Cestu premiéra do ČĽR hodnotí podpredseda SMK Pál Csáky neutrálne a dúfa, že prínosom cesty premiéra Roberta Fica do Číny nemalo priniesť "know-how ako zabezpečiť silné postavenie jednej strany a ako realizovať vedúcu úlohu jednej strany, čo hrozí Slovenskej republike".
Ako ďalej P. Csáky uviedol v dnešnej diskusnej relácii O päť minút dvanásť Slovenskej televízie (STV), uznáva, že Čína má po obchodnej stránke čo ponúknuť. Podľa neho však bolo chybou, že premiér neotvoril v Číne otázku ľudských práv. "Očakávať zavedenie ľudských práv na úrovni Európskej únie od Číny alebo aj Ruskej federácie je nereálne, ale vývoj sa uberá nepríjemným spôsobom práve opačným smerom," povedal. Fico mal o ľudských právach diskutovať nie pod vplyvom mimovládnych organizácií, ale mal tak urobiť ako premiér, tvrdí Csáky.
Ak má premiér demokratickú hodnotovú orientáciu, nech sa volá akokoľvek, mal by túto otázku otvoriť, upozornil Csáky. V súvislosti s Čínou treba podľa Csákyho vnímať ľudské práva širšie, ako dodržiavanie pravidiel hry a upozornil na problémy s priemyselnou špionážou. Minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa protestoval proti snahám znehodnocovať oficiálnu návštevy delegácie premiéra Roberta Fica v Číne a pripomenul, že už exitujú konkrétne obchodné projekty. Podľa Csákyho však slovenské projekty v ČLR neprinesú občanov Slovenska skoro nič.
Čína je civilizačne z iného okruhu a ide svojim vývojom, je tam úplne iná situácia ako v Európe, upozornil v dnešnej diskusnej relácii O päť minút dvanásť STV minister kultúry Marek Maďarič. Bol by rád, ak by sa viac záujmu sústredilo na ochranu ľudských a sociálnych práv na Slovensku. Podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského nemôže premiér zužovať svoje cesty len na obchodno-ekonomické záujmy. Predstavitelia SR sú podľa lídra KDH povinní pripomínať ochranu ľudských práv všetkým predstaviteľom štátov, kde žijú ľudia v neslobode. Maďarič však upozornil, že premiér ponúkol čínskej strane spoluprácu s našou generálnou prokuratúrou.
Jureňa: Nepovažovali sme za potrebné otvoriť v Číne otázku ľudských práv
Slovenská delegácie na čele s premiérom Robertom Ficom, ktorá tento týždeň navštívila Čínu, nepovažovala za potrebné otvoriť s čínskymi predstaviteľmi tému ľudských práv. V diskusnej relácií STV O päť minút dvanásť to vyhlásil minister pôdohospodárstva Miroslav Jureňa.
"Nepovažovali sme za potrebné otvárať tému ľudských práv, pretože neustále prebieha na túto tému dialóg medzi Čínou a Európskou úniou," povedal Jureňa. Delegácia a Fico podľa neho zastupovali záujmy občanov a sledovali ekonomický rozvoj Slovenska a nie záujem organizácií Transparency International, ktorá nevznikla kvôli záujmom Slovákov. Cestu do Číny považuje za potrebnú z hľadiska rozvíjania vzájomných ekonomických vzťahov.
Maďarič: Smer proti nezávislosti Kosova bez súhlasu Belehradu
Nie sme za nezávislosť juhosrbskej provincie Kosovo, uviedol v dnešnej diskusnej relácii O päť minút dvanásť Slovenskej televízie (STV) minister kultúry a podpredseda Smer-SD Marek Maďarič. Z tejto pozície sa podľa Maďariča bude hodnotiť aj správa splnomocnenca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho o budúcnosti tejto provincie. Ak z jeho analýzy vyplynie, že ide o nezávislosť Kosova - tak tento návrh odmietneme, konštatoval. Pozícia strany Smer-SD je jednoznačná - "Nie nezávislosti Kosovu" a stanoviská jej predstaviteľov sa v tejto oblasti nerozchádzajú, tvrdí podpredseda Smeru. "Sme proti tomu, aby sa dospelo k nezávislosti Kosova bez súhlasu Belehradu," doplnil.
K pozícii Slovenskej republiky ku Kosovu, ktorá sa bude prezentovať v Bezpečnostnej rade OSN sa dospeje po rokovaniach premiéra, šéfa diplomacie, prezidenta a predstaviteľov relevantných politických strán. Poslanec a predseda KDH Pavol Hrušovský je však za prijatie pozície SR ku Kosovu hlasovaním v Národnej rade SR. Podľa Maďariča je škoda, že takto sa nedbalo na názor verejnosti, vtedy keď sa rozhodovalo o tom, či SR poskytne vzdušný priestor na bombardovanie Srbska, čo bolo ešte v čase keď sme neboli členom NATO. Tvrdí totiž, že na začiatku procesu osamostatňovania Kosova sa podieľala aj predchádzajúca vláda, tým, že poskytla vzdušný priestor na bombardovanie Srbska a nesnažila sa zmeniť tento vývoj.
Hrušovský potvrdil politické stanovisko KDH, ktoré je za odstúpenie Jána Kubiša, nominanta Smer-SD.
Poukázal na rôzne stanoviská predstaviteľov vládnej koalície. V tomto smere víta prezidentovu iniciatívu diskutovať so zástupcami všetkých relevantných politických strán o tejto téme.
KDH ani SMK nenavrhne v parlamentne odvolanie šéfa diplomacie Kubiša
KDH ani SMK nenavrhnú v pléne Národnej rady SR odvolanie ministra zahraničných vecí Jána Kubiša za jeho výroky o neplatnosti referenda v Srbsku.
Kubiš mal na pôde výboru NR SR pre európske záležitosti povedať, že srbský šéf diplomacie Vuk Draškovič sa mu zdôveril, že na októbrovom referende o srbskej ústave sa v skutočnosti zúčastnilo len 42 percent a nie oficiálnych 51,46 percenta, a referendum tak malo byť neplatné.
Podľa podpredsedu SMK Pála Csákyho sa Kubiš výrokmi diskvalifikoval z postu ministra zahraničných vecí, ktorému už žiaden zahraničný politik nebude chcieť povedať dôvernú informáciu. Vládna koalícia by preto sama mala zvážiť jeho nahradenie na poste šéfa diplomacie.
Smer-SD je napriek vyhláseniam ministra Kubiša, ktorý jej nominantom strany, proti osamostatneniu Kosova. "Bol by úplný precedens, keby sme etnickej menšine, ktorá má vlastný národný štát priznali práva na vlastný samostatný štát," vyhlásil podpredseda Smeru a minister kultúry Marek Maďarič. Ak by mal Ahtisaariho návrh smerovať k osamostatneniu Kosova, Smer ho odmietne.
Ahtisaariho riešenie považuje KDH len za pracovný návrh, o ktorom sa bude ešte diskutovať. "Nijaké riešenie ohľadne Kosova nebude dobré bez súhlasu Srbska," povedal predseda KDH Pavol Hrušovský. Navrhuje využiť ústavný zákon o vzťahu vlády a parlamentu a v pléne prijať uznesenie ohľadne samostatnosti Kosova, ktoré by dalo mantinely aj ministrovi zahraničných vecí.
SMK trvá na podpore záujmov kosovských Albáncov
Dôvodom prečo SMK ako jediná politická strana na slovenskej politickej scéne podporuje záujmy kosovských Albáncov, podľa predsedu SMK Bélu Bugára je, že ani jedna strana kosovsko-srbského problému nechce cúvnuť. Buď jedna alebo druhá strana musí pochopiť, že riešením nie je momentálna situácia povedal v diskusnej relácii Na telo TV Markíza predseda SMK B. Bugár.
SMK si za svojou pozíciou stojí. Pripomenul, že na utorkovom zasadnutí výboru NR SR pre európske záležitosti podporili všetci ústretové stanovisko vlády k návrhom splnomocnenca OSN pre Kosovo Marttiho Ahtissariho. SMK chce s opozíciou hovoriť o prípadnom odvolávaní ministra zahraničných vecí Jána Kubiša v parlamente. Bugár to zatiaľ nepovažuje za vhodné, je to vec premiéra. Odmietol názory, podľa ktorých by samostatnosť Kosova mohla byť pre maďarskú menšinu na Slovensku krokom k autonómii. Ak by cieľom SMK bolo odtrhnutie územia obývaného maďarskou menšinou od Slovenska, tak by sa to snažilo urobiť, keď na to bola najlepšia príležitosť - keď vznikala Slovenská republika, dodal.
Bugár bude na sneme SMK opäť kandidovať za šéfa strany
Dlhoročný predseda opozičnej Strany maďarskej koalície Béla Bugár sa na marcovom sneme bude opäť uchádzať o post šéfa strany. Povedal to dnes v diskusnej relácii televízie Markíza. Doplnil, že uvažuje síce aj o svojich možných nástupcoch, tí by však vraj ešte potrebovali niekoľko rokov, aby sa plne presadili."Iná situácia by bola samozrejme vtedy, keby sme boli vo vláde. Teraz by to každý mohol pochopiť tak, keby som povedal, že nekandidujem, že utekám, lebo sa dostali von z kola," vysvetľoval v Markíze Bugár. Do budúcnosti si však už vraj vytipoval niekoľkých nástupcov a predpokladá, že by ho o niekoľko rokov mohli nahradiť. Nezmienil však, o koho ide.
Bugár je podľa prieskumov dlhodobo najpopulárnejším politikom SMK, v parlamentných voľbách minulý rok získal medzi voličmi strany aj výrazne najviac preferenčných hlasov.
Nie je jasné, či bude mať Bugár na sneme protikandidáta. Šéf SMK však nevylúčil, že by to mohol byť podpredseda a bývalý vicepremiér Pál Csáky. "On je snáď zatiaľ jediný, ktorý by si to mohol skúsiť. Či to skúsi, to neviem," povedal.
Csáky dnes tieto úvahy v inej diskusnej relácii televízie TA3 zatiaľ nepotvrdil a povedal, že by ho musela nominovať niektorá okresná organizácia strany. "V tejto chvíli neviem, či mňa vôbec ktokoľvek navrhne na nejaký post," tvrdil.
SMK, ktorá po minuloročných voľbách skončila po ôsmich rokoch vládnutia v opozícii, bude mať snem na konci marca. Očakáva sa, že okrem voľby predsedu bude snem aj testom pozície podpredsedu strany Miklósa Duraya, ktorý sa netají výraznými sympatiami k národne orientovanej politike šéfa maďarskej strany Fidesz Viktora Orbána.
Podľa prieskumov SMK podporuje zhruba desať percent občanov ochotných ísť k volebným urnám. Zodpovedá to približne podielu občanov maďarskej národnosti na Slovensku.
aktualizované 21:19
Autor: zh

Beata
Balogová
