Iniciatíva za slobodu slova, ktorá v minulosti spolupracovala so Slovenskou pospolitosťou, chce dnes opätovne demonštrovať v Bratislave. Cieľom protestu je údajne pravdivo informovať o slovenskom vojnovom štáte a podporiť vyjadrenia arcibiskupa Jána Sokola na túto tému.
Arcibiskup Ján Sokol sa dištancuje od zhromaždenia Iniciatívy za slobodu slova, agentúru SITA o tom informoval hovorca Arcibiskupského úradu Tibor Hajdu. Od organizovania zhromaždenia sa dištancuje Bratislavsko-trnavská arcidiecéza a arcibiskup Ján Sokol, ako jej predstaviteľ.
Na dnešné avizované zhromaždenie Iniciatívy za slobodu slova na bratislavskom Námestí SNP bude dohliadať polícia. Kurucová zdôraznila, že na poriadok bude dohliadať niekoľko desiatok policajtov poriadkovej polície, dopravnej i kriminálnej polície. K nerušenému priebehu majú prispieť i policajti s vycvičenými služobnými psami.
Iniciatíva chcela demonštrovať už 1. februára, zakázal jej to však starosta mestskej časti Staré Mesto Andrej Petrek. Dnešnú demonštráciu podľa informácií samotnej iniciatívy mesto zakázať nestihlo. Starosta Petrek pred novinármi 1. februára zdôraznil, že zhromaždenie zakázal na základe výzvy Okresného riaditeľstva Policajného zboru SR. Za zvolaním akcie boli totiž osoby, ktoré boli členmi zakázanej Slovenskej pospolitosti. „Obával som sa, aby na zhromaždení neboli vyvolané strety medzi zástancami slovenského štátu a hnutia ANTIFA,“ zdôvodnil svoje rozhodnutie Petrek.
Iniciatíva už má na konte demonštráciu zo 17. novembra 2006, kde sa mal okrem iného zúčastniť aj vodca Slovenskej pospolitosti Marián Kotleba a predstavitelia nacionalistických organizácii z Česka.
Slovenskí antifašistickí aktivisti vyzvali Bratislavčanov, aby dnes o 16.00 prišli na Námestie SNP vyjadriť svoj nesúhlas s neonacistickým zhromaždením. "Ako Bratislavčania sme hrdí na antifašistickú minulosť nášho mesta, i na to, že v ňom dnes spoločne žijú menšiny a ľudia s odlišným životným štýlom," uvádza sa vo vyhlásení poskytnutom TASR.
Odmietajú, aby neonacisti propagovali návrat "blahobytných časov", keď boli vyhladzované celé skupiny obyvateľov a etniká a keď hospodárstvo pracovalo výlučne pre potreby vojenskej mašinérie nacistického Nemecka. "To, že tieto časy nie sú len strateným historickým príbehom, nám pripomína útok na rabína Myersa v centre Bratislavy či napadnutie len 16-ročného chlapca za to, že zorganizoval demonštráciu proti nacizmu," dodávajú aktivisti vo vyhlásení.
aktualizované 16:49
Autor: zh

Beata
Balogová
