USA sa snažia získať čo najviac informácií o krajinách strednej Európy
Washington 5. apríla (TASR) - Dvojdňová diplomatická misia námestníkov ministrov zahraničných vecí krajín Visegrádskej štvorky vo Washingtone sa skončila v stredu konferenciou na tému "Príspevok V4 k transatlantickej spolupráci", ktorú pre americkú odbornú verejnosť a zástupcov rôznych amerických think tankov pripravilo Centrum pre strategické a medzinárodné štúdie.
Na túto aktuálnu tému hovorili námestníci ministrov zahraničných vecí Slovenska, ČR, Poľska a Maďarska. Spolu s ďalšími účastníkmi panelovej diskusie - Zbigniewom Brzezinským, niekdajším poradcom prezidenta Jimmyho Cartera a bývalým veľvyslancom Spojených štátov v Severoatlantickej aliancii Robertom Hunterom - konštatovali, že vznik Visegrádskej skupiny pred desiatimi rokmi bol míľnikom pri tvárnení novej strednej Európy v novej postkomunistickej Európe. Po desiatich rokoch, zhodli sa účastníci konferencie, medzi ktorými bol celý rad diplomatov, sa tento región vníma nielen ako politicky vyzretý, ale aj ako príklad novej spolupráce a spoluzodpovednosti za bezpečnosť a celkový ekonomický a sociálny rozvoj regiónu.
Námestníci ministrov zahraničných vecí V4 a aj americkí odborníci sa zhodli, že Slovensko má teraz všetky predpoklady pre naplnenie svojich ašpirácii, či už ide o členstvo v aliancii NATO, alebo v európskych štruktúrach. Desaťročnú spoluprácu krajín Visegrádskej štvorky i jej výsledky prezentovali námestníci ministrov zahraničných vecí aj v diskusii za okrúhlym stolom na americkom ministerstve zahraničných vecí pri stretnutí so zástupcom poradkyne amerického prezidenta Georgea W. Busha pre otázky národnej bezpečnosti Stevom Hadleym na pôde Kongresu. V stredu americký oceliarsky gigant US Steel pripravil pre zástupcov krajín V4 stretnutie so šiestimi americkými kongresmanmi, ktorí sa živo zaujímali o situácii v regióne a najmä na Slovensku, ktoré podľa ich slov je jedným z horúcich kandidátov na členstvo v NATO.
Štátny tajomník MZV SR Ján Figeľ, ktorý nedávno prišiel s myšlienkou predstaviť výsledky spolupráce V4 vo Washingtone, pred návratom do vlasti povedal, že načasovanie návštevy námestníkov ministrov zahraničných vecí vo Washingtone bolo veľmi šťastné, pretože nová administratíva prezidenta Busha a noví členovia amerického Kongresu sa snažia získať čo najviac informácii o kandidátskych krajinách na členstvo v NATO predtým, než sa rozhodne o ďalšom rozšírení aliancie. Ján Figeľ o reakcii na diplomatickú misiu V4 vo Washingtone povedal, že na všetkých stretnutiach videl úprimný záujem amerických politikov o stredoeurópsky región.
Bašar: Izraelský extrémizmus je prekážkou na ceste k mieru
Damask 5. apríla (TASR) - Za prekážku na ceste k dosiahnutiu trvalého mieru v krízovej oblasti na Blízkom východe označil v stredu počas rokovania s prezidentom Slovenskej republiky Rudolfom Schusterom sýrsky prezident Bašar Asad "izraelský extrémizmus".
"Damask, ktorý bol jedným z iniciátorov blízkovýchodných mierových rokovaní, sa vždy zasadzoval za mierové vyriešenie izraelsko-palestínskych konfliktov. Izraelský extrémizmus a skutočnosť, že sa židovský štát vytrvalo zdráha aplikovať v praxi medzinárodné dohody, sú však veľkou prekážkou na ceste k mieru," citovala oficiálna sýrska agentúra SANA slová Bašara Asada.
Prezident SR svojho sýrskeho hostiteľa uistil o tom, že angažovanosť Damasku za mier je dobre známa. Rudolf Schuster zároveň vyjadril presvedčenie, že v záujme mieru na Blízkom východe by všetky členské štáty Organizácie Spojených národov (OSN) mali rešpektovať rozhodnutia medzinárodného spoločenstva. Sýrsky vládny denník Tišrin informoval, že R. Schuster prehovorí dnes v Damasku v Obchodnej a priemyselnej komore o spolupráci podnikov oboch krajín a zvýšení vzájomnej obchodnej výmeny. Sýria chce rozšíriť svoje vzťahy s krajinami východnej Európy, s ktorými úzko spolupracovala počas existencie bývalého socialistického bloku. V marci, pri príležitosti návštevy bulharského prezidenta Petara Stojanova, podpísala Sýria s Bulharskom sériu dohôd z oblasti hospodárstva a obrany, dodáva francúzska agentúra AFP.
Prezident Schuster pokračuje v návšteve Sýrie
Damask 5. apríla (TASR) - Obojstranný záujem svojich krajín na rozvoji spolupráce vo všetkých oblastiach, najmä však v ekonomike, vyjadrili prezidenti Slovenskej republiky a Sýrskej arabskej republiky na rokovaní v Damasku, kde dnes druhým dňom pokračoval slovenský prezident v oficiálnej návšteve Sýrie. "Dojem z rozhovorov je veľmi dobrý," konštatoval Schuster a dodal, že prezident Asad, hoci je mladý, má jasný smer, kam chce krajinu doviesť.
Tridsaťpäťročný Bašar Asad, ktorý prevzal prezidentský úrad vlani po smrti svojho otca Háfiza Asada, chce ekonomiku krajiny výrazne reformovať smerom od plánovaného hospodárstva k trhovému modelu, ale pri súčasnom zachovaní politického systému vlády jednej strany - Socialistickej strany arabskej obrody, konštatoval prezident Schuster a dodal, že by bola škoda nevyužiť ponuky na spoluprácu.
"Dohodli sme sa, že sýrska strana vyšle na Slovensko skupinu podnikateľov a odborníkov a že obe krajiny v krátkom čase konkretizujú svoj záujem do jednotlivých oblastí." Vlády musia otvoriť dvere, do ktorých potom vstúpia podľa Schustera konkrétni odborníci a podnikatelia.
Prezidenti Schuster a Asad sa v rozhovore dotkli aj citlivej otázky splácania sýrskeho dlhu voči Slovenskej republike, ktorého civilná časť predstavuje 53 miliónov dolárov. Presná výška dlhu za dodávky špeciálnej výroby nie je známa, ale podľa zdroja z prezidentovho okolia je oveľa vyššia ako za dodávky civilného charakteru.
"Prezident Asad proti riešeniu zadlženosti z minulosti nemá negatívny postoj," informoval Schuster, aj keď tvrdí, že nie je také dôležité uzatvárať staré účty, ako sa vrátiť k dobrej spolupráci ešte z čias Česko-Slovenska. V krátkom čase by podľa slovenského prezidenta mali k tejto problematike zasadnúť odborníci oboch krajín.
Na rokovaní prezident R. Schuster hovoril aj o sýrskych absolventoch slovenských vysokých škôl, ktorí robia Slovensku dobré meno v zahraničí a zo sýrskej strany je záujem o ďalšie pokračovanie štátnych štipendií na Slovensku. Prezident Slovenska pozval sýrskeho prezidenta na návštevu Slovenska a ten ponuku s vďakou prijal.
Rudolf Schuster sa zúčastnil dnes v Damasku na seminári o možnostiach ekonomickej spolupráce so SR, ktorý zorganizovala Obchodná a priemyselná komora Sýrie za účasti predsedu vlády Muhammada Mustafu Mira. So sýrskym premiérom prediskutoval slovenský prezident aktuálnu politickú situáciu na Blízkom východe, najmä však možnosti rozvoja bilaterálnych vzťahov. Vytvoriť podmienky na to by mala aj revízia zmluvnej základne medzi Sýriou a Slovenskom. Zoznam zmlúv, ktoré slovenská strana navrhuje zrušiť a nahradiť novými, odovzdal v Damasku minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan svojmu sýrskemu partnerovi Farúkovi aš-Šarovi. Prezident Schuster si dnes prezrel aj pamätihodnosti sýrskeho hlavného mesta, ktoré je osídlené od roku 2500 pred n.l. a je tak najstarším trvalo obývaným mestom na svete.
Prezident Schuster s manželkou a členmi sprievodu navštívil sýrske Národné múzeum a architektonické skvosty mesta, akým je predovšetkým Umajjovská mešita. Miesto, na ktorom dnes stojí, je kultovým miestom už vyše tri tisícky rokov. Postupne slúžilo Aramejcom i Rimanom, ktorí tam postavili chrám boha Jupitera, neskôr prestavaný na kresťanský kostol zasvätený Jánovi Krstiteľovi, ktorého hlava je uložená v hrobke mešity. Súčasná svätyňa bola postavená v roku 379 a po dobytí Damasku Arabmi bola začiatkom 8. storočia prestavaná na jednu z najposvätnejších mešít islamu. V máji tohto roku ju má navštíviť aj pápež Ján Pavol II., aby tam rozjímal pri hrobe Jána Krstiteľa. V piatok, v posledný deň svojej trojdňovej návštevy Sýrie, zavíta prezident Schuster medzi slovenských vojakov na Golanských výšinách, ktorí sú súčasťou misie OSN nazvanej UNDOF.
Českí majitelia chát na Slovensku sa chcú o pozemkoch dohodnúť
Zlín 5. apríla (TASR) - Českí majitelia rekreačných objektov v slovenskej oblasti Kasárna v pohorí Javorníky sú pripravení riešiť spor kvôli pozemkom so slovenskou stranou dohodou. Obecný úrad Makov predal dvom slovenským podnikateľom pozemky, na ktorých majú rekreačné chaty a vleky Športové kluby Zlín a Telovýchovná jednota Moravan Otrokovice.
"Sme pripravení dohodnúť sa mimosúdnou cestou, najradšej by sme sporné pozemky odkúpili," uviedol pre TASR riaditeľ Športových klubov Zlín Pavel Chwaszcz.
Zástupcovia telovýchovných klubov sa domnievajú, že slovenské úrady pochybili, keď nedali pri predaji pozemkov prednosť vlastníkom nehnuteľností, pretože mali na pozemky predkupné právo. "Podľa listu vlastníkov, ktorý vydal katastrálny úrad v Čadci v roku 1998, pozemky patria našim klubom, teda obec ich vlastne nemohla predať," upozornil riaditeľ.
Pozemky v oblasti Kasárna, ktorá po rozdelení česko-slovenskej federácie pripadla Slovensku, získali českí chatári už v roku 1972 do trvalého užívania. Parcely i s nehnuteľnosťami boli dosiaľ na katastrálnom úrade v Čadci zapísané na Telovýchovnú jednotu a Športový klub Zlín.
"Sme ochotní pozemky kúpiť za bežnú cenu, teda za akú ich obec predala obom podnikateľom," povedal Chwaszcz. Upresnil, že celá záležitosť je v súčasnosti v štádiu ďalších rokovaní. Podľa nej riaditeľ katastrálneho úradu v Čadci chybu svojho úradu uznal a zápis do katastrálnej knihy na nových majiteľov zatiaľ pozastavil. Zástupcovia telovýchovných klubov majú záujem sa dohodnúť. Okrem rekreačného objektu, v ktorom v sezóne zamestnávajú ľudí z Makova, prevádzkujú tiež lyžiarsky vlek, ktorý postavili v roku 1990.
"Je nám jedno, či sa k nám príde rekreovať Maďar, Čech alebo Slovák. Na chate i na zjazdovke všetkým poskytujeme štandardné služby za prijateľnú cenu," poznamenal člen Športových klubov Zlín Jiří Lacina. Zástupcovia športových klubov ďalej potvrdili, že s predajom pozemkov by nemal byť problém, pretože klub bol po rozdelení federácie oficiálne zaregistrovaný na Ministerstve vnútra SR ako Lyžiarsky klub Javorník Makov-Kopanice.
Členovia Medziparlamentnej únie vystúpili proti terorizmu
Havana 5. apríla (TASR) - Konferencia Medziparlamentnej únie (MÚP) v kubánskej Havane pokračovala diskusiou k dodatočne zaradenej téme - príspevkom parlamentov sveta v boji proti terorizmu v súlade s rezolúciou 55/158 Valného zhromaždenia OSN. Na zasadnutí štvrtého výboru vystúpila k téme vzdelanie a kultúra ako podstatné faktory posilňovania účasti žien a mužov na politickom živote aj poslankyňa Mária Kadlečíková (SOP). TASR o tom informoval vedúci slovenskej delegácie a predseda zahraničného výboru NR SR Peter Weiss.
Na konferencii opakovane zaznievala téza, že demokracia a terorizmus sú nezlučiteľné a terorizmus nikdy nemôže byť akceptovateľný ako nástroj na dosahovanie politických cieľov. "Terorizmus je zločin," zaznievalo najviac vo vystúpeniach poslancov, ktorých krajiny sa stali obeťou terorizmu. Hlavnou požiadavkou je neposkytovať na území krajín MÚP žiadny priestor na prípravu teroristov a nepodporovať ich finančne.
V popoludňajších hodinách pracovali komisie pre prípravu jednotlivých rezolúcií a pokračovala všeobecná rozprava o diplomatickej a politickej situácii vo svete. Európsky a latinskoamerický parlament požiadali o členstvo v MÚP, o tejto žiadosti sa rozhodne až v septembri na 106. konferencii MÚP v západoafrickom štáte Burkina Faso.
Slovenská delegácia pôsobí v rámci geopolitickej skupiny 12 plus, do ktorej patria členské krajiny Rady Európy, Kanada, Austrália, Nový Zéland a Spojené štáty americké. Táto regionálna skupina, ktorej členské krajiny dávajú do rozpočtu MÚP spolu polovicu prostriedkov, požaduje, aby reforma činnosti MÚP nebola sprevádzaná ďalším zvyšovaním príspevkov, ale naopak úsporami. Dnes sa očakáva vystúpenie kubánskeho prezidenta Fidela Castra.
Komisia OSN pre ľudské práva sa dnes venovala aj prípadu Harabin
Ženeva 5. apríla (TASR) - Komisia OSN pre ľudské práva sa počas dnešného zasadnutia v Ženeve zaoberala správami svojich osobitných spravodajcov vrátane malajzijského právnika Data Parama Cumaraswamyho, ktorý sa venoval aj prípadu predsedu Najvyššieho súdu SR Štefana Harabina a snáh slovenskej vlády o jeho odvolanie. Ako informoval TASR vedúci Úradu Ministerstva spravodlivosti SR Daniel Lipšic, Cumaraswamy ako jeden z približne 35 spravodajcov pre rôzne tematické oblasti oboznámil komisiu s výsledkami svojej celoročnej činnosti vrátane veľmi stručného hodnotenia svojej misie na Slovensku.
V asi minútovom príspevku týkajúcom sa prípadu Harabin prezentoval svoj právny názor, podľa ktorého funkcia sudcu nie je odlíšiteľná od funkcie predsedu súdu. Na Cumaraswamyho správu mal možnosť reagovať Lipšic, ktorý podľa vlastného vyjadrenia oboznámil komisiu so schválenou novelou Ústavy SR a najmä s časťou týkajúcou sa všeobecného súdnictva. Lipšic zároveň informoval komisiu OSN, že návrh vlády na odvolanie Harabina z funkcie predsedu Najvyššieho súdu nebol politicky motivovaný, o čom svedčí podľa neho aj skutočnosť, že tento návrh bol podporený veľkou väčšinou sudcovskej rady Najvyššieho súdu SR ako aj združením sudcov SR.
Ako ďalej uviedol Lipšic v reakcii na správu Cumaraswamyho, záujmom vlády bolo, aby na čele súdu bola morálna autorita, ktorá požíva dôveru väčšiny slovenských sudcov, čím podľa neho Harabin nebol a nie je. Reakciou Lipšica sa skončilo vystúpenie Cumaraswamyho a zasadnutie komisie pokračovalo správami ďalšieho tematického spravodajcu. Pre SR nemá prezentácia obsahu správy pred komisiou OSN pre ľudské práva žiaden ďalší dopad a dnešným vystúpením Cumaraswamyho sa podľa Lipšica vzájomná komunikácia vo veci odvolávania Harabina končí. V Cumaraswamyho správe zverejnenej v Ženeve v polovici marca sa uvádza, že slovenské vládne orgány porušili medzinárodné normy sudcovskej nezávislosti, keď sa pokúsili odvolať Harabina z postu predsedu Najvyššieho súdu SR. Podľa predstaviteľa OSN, ktorý v novembri minulého roku navštívil Slovensko, možno tieto snahy označiť do veľkej miery za politicky motivované, keďže Harabin bol zvolený na základe návrhu predchádzajúcej vlády.
Cumaraswamy v správe zdôraznil, že zaručenie funkčného obdobia je jedným zo základných princípov sudcovskej nezávislosti a minuloročné kroky slovenskej vlády v tejto kauze boli nielen porušením všetkých právnych princípov, ale aj slovenskej ústavy, keďže aj v nej je zakotvená nezávislosť súdov.
V kandidátskych krajinách klesá populácia, výnimkou je Slovensko
Brusel 5. apríla (TASR) - Tri štvrtiny všetkých regiónov v kandidátskych krajinách zaznamenávajú trvalý pokles počtu obyvateľov. Jednou zo svetlých výnimiek je však Slovensko, kde všetky kraje - okrem Bratislavy - zaznamenávajú populačný rast. Vyplýva to z údajov, ktoré dnes v Bruseli zverejnil štatistický úrad Európskej únie (EÚ) Eurostat.
Východné Slovensko sa teší dokonca najväčšiemu populačnému rastu spomedzi všetkých 109 regiónov strednej a východnej Európy - počet obyvateľov sa tu v skúmaných rokoch 1995-99 zvýšil o 0,32 percenta. Rast zaznamenalo aj stredné a západné Slovensko, v Bratislavskom kraji však došlo k zníženiu počtu obyvateľov o 0,03 percenta. Priemerná hodnota populačnej zmeny v kandidátskych krajinách je -0,27 percenta. Celkovo až 82 zo 109 regiónov zaznamenalo populačný pokles, najväčší oblasti Bulharska, Estónska, Lotyšska a Slovinska.
Eurostat pripisuje príčiny tohto poklesu zvýšenej migrácii a zníženej pôrodnosti. Pre porovnanie - na území EÚ vo väčšine regiónov počet obyvateľov rastie. Priemerná hodnota zmeny populácie pre pätnástku je +0,23 percenta a pokles počtu obyvateľov zaznamenala len štvrtina všetkých regiónov.
Mikuláš Dzurinda vyzval na summite EPP v Sofii na rýchle rozširovanie EÚ
Sofia 5. apríla (TASR) - Vytváranie nových pracovných príležitostí, zvyšovanie zamestnanosti a otázky týkajúce sa bezpečnosti boli leitmotívom prejavu predsedu vlády SR a predsedu Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Mikuláša Dzurindu na dnešnom stretnutí predstaviteľov Európskej ľudovej strany (EPP) v bulharskej metropole Sofia.
Slovenský premiér taktiež vyzval na čo najrýchlejšie rozšírenie Európskej únie (EÚ), pretože by to prinieslo Európe prosperitu a bezpečnosť a Starý kontinent by sa mohol stať významným hráčom na medzinárodnej scéne. Dzurinda pred asi 1000 poslucháčmi spomenul i niektoré paralely medzi politickým vývojom na Slovensku a v Bulharsku. Ocenil prístup proreformného bulharského premiéra Ivana Kostova pred voľbami v roku 1997, keď Kostov musel tiež čeliť roztrieštenosti síl pravého stredu. Šéf slovenského kabinetu zároveň v tejto súvislosti pripomenul ťažké dedičstvo predchádzajúcich vlád na Slovensku aj v Bulharsku, s ktorým sa museli proreformné sily v oboch krajinách vyrovnať po nástupe k moci.
Summit EPP organizuje bulharský Zväz demokratických síl premiéra Ivana Kostova a jeho hlavnou témou je zamestnanosť a bezpečnosť. Dôležitým bodom diskusií je aj zodpovednosť centristicko-pravicových strán za rozvíjanie zamestnanosti, rozširovanie EÚ a vznik nových pracovných príležitostí, bezpečnosť spoločnosti a bezpečnosť podnikania. Podujatie sa prvýkrát koná mimo členských krajín EÚ, čo je považované nielen za podporu EPP rozširovaniu únie, ale aj podporu programovo blízkym stranám v strednej a východnej Európe. SDKÚ požiadala v januári tohto roka o štatút pozorovateľa v EPP a jej predstavitelia sú pravidelne pozývaní na všetky vrcholné i pracovné rokovania EPP.
János Martonyi informoval diplomatov susedných krajín o pripravovanom zákone
Budapešť 5. apríla (TASR) - Maďarský minister zahraničných vecí János Martonyi prijal dnes v Budapešti vedúcich predstaviteľov zastupiteľských úradov susedných krajín, vrátane SR, ako aj popredných diplomatov Európskej únie (EÚ) a Severoatlantickej aliancie akreditovaných v maďarskom hlavnom meste a informoval ich o návrhu zákona o Maďaroch žijúcich v susedných štátoch.
Na stretnutí bol prítomný aj druhý muž maďarskej diplomacie Zsolt Németh, vedúci Sekretariátu pre integráciu Péter Gottfried a predseda Úradu pre Maďarov spoza hraníc Tibor Szabó. V komuniké o tom informoval budapeštiansky rezort zahraničných vecí.
Ako pre TASR uviedol mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v Maďarsku Štefan Markuš, stretnutie prinieslo živú diskusiu o predmetnom návrhu, ktorá bude zrejme ešte pokračovať. Zástupcovia Európskej únie vyjadrili pri tejto príležitosti pochybnosti o eurokonformnosti tejto legislatívnej normy, poznamenal diplomat, ktorý podobne ako jeho kolegovia prevzal na pôde MZV MR text návrhu zákona v anglickom jazyku. Podľa komuniké MZV MR János Martonyi na tomto fóre uviedol, že návrh schválený vládnym kabinetom 20. marca 2001 prerokujú budúci týždeň príslušné výbory parlamentu. Na plenárne zasadanie zákonodarného zboru sa predloha dostane pravdepodobne v druhej polovici apríla.
Maďarská vláda podľa jeho slov verí, že pri parlamentnom schvaľovaní tejto legislatívnej normy sa vytvorí čo najširší konsenzus a že zákon nadobudne platnosť začiatkom budúceho roka.
Hamžík chce v Španielsku upozorniť na možnosti investovania v SR
Madrid 5. apríla (TASR) - Podpredseda vlády SR pre európsku integráciu Pavol Hamžík sa dnes v Madride v rámci dvojdňovej návštevy Španielskeho kráľovstva stretol s predsedníčkou zahraničného výboru Kongresu Isabel Tocinovou a s predsedom zmiešaného výboru Kongresu pre Európsku úniu Josepom Borellom.
V rozhovore s nimi Hamžík vyjadril potrebu častejších kontaktov na parlamentnej úrovni - i prostredníctvom návštev španielskych poslancov v SR. Vicepremiér nadobudol presvedčenie, že podpora pre integračné ambície SR je v Španielsku silná, i keď sú obavy z určitých obmedzení vo vzťahu k štrukturálnym fondom po vstupe nových štátov do EÚ. Hamžíkovi sa však dostalo ubezpečenia, že to nie je prekážka pre podporu SR zo strany Madridu. Rokovanie s Tocinovou a Borellom sa dotklo aj rómskej a menšinovej otázky.
"Myslím, že je tu široké pochopenie toho, čo znamená riešiť tieto problémy," podotkol Hamžík v rozhovore pre TASR.
Pavol Hamžík má dnes naplánované rokovanie s predstaviteľmi madridskej Obchodnej komory a podvečer na pôde Diplomatickej školy vystúpi s prednáškou pod názvom Slovensko na ceste do Európskej únie. Večer ho prijme minister zahraničných vecí Josep Piqué. V piatok sa uskutoční schôdzka s predsedníčkou Senátu Esperanzou Aguirreovou.
Na stretnutí v Obchodnej komore chce Hamžík upozorniť, že v SR je priestor nielen pre podnikateľov z Nemecka a Rakúska, ale aj zo Španielska. Súčasne má v úmysle informovať o podmienkach pre investorov i o tom, že v SR sa pripravuje privatizácia časti energetického sektora a plynárenského priemyslu. Pre vicepremiéra je návšteva Španielska príležitosťou prezentovať východiská SR, pokiaľ ide o rokovania o vstupe do EÚ a o ich ukončenie v roku 2002, a deklarovať záujem a veľkú snahu SR vstúpiť do EÚ spolu s ďalšími kandidátmi v prvej vlne rozširovania v roku 2004.
V rozhovore pre TASR Hamžík ocenil porozumenie a širokú podporu, ale aj dobrú znalosť pomerov na Slovensku zo strany Španielska. Na margo toho, že do 11. apríla má EÚ predložiť postoj k prechodným obdobiam voľného pohybu pracovných síl, Hamžík vyslovil názor, že Španielsko sa pripojí k celkovému konsenzu o päť až sedem rokov trvajúcom prechodnom období. Vicepremiér v rozhovore pre TASR priznal, že "možno sú tu nejaké dôvody pre obavy," ale tie sa podľa neho určite netýkajú Slovenska, lebo mobilita pracovnej sily je v SR príliš malá aj vnútorne. Prechodné obdobie by malo byť nediskriminačné a treba ho brať ako súčasť negociácií, spresnil.
Veľvyslanec SR v Španielsku Ján Voderadský uviedol, že Španieli sa síce prispôsobia stanovisku Európy, pokiaľ ide o prechodné obdobia pri pohybe pracovnej sily, ale poukazujú na svoj vlastný príklad - keď im boli pri vstupe do EÚ stanovené prechodné obdobia - ukázalo sa, že boli zbytočné.
V Budapešti sa diskutovalo o slovenskom dejepisectve po roku 1990
Budapešť 5. apríla (TASR) - Slovenské dejepisectvo po roku 1990 bolo témou diskusného večierka, na ktorom sa dnes v Slovenskom inštitúte v Budapešti zišli historici, diplomati a záujemcovia o históriu Slovenska. Riaditeľ Historického ústavu SAV Valerián Bystrický prítomných ako prvý uviedol do problematiky novodobého spracovania dejín Slovenska, prezentoval zámery SAV po roku 1989, predstavil najvýznamnejšie publikácie a zdôraznil potrebu poskytnutia pluralitného pohľadu na dejiny Slovenska. Spomenul aj spoluprácu SAV s Maďarskou akadémiou vied, o ktorej hovoril viac spolupredseda zmiešanej slovensko-maďarskej historickej komisie Peter Zelenák.
Napriek výčitkám za slabú odozvu na diela zahraničných partnerov návštevníci plne využili prítomnosť vedeckého sekretára SAV a historika Dušana Kováča a otázkami o jeho konkrétnych interpretáciách historických faktov preukázali nielen prehľad o vydaných publikáciách, ale potvrdili aj svoj záujem o ne.
Ladislav Ballek v Prahe pokrstil svoju knihu esejí Zlatý stôl
Praha 5.apríla (TASR) - Smotanou do kávy pokrstil dnes v Slovenskom inštitúte v Prahe spisovateľ a veľvyslanec SR v ČR Ladislav Ballek svoju najnovšiu knihu Zlatý stôl, ktorá prichádza na český trh. Literárny večer s Ballekom pripravil Slovensko-český klub a Klub slovenskej kultúry i pri príležitosti autorových 60. narodenín, ktoré oslávil 2. apríla.
Zlatý stôl je zbierka esejí Ladislava Balleka, napísaných a verejne prednesených v rokoch 1974-99. Vyšla vlani v banskobystrickom vydavateľstve Adade. Má svoj vlastný, už tretí - "pražský" krstný list, ktorý podpísali nielen krstní rodičia, ale aj všetci priatelia, teda všetci, ktorí sa na krste zúčastnili. Smotanu do kávy pripravili ako prekvapenie a nadviazanie na krst z Banskej Bystrice organizátori večera. Ladislav Ballek totiž malé balenia smotany všade zbiera pre svoje obľúbené zvieratá - mačky.
Po krste prišla na rad oslava jubilea spisovateľa. Medzi gratulantmi boli zástupcovia Klubu nezávislých spisovateľov zo Slovenska, literárneho informačného centra, česká herečka Gabriela Vránová, kolegovia a osobní priatelia Ladislava Balleka. Blahoprajnými listami ho pozdravili i ministri kultúry SR a ČR Milan Kňažko a Pavel Dostál a ďalší predstavitelia politického a kultúrneho života v SR i ČR.
Der Standard: Slovensko stojí pred vládnou krízou
Viedeň 5. apríla (TASR) - Slovensko stojí pred vládnou krízou, napísal dnes rakúsky liberálny denník Der Standard v súvislosti so sporom strán vládnej koalície okolo nového územného členenia krajiny. Denník pripomína, že v nedeľu sa konzervatívna a pravicovo-liberálna väčšina vládnucich strán spoločne s koaličnou Stranou maďarskej koalície (SMK) postavila pri príprave nového územného členenia SR proti vôli ľavicových koaličných partnerov SDĽ a SOP.
Ľavica na Slovensku je za rozdelenie krajiny do 8 regiónov. V postoji svojich koaličných partnerov vidia ľavičiari porušenie koaličnej dohody a chcú sa preto spoločne s opozíciou pomstiť, konštatuje rakúsky denník. V tejto súvislosti však premiér Mikuláš Dzurinda vyhlásil, že dá hlasovať o dôvere súčasnému kabinetu v Bratislave. SMK pohrozila odchodom z vlády už dávnejšie, uzatvára Der Standard.