Detva 10. februára (TASR) - Komplikovanou situáciou základných umeleckých škôl (ZUŠ), do ktorej sa dostali po reforme verejnej správy a ich financovaním sa zaoberali účastníci dvojdňového II. snemu Asociácie ZUŠ SR, ktorý sa dnes skončil v Detve.
"Chceli sme si ujasniť postavenie ZUŠ v pripravovanom zákone o výchove a vzdelávaní a ich zakotvenie v sústave škôl. Tiež presvedčiť predstaviteľov Ministerstva školstva (MŠ) SR, že sme a musíme ostať školami, ktoré poskytujú základný stupeň odborného umeleckého vzdelávania. Túto našu snahu akceptovala aj štátna tajomníčka Bibiána Obrimčáková a ďalší zástupcovia ministerstva, ktorí boli na našom rokovaní," uviedla pre TASR predsedníčka AZUŠ SR Anna Gondášová.
Snem, na ktorom bol prítomný aj podpredseda Vlády SR Dušan Čaplovič a zástupcovia odborov, sa okrem iného zaoberal aj financovaním ZUŠ. Predstavitelia verejných ZUŠ sa domnievajú že by bolo pre ne výhodnejšie a lepšie ak by zostali v sústave škôl a financoval by ich štát. Podľa ich názoru financie, ktoré dostávajú z podielových daní obce sú nekontrolovateľné. Obce totiž nemusia všetky financie napočítané na činnosť ZUŠ použiť na tento účel. Ak by ich dostávali priamo školy, k takýmto problémom by nedochádzalo, dodala Gondášová.
Predstavitelia Združenia miest a obcí (ZMOS) však tvrdia, že na to, aby školy mali priame kompetencie a financoval ich štát, je potrebná zmena ústavy. Podľa nich štát nemá právo nariaďovať obciam, na čo použijú financie.
Podľa Gondášovej obce dostávajú peniaze z podielových daní a nemali by peniaze určené na školstvo používať na iné účely. AZUŠ preto požiada MŠ SR aby oslovilo samosprávy a zabezpečilo, že aj verejné ZUŠ, podobne ako súkromné, dostanú od samospráv na svoju činnosť minimálne 90 percent financií, ktoré sú pre ne určené, zdôraznila Gondášová.
Na Slovensku je podľa predsedníčky AZUŠ približne 180 verejných ZUŠ, z nich je 113 združených v AZUŠ SR. Okrem nich je asi 60 súkromných. ZUŠ navštevuje 90 tisíc až 100 tisíc deti a majú približne 4500 zamestnancov.