Beňuš 10. februára (TASR) - Dvojica Jozef Fajfer a Ján Majer zo Strelník zvíťazila v dnešnom prvom kole krňačkových pretekov tohtoročnej Veľkej ceny Horehronia, ktoré sa uskutočnilo na Hrachoviskách pri Beňuši v okrese Brezno. Druhí skončili Martin Stolár a Peter Líška zo zvolenského klubu Stres. Na stupeň víťazov sa dostali tiež Rudolf Kuric a Jozef Babeľa, takisto zo Stresu Zvolen.
Medzi ženskými posádkami si najlepšie viedli Jaroslava Selecká a Dana Drábová z Jakuba. Za nimi skončili Stanislava Romaňáková a Ľubica Beňová zo Starých Hôr a na treťom mieste Ľubica Fričová a Anna Remeselníková zo Stresu Zvolen.
Na vyše 1200 metrov dlhú trať sa dnes vydalo 41 dvojčlenných mužských a ženských posádok. Pri jej zdolávaní prekonali výškový rozdiel viac ako 200 metrov. Krňačkové preteky sa dnes mali pôvodne uskutočniť v Pohronskej Polhore, trať tam však nedávno zatarasili spadnuté stromy, preto preteky presunuli do Beňuša.
Preteky v Beňuši boli súčasne aj II. kolom Slovenského pohára krňačkových pretekov. Prvé sa uskutočnilo pred týždňom v Ľubietovej, kde medzi mužmi zvíťazila dvojica Stanislav Selecký a Martin Dráb a medzi ženami Dana Selecká a Jaroslava Drábová, všetci z Jakuba. Prvé štyri preteky - v Heľpe, Kordíkoch, Beňuši a na Donovaloch museli organizátori pre nedostatok snehu zrušiť. Naplánované sú ešte na Jasienku pri Brezne, Starých Horách, Šumiaci, Polomke a náhradné na Donovaloch. Krňačková sezóna vyvrcholí záverečnou šou na Králikoch pri Banskej Bystrici.
Vlani v Slovenskom Pohári pretekalo až 131 posádok mužov. Najúspešnejší boli Jozef Fajfer a Ján Majer zo Strelník, ktorí zvíťazili v štyroch z deviatich pretekov. Prvenstvo si medzi 13 ženskými posádkami vybojovali Zuzana Červinská a Mária Strížová zo Stresu Zvolen. Dokázali zvíťaziť až v šiestich z deviatich pretekov.
Krňačky, inde krnohy, krnohe, krnaky, krne - názov zjednocuje krivé drevo, samorast - krnáč, sú väčšie sane vyrobené iba z dreva, bez použitia kovových klincov. V horských oblastiach najmä stredného Slovenska ich kedysi používali na zvážanie dreva z lesa a sena zo strmých horských a podhorských lúk a z ťažko dostupných terénov. Na Slovensko ich v minulých storočiach priniesli drevorubači z rakúskeho Tirolska, ktorých pozvala grófska komora. Obľúbené sa stali opäť pred niekoľkými rokmi, keď ich športoví nadšenci začali používať na pretekoch. Najviac vyznávačov teraz už adrenalínového športu je práve na Horehroní a v okolí Banskej Bystrice a Zvolena.