S obmedzenou nezávislosťou Kosova počíta plán splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho. Šéf poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj dnes v televízii Joj naznačil, že deklarácia slovenského parlamentu by odmietla suverenitu Kosova s odkazom na to, že Albánci už majú svoj materský štát Albánsko. Okrem toho podľa poslanca vládneho Smeru-SD a šéfa parlamentného zahraničného výboru Borisa Zalu návrh obsahuje aj princíp nemennosti hraníc Srbska.
Zala doplnil, že Smer so SNS iniciatívu konzultoval a nemá problém návrh podporiť. Neskôr v televízii TA3 dodal, že by ešte o tom mala koalícia diskutovať.
Smer, SNS a KDH majú v parlamente dosť hlasov, aby takúto deklaráciu schválili. Naopak, návrh asi nepodporí opozičná SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu. Exminister zahraničných vecí a poslanec SDKÚ-DS Eduard Kukan v televízii TA3 povedal, že jeho strana pripraví vlastný návrh parlamentného uznesenia, ktorý by vláde vymedzil mandát na rokovania o Kosove v OSN.
Dzurinda i Kukan už skôr odmietli nezávislosť Kosova, ak s ňou nebude súhlasiť Srbsko. Rovnaký názor ČTK tlmočil tento týždeň aj podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni. Okrem opozičnej SMK sú tak fakticky proti samostatnosti Kosova všetky parlamentné strany.
Predstavitelia Smeru a SNS v minulosti svoj odpor voči nezávislosti Kosova zdôvodňovali aj tým, že by sa tak mohli podporiť separatistické prúdy iných národnostných menšín vrátane polmiliónovej maďarskej komunity na Slovensku. "Ak by ktorákoľvek národnostná menšina v ktoromkoľvek európskom štáte pristupovala k problému tak, že sa chce odtrhnúť, viedlo by to k destabilizácii v celej Európe," tvrdil dnes v televízii Joj Zala.
Podobne sa dnes na tlačovej konferencii vyjadril aj minister obrany František Kašický, ktorého do vlády nominoval Smer. "Nemôžeme podporiť vývoj, ktorý by vyústil do toho, že nejaká národnostná menšina, ktorá má svoj materský štát, by si mohla nárokovať vznik ďalšieho štátu," vyhlásil. V relácii STV zas samostatnosť Kosova odmietol minister kultúry a podpredseda Smeru Marek Maďarič.
Predseda SMK Béla Bugár však zopakoval, že jeho strana, ktorá sa považuje za politického reprezentanta maďarskej menšiny, žiadne separatistické tendencie nemá. "My hovoríme (len) o autonómii v oblasti kultúry a školstva," vyhlásil v televízii Markíza. Zala neskôr dodal, že keď hovoril o radikáloch v maďarskej menšine, nemal na mysli SMK.
V minulosti nezávislosť Kosova nepriamo odmietli aj premiér Robert Fico a prezident Ivan Gašparovič. Fico v piatok televízii TA3 zopakoval, že s nezávislosťou Kosova sa podľa neho netreba ponáhľať. Minister zahraničia Ján Kubiš naopak tvrdil, že o nezávislosti Kosova je asi rozhodnuté, názor na samotný Ahtisaariho plán však chce prezradiť až po jeho predložení Bezpečnostnej rade OSN.
Kosovo je formálne časťou Srbska, ale od roku 1999 je pod správou OSN. Zatiaľ čo albánska väčšina sa usiluje o nezávislosť, Belehrad by súhlasil iba so širšou autonómiou. Ahtisaariho plán síce neobsahuje výraz nezávislosť, ale pozorovatelia ho vykladajú ako otvorenie cesty k obmedzenej zvrchovanosti pod ohľadom Európskej únie. Konečné slovo bude mať Bezpečnostná rada OSN.
Csáky o odvolaní Kubiša: SMK nebude iniciovať návrh na odvolanie ministra zahraničných vecí Jána Kubiša, vie si však predstaviť podporu takémuto návrhu, ak by ho podala iná opozičná strana, povedal v diskusnej relácii televízie JOJ Politika.sk podpredseda SMK Pál Csáky. Opozícia kritizuje Kubiša pre jeho vyjadrenia, v ktorých spochybnil platnosť referenda o novej ústave, ktoré v minulom roku prebehlo v Srbsku. Podľa Csákyho sa Kubiš medzinárodne zdiskreditoval. Dodal, že po takomto prešľape „neexistuje v demokratickom svete politik, ktorý bude ochotný Kubišovi medzi štyrmi očami povedať akúkoľvek dôležitú informáciu“. Podpredseda Smeru-SD Boris Zala skonštatoval, že Kubiš má naďalej podporu strany, ktorá ho nominovala. |
aktualizované 21:49
Autor: zh

Beata
Balogová
