ČTK o tom dnes informovala Petra Kinlovičová z Úradu verejného zdravotníctva. Syr bol vyrobený v Česku, kde baktéria vlani usmrtila viac ako desať ľudí.
Syr s listeriou zdravotnícki kontrolóri našli v predajni spoločnosti Lidl na Saratovskej ulici v bratislavskej mestskej časti Dúbravka. Výrobok stiahli z obehu a odporučili spotrebiteľom, aby ho nekonzumovali. "Išlo o syr s dátumom spotreby do 12. februára," povedala ČTK Iveta Trusková z Úradu verejného zdravotníctva. Baktéria môže podľa nej byť aj v iných potravinách. Stanovisko spoločnosti Lidl sa ČTK zatiaľ nepodarilo zistiť.
Zastavenie predaja zdraviu nebezpečného syra potvrdil aj Martin Chudý zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy. "Zatiaľ nemáme informáciu o tom, že by listeriu našli v syre Niva aj kontrolóri v Česku," povedal Chudý ČTK.
Listeria monocytogenes spôsobuje ochorenie listerióza, ktoré môže byť životu nebezpečné najmä pre deti, tehotné ženy a starších ľudí alebo pre ľudí so zníženou imunitou. Zdravého dospelého človeka by podľa Truskovej nemala ohroziť. "Niekedy sú prejavy ochorenia takmer nespozorovateľné, inokedy spôsobuje ťažké stavy," dodala.
V minulom roku sa listerióza vo väčšej miere rozšírila v Česku. Práve preto začali po nebezpečnom mikroorganizme pátrať aj slovenskí kontrolóri.
Čo je listeria? 
Listeria je rod mikroorganizmov z čeľade Corynebacteriaceae. Zo siedmych rôznych druhov je pre zdravie človeka nebezpečná iba Listeria monocytogenes. Je odolná voči vysušeniu, zmrazeniu a ľahko priľne na technologické materiály ako guma, sklo a kov.
Listeria monocytogenes je v prírode značne rozšírená; nachádza sa v pôde, vode, rastlinách, fekáliách. Tejto baktérii sa dobre darí pri teplotách od jedného do 40 stupňov Celzia, pričom najlepšie podmienky pre svoj rast má pri teplotách 30 až 37 stupňov Celzia. Zdrojom nákazy pre človeka sú hlavne zvieratá, svalové mäso, klobásy, plesňové zrejúce syry, nepasterizované mlieko, ovčí hrudkový syr a bryndza z nepasterizovaného ovčieho mlieka, údené lososy, vákuovo balené filety z lososov; pre zvieratá nesprávne fermentovaná siláž. Takisto môže byť zdrojom nákazy čerstvá zelenina (zeler, paradajky, šalát), ktorá bola prihnojovaná čerstvým hnojom.
Čo je listerióza?
Listeria monocytogenes spôsobuje ochorenie listerióza. Na človeka sa prenáša priamo pri styku s chorými zvieratami, najmä pri ošetrovaní, pri pôrodoch. Vstupnou bránou je poranená koža, sliznica, tráviaca a dýchacia sústava. Inkubačný čas je jeden až štyri týždne. Získaná listeria sa nemusí klinicky prejaviť.
Pri požití kontaminovanej potravy alebo vody sa môže vyvinúť horúčkovité ochorenie podobné týfusu, so zväčšenou slezinou, vyrážkami a leukopéniou, teda znížením počtu bielych krviniek. Niekedy sa môže ochorenie prejaviť ako ťažká hnisavý zápal mozgových blán alebo ako nekrotická angína so zdurením podčeľustných uzlín, ktorá pripomína infekčnú mononukleózu.
Pri všetkých prejavoch choroby je rozhodujúci imunitný stav a vek človeka. Najviac sú ohrození starší ľudia, tehotné ženy a ľudia so zníženým imunitným systémom.
Ako zabrániť prítomnosti listerii v potravinách?
Potraviny, ktoré sa majú konzumovať po ohriatí, treba zohriať najmenej na 70 stupňov Celzia a udržiavať ich pri tejto teplote až do konzumácie. Studené pokrmy treba naopak udržiavať v chlade pri teplotách pod päť stupňov Celzia a pri izbovej teplote ich nenechávať dlhšie ako dve hodiny. Baktéria je však schopná prežívať a množiť sa aj pri chladiarenských teplotách.
Zdroj: Štátna veterinárna a potravinová správa SR
aktualizované 17:21