BRATISLAVA 9. februára (SITA) - Inšpektori biologickej bezpečnosti uskutočnili v minulom roku 255 kontrol, čo je oproti roku 2005 o 139 kontrol viac. Až 150 kontrol bolo zameraných na dodržiavanie povinností používateľov genetických technológií a geneticky modifikovaných organizmov. Vykonávali ich nielen na poliach, ale aj v uzavretých priestoroch. Ďalších 105 kontrol uskutočnili v oblasti environmentálneho označovania výrobkov.
Agentúru SITA o tom informoval hovorca SIŽP Michal Štefánek. Inšpekcia biologickej bezpečnosti vykonáva štátny dozor nad používaním genetických technológií (GT) a geneticky modifikovaných organizmov (GMO) ako aj kontrolu environmentálneho označovania výrobkov.
Porušenie zákona o GMO zistili inšpektori v piatich prípadoch v uzavretých priestoroch. Išlo najmä o nedostatky v oblasti registrácie týchto priestorov používaných na uchovávanie a zneškodňovanie GMO a chýbajúci súhlas Ministerstva životného prostredia SR na používanie genetických technológií. Za to uložili inšpektori dvom používateľom (právnickým osobám) pokuty po 50-tisíc korún. Zatiaľ čo Univerzita veterinárneho lekárstva v Košiciach uloženú pokutu už zaplatila, druhý používateľ sa voči vydanému rozhodnutiu odvolal, takže v súčasnosti ešte nie je právoplatné.
Inšpektori odobrali na poliach 124 vzoriek kukurice, repky a sóje. Laboratórnou analýzou zameranou na stanovenie transgénneho genetického materiálu zistili v jednej vzorke kukurice prítomnosť 0,43 percenta geneticky modifikovanej kukurice MON 810. Vzhľadom na to, že táto kukurica je povoleným výrobkom na trhu Európskej únie, riešenie jej nežiaducej prítomnosti je v kompetencii Ústredného kontrolného a skúšobného ústavu poľnohospodárskeho (ÚKSÚP), ktorému SIŽP o svojom zistení poskytla všetky informácie.
Ako informoval Štefánek, za raritu minulého roka možno považovať, že inšpektori biologickej bezpečnosti SIŽP vykonali až 84 kontrol u predajcov akváriových potrieb a akváriových rýb, či sa v ich sortimente nevyskytujú geneticky modifikované akváriové ryby Danio rerio TK-1 a TK-2. Uskutočnili ich na celom Slovensku, pričom ryby kontrolovali vizuálne a preverili tiež dokumentáciu o ich pôvode. Zároveň informovali vedúcich kontrolovaných predajní a ich zamestnancov o právnych predpisoch regulujúcich používanie geneticky modifikovaných organizmov. Predajcovia a ich rybky vyšli z kontrol s úplne čistým štítom, pretože ani v jednom prípade sa nezistilo používanie GMO.