V najbližších troch mesiacoch budú pokračovať v dlhodobom prieskume nálezísk z čias najstarších civilizácií i pozostatkov prvých kresťanských osád.
"V súčasnosti odchádza do Kuvajtu dvanásťčlenná skupina archeológov. Štyria ďalší ju budú nasledovať v najbližších dňoch. Kolektív bude riešiť viacero otázok vedných disciplín spojených s výskumom. V našom tíme budú pracovať aj odborníci z ďalších štátov, popri iných z Belgicka, Turecka a domáci archeológovia," informoval vedúci tímu Karol Pieta z Archeologického ústavu Slovenskej akadémie vied v Nitre.
Misia nadväzuje na predchádzajúce výskumy z rokov 2004 a 2006, kedy sa archeológom podarilo identifikovať významnú osadu Starobabylonskej ríše na morskom pobreží a na inom mieste ostrova predislamskú, čiže kresťanskú osadu z obdobia 6. až 7. storočia n.l. Výsledky výskumu slovenských archeológov na Failake plánovaného na niekoľko rokov vzbudili pozornosť odborníkov i širokej verejnosti. V roku 2004 objavili archeológovia mezopotámske pečate s mytologickými výjavmi a klinopisnými nápismi. Pečate vlastnili obchodníci, ktorí nimi označovali svoj tovar a majetok. Nález svedčí o význame osady a jej čulých obchodných stykoch so vzdialenými krajinami.
Výskumníci odkryli i základy kamenných stavieb, zásobnice na potraviny, našli rydlá, britvy, nožíky, rybárske háčiky, šperky z kostí a keramiku. K mimoriadne vzácnym nálezom patrí súbor predmetov z farebného skla. Nález je vôbec prvým svojho druhu v tejto oblasti. Vzácne artefakty pochádzajú z obdobia Starobabylonskej ríše 2400 až 1500 rokov pred Kristom.
Na terénny výskum nadviaže letná archeologická škola. Slovenskí archeológovia v nej budú školiť kolegov z Kuvajtu v oblasti praktického výskumu i v teoretickom spracovaní nálezov. Výsledky práce archeológov predstavia aj odborné semináre, výstavy približujúce najstaršiu históriu štátov Perzského zálivu a ďalšie vedecké podujatia.