Žilina 12. februára (ČTK) - Obchodníci na Slovensku majú pred sviatkom svätého Valentína 14. februára dôvod na úsmev. Z roka na rok totiž pribúda ľudí, ktorí chcú počas Dňa zaľúbených obdarovať svojich blízkych. Najvyhľadávanejšími darčekmi ostávajú kvety, sladkosti, kozmetika či spodná bielizeň. Základom úspechu vraj zostáva, aby na tovare nechýbal valentínsky symbol-červené srdce.
"Sladkosti alebo kozmetika zabalená v obale so srdcom či valentínskymi nápismi sa v tomto období ľahšie predá. Myslím, že valentínske darčeky kupuje stále viac ľudí. Minú niekoľko sto korún," povedala ČTK predavačka v žilinskom nákupnom centre Dubeň. Podľa niektorých prieskumov sa Deň zaľúbených chystá osláviť asi polovica Slovákov.
Aj zástupkyňa spoločnosti Tesco na Slovensku Oľga Hrnčiarová potvrdila, že zákazníci v týchto dňoch vyhľadávajú parfumy, spodnú bielizeň alebo plyšové hračky v obaloch s červeným srdcom. Predaj živých kvetov vraj oproti bežným dňom vzrastie aj o sto percent. Zaľúbení Slováci sú údajne za darčeky ochotní zaplatiť od 200 do 2000 korún.
Radosť zo sviatku zaľúbených majú aj majitelia reštaurácií či barov. V niektorých vychýrenejších podnikoch vo väčších mestách je už teraz problém zohnať na 14. februára rezerváciu. Šéfkuchári a barmani vymýšľajú rôzne druhy valentínskych špecialít a miešaných nápojov, ktoré budú tiež vyzdobené srdcom. Romantická večera vyjde na niekoľko sto až tisíc korún. Predovšetkým mladší Slováci sa budú zabávať aj na valentínskych diskotékach.
Niektorí dopravcovia chystajú valentínske zľavy. Býva napríklad zvykom, že vo väčších mestách niektorí taxikári vozia zaľúbencov na romantickú večeru za nižšie ceny než obvykle. Jeden z leteckých prepravcov zasa ponúka zvýhodnené letenky za valentínskym dobrodružstvom do viacerých európskych metropol.
Veľký priestor sa chystajú dať zamilovaným Slovákom aj médiá. Ponúkajú svoje stránky alebo vysielací čas na zanechanie odkazu pre milovanú partnerku či partnera.
Sviatok svätého Valentína sa na Slovensku začal oslavovať po páde totalitného režimu v roku 1989. Ešte stále má však nemálo odporcov, podľa ktorých nepatrí medzi tradičné slovenské sviatky. Ďalší ho považujú za komerčnú záležitosť, ktorá iba naženie peniaze do vreciek obchodníkov.
Feldek Valentína, sviatok párenia vtákov, neoslavuje
Spisovateľ Ľubomír Feldek, ktorý je známy aj viac ako 40-ročným harmonickým vzťahom s manželkou Oľgou, sviatok svätého Valentína neoslavuje. Vraj sa u neho jednoducho neujal. Potvrdzuje tak zistenia z prieskumov, že Deň zaľúbených slávia hlavne mladší ľudia."Nie sme naučení na tento sviatok, starý pes sa nové kúsky nenaučí," konštatoval Feldek, ktorý vraj pre manželku žiadne valentínske prekvapenie nechystá. Valentína vraj oslavuje len ako prekladateľ, pretože práve pracuje na Shakespearovej rozprávkovej komédii Sen noci svätojánskej pre Letné shakespearovské slávnosti.
Pri prekladaní sa však vraj dozvedel, že Valentín bol pôvodne sviatok párenia vtákov. "Keď tam v lese pristihne vojvoda Théseus milencov, tak sa ich spýta, dnes sa pária vtáci?" povedal s úsmevom spisovateľ.
Legenda však hovorí, že sviatok sv. Valentína - 14. február, má pripomínať istého kňaza z tretieho storočia. Ten vraj v nerešpektoval príkaz krutého cisára Claudia II., ktorý zakázal manželstvá, aby sa muži sústredili len na boj. Kňaz ďalej sobášil mladé páry a údajne za to zaplatil životom.
Na Slovensku Valentín dlhú tradíciu nemá a aj preto si ho pripomína asi polovica Slovákov, hlavne mladší ľudia od 18 do 39 rokov. Odporcovia Valentína tvrdia, že to nie je tradičný slovenský sviatok. Iní mu vyčítajú, že je to komerčný sviatok, keďže niekoľko týždňov pred ním sa obchody začnú plniť rôznymi valentínskymi darčekmi.
Autor: emb

Beata
Balogová
