Bratislava 10. februára (ČTK) - Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek (Smer-SD) nemá dôveru voči súčasnému vedeniu energetického regulačného úradu (ÚRSO). Vyhlásil to dnes v diskusii Slovenského rozhlasu, nedodal však, či bude vedenie ÚRSO musieť odísť. Výmenu na čele úradu bude v budúcnosti môcť iniciovať nová regulačná rada, do ktorej pravdepodobne bude môcť vládna koalícia v marci presadiť svojich zástupcov. Konečné rozhodnutie o prípadnej zmene šéfov úradu bude patriť vláde.
"Myslím, že zneužili svoje postavenie v regulačnej rade," povedal v Slovenskom rozhlase Jahnátek o súčasnom vedení úradu. Vedenie ÚRSO predstavitelia kabinetu Roberta Fica kritizujú už dlhšie, podľa nich totiž v minulosti dostatočne razantne nebránilo nárastu cien energií.
Zmeny v regulačnej rade budú môcť nastať v marci, ak prezident Ivan Gašparovič podpíše novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú v parlamente tento týždeň presadila vládna koalícia. Novela predpokladá, že súčasnú radu nahradí nový orgán s rozšírenými právomocami. Šiestich členov novej rady vymenúva prezident, troch na návrh vlády a troch na návrh parlamentu. V snemovni má vládna koalícia pohodlnú väčšinu 85 zo 150 poslancov, vo vláde má prevahu najsilnejšia koaličná strana Smer-SD.
V novej rade už nebudú môcť zasadnúť súčasný predseda ÚRSO Karol Dvorák a podpredseda Ján Klepáč, pretože podľa novely nesmú byť členovia rady zároveň šéfmi úradu. Dvorák aj Klepáč sa na čelo ÚRSO dostali ešte za predchádzajúcej vlády Mikuláša Dzurindu.
Novelu zákona o ÚRSO schválil parlament tento týždeň. Opozícia už skôr zmeny kritizovala, keďže podľa nej okrem iného obmedzí nezávislosť úradu. Poslanec opozičnej SDKÚ-DS Stanislav Janiš dnes v SRo tvrdil, že vláda bude môcť predsedu úradu odvolať aj "každú stredu". "(Šéf úradu) je pod silným politickým tlakom," vyhlásil. Jahnátek sa bránil, že nového šéfa navrhuje regulačná rada, vláda ho len schvaľuje.
Janiš kritizoval aj rozšírenie dôvodov na odvolanie členov regulačnej rady, keď na výmenu bude po novom stačiť aj "konanie v rozpore s regulačnou politikou". Člena rady odvoláva prezident na návrh vlády alebo parlamentu, podľa toho, kto nominanta navrhol.
Pravicová opozícia novele o regulácii vyčítala aj zvýšenie vplyvu vlády na reguláciu cien. Jahnátek a Fico zas už skôr tvrdili, že ceny energií sú na Slovensku príliš vysoké aj v porovnaní so starými členskými krajinami Európskej únie. Premiér v minulosti pohrozil energetickým podnikom aj vyšším zdanením, ak budú podľa neho ceny naďalej vysoké.
Novela sa cien pohonných látok nedotkne
Novela zákona o regulácii v sieťových odvetviach, ktorú tento týždeň schválil parlament, neovplyvní reguláciu cien pohonných látok.
V žiadnom prípade tento zákon nehovorí o pohonných látkach, reagoval minister na otázku, či by sa podľa novelizovanej úpravy regulačného zákona, ktorá umožňuje regulovať aj iné komodity, mohli upraviť ceny pohonných hmôt.
Tento paragraf hovorí o tom, že na základe rozhodnutia regulačnej rady je možné regulovať všetko, oponoval poslanec NR SR Stanislav Janiš (SDKÚ-DS).
SPP podľa Jahnátka vytvára nemorálne zisky
Minister hospodárstva považuje zisky Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) za nemorálne. Podľa neho vytvára SPP ročne obrat 92 miliárd Sk a z toho priznáva 28 miliárd Sk zisku, pričom spoločnosť nemá žiadne prevádzkové úvery, čo Jahnátek považuje za ekonomickú anomáliu. Uviedol to v súvislosti s novelou zákona o regulácii v sieťových odvetviach v dnešných Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu.
SPP má zisk z tranzitu. Zo štyroch rúr s priemerom vyše metra, cez ktoré zásobuje západnú Európu. A 95 % zisku je z toho, že tento plyn cez Slovensko prejde, reagoval na ministrove slová poslanec NR SR za SDKÚ-DS Stanislav Janiš. Pripomenul, že SR má ako majoritný 51-% akcionár SPP na 28-miliardovom zisku SPP taktiež podiel, z ktorého saturuje zdravotníctvo či školstvo.
Komplexná regulácia cien by mala podobným anomáliám ako v prípade SPP zabrániť, konštatoval minister. Novela podľa neho zabráni aj neférovým obchodom, za aké považuje obchodnú taktiku Enelu, keď spoločnosť v lete zvýšila cenu pre domácich odberateľov o 400 Sk za megawat bez toho, aby vykázala nárast nákladov. Garantujem vám, že keď bude platiť táto novela, už takéto a takéto neférové obchodné ťahy zo strany Enelu, ani zo strany iných dodávateľov nebudú možné, lebo ÚRSO to na základe kompetencií odhalí, vyhlásil v diskusii Jahnátek.
Podľa ministra je nepochopiteľné, ako je možné, že cena plynu vzrastie o 300 a viac %, keď sa plyn nakúpi z Ruska za 4,70 Sk a SPP ho distribuuje prostredníctvom siete už vybudovaných potrubí, do ktorých neinvestuje, za 13,90 Sk. To je práve v tej zakuklenej kalkulácii. Chceme, aby v rámci novej regulačnej politiky, ktorú musí vypracovať nová Rada pre reguláciu, sa práve takéto skryté formy, kde sa naháňali zisky pre monopoly, odstránili. Aby občan dostal objektívnu cenu, uzavrel Jahnátek.
Autor: mv

Beata
Balogová
