BRATISLAVA 12. februára (SITA) - Poslanec za Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a bývalý minister školstva Martin Fronc si myslí, že súčasný šéf rezortu Ján Mikolaj existenčne ohrozí súkromné vysoké školy, ak mu prejde pripravovaná novela vysokoškolského zákona. Ako povedal Fronc na dnešnej tlačovej besede, minister im chce určiť, že môžu mať maximálne 50 percent externistov v porovnaní s dennými študentmi. "Pôjde o zásah do fungovania súkromných vysokých škôl," dodal Fronc. Podľa neho v prípade verejných vysokých škôl o takomto pravidle možno diskutovať.
Podľa neho novela "ošklbe externistov", lebo sa spoplatní externé štúdium. Ministrovi vyčíta, že školy budú môcť pýtať od študenta poplatky až do výšky nákladov. Tvrdí, že na niektorých školách dosahujú náklady aj vyše 200-tisíc korún. Podľa neho získané financie poslúžia len pár privilegovaným študentom. "Možno takým, ktorí napíšu esej a potom sa dostanú na kandidátku politickej
Fronc ďalej povedal, že minister nemá dostatočný rozpočet a preto siaha aj na motivačné štipendiá. Podľa neho pripravované zmeny umožnia, že sa budú prideľovať subjektívne. V súčasnosti štipendiá dostáva 10 % najlepších študentov školy, pričom ich mená sa museli zverejniť. Mikolaj navrhuje, aby škola mohla sama rozhodnúť, ktorým študentom dá štipendium a v akej výške. "Chceme naozaj mať privilegovaných študentov?" pýta sa Fronc.
Podľa neho návrh útočí "na daňovú reformu zboku." Nechce, aby sa narušil systém rovnej dane tým, že ak podnikatelia dajú peniaze na výskumné projekty vysokých škôl a na ďalšie vzdelávanie, tak si z nich budú môcť odpočítať 2 % z daňového základu. Fronc si myslí, že nejde o správne riešenie, pretože aj iné aktivity by sa mohli takto podporovať, ako napríklad vydávanie kníh a environmentálne aktivity.
Froncovi nevyhovuje ani to, aby boli len dve kategórie vysokých škôl - univerzitné a neuniverzitné. Kritizuje, že sa ruší kategória výskumnej univerzity. "Minister podlieha lobingu menej kvalitných škôl," vyhlásil Fronc a dodal, že s týmto nesúhlasí ani Akreditačná komisia. Zmeniť sa majú aj podmienky vzniku verejnej vysokej školy. Jej vznik už nebude schvaľovať parlament, ale vláda.
Mikolaj chce, aby nová úprava platila od septembra. Fronc neverí, že novela sa stihne schváliť štandardným spôsobom aj s diskusiou dotknutých. "Stihne sa len silou hlasovacej mašinérie vládnej koalície, to znamená 85 poslancami."
Ministerstvo školstva sa nevyjadrí k Froncovej kritike. Jeho hovorkyňa Viera Trpišová povedala, že Fronc je v súčasnosti poslanec a rezort rokuje o pripravovanej novele s dotknutými subjektmi, Slovenskou rektorskou konferenciou a Klubom dekanov.