Bratislava 11. februára (TASR) - Rozdiel medzi antivirotikami a antibiotikami je jednoznačný, povedal pre TASR prednosta Kliniky pre infekčné choroby Fakultnej nemocnice Luisa Pasteura v Košiciach Ivan Schréter.
"Antivirotiká pôsobia priamo proti vírusu chrípky a vhodné sú aj pre nekomplikované ale ťažké prípady chrípky a u istým spôsobom oslabených ľudí. Mali by sa podať čím skôr, najneskôr do dvoch dní, inak účinok nemajú," vysvetlil Schréter.
"Antibiotiká nemá význam podávať pri chrípke, kým nevznikne bakteriálna komplikácia. Pretože antibiotiká sú zamerané proti bakteriálnym infekciám, ktoré sú často pridružené ku chrípke ako druhotná infekcia a komplikujú jej priebeh," zdôraznil Schréter.
Schréter poukázal na to, že ak sa antivirotikum nasadí do šiestich hodín od príznakov chrípky, skráti trvanie tohto ochorenia o 3,5 dňa. Ak sa podá do 12 hodín tak sa liečba skráti o tri dni.
Najznámejším antivirotikom je Tamiflu s účinnou látkou oseltamivir. Predpisuje ho lekár a pacient si ho hradí sám. Často sa o tomto lieku hovorilo vlani v súvislosti s prípravou na očakávanú pandemickú chrípku.
V súčasnosti má chrípka stúpajúci trend. Ide o závažné ochorenie, ktoré netreba podceňovať. Prejavuje sa vysokou horúčkou, bolesťami hlavy, svalov a celkovou vyčerpanosťou organizmu. Okrem toho postihuje dýchacie cesty. Chrípka môže spôsobiť vážne komplikácie ako zápal pľúc, stredného ucha, ale tiež zápal srdcového svalu a iné.
zah som