Išlo o spoločný projekt Slobody zvierat a rakúskej partnerskej organizácie Vier Pfoten. Projekt trval približne mesiac a ochranári ho ukončili v piatok 9. februára. Agentúru SITA o tom informovala vedúca bratislavského útulku zvierat Edita Gardonová.
Ako uviedla, veterinárny tím navštívil útulky v Lučenci, Novom meste nad Váhom, Nitre, Kremnici, Piešťanoch, Žiari nad Hronom, Kolárove a v Bratislave. V rámci programu tiež odchytávali túlavé zvieratá v dvoch rómskych osadách. Celý projekt financovala rakúska organizácia Vier Pfoten. "Na budúci rok by sme chceli rozbehnúť projekt na východe Slovenska, kde je veľmi málo útulkov, no viacej rómskych osád a aj túlavé zvieratá sú tam viac premnožené," konštatovala Gardonová. Ako dodala, bude si to však vyžadovať dlhšiu prípravu a bude tiež záležať na tom, či bude mať rakúsky partner čas.
Sterilizácia a kastrácia zvierat sa považuje za najefektívnejšiu prevenciu pred nechceným rozmnožovaním zvierat. Ide o pomerne nenáročný operačný zákrok, ktorý zároveň zabezpečuje prevenciu voči niektorých zhubným chorobám.
Na Slovensku v súčasnosti chýba systematická regulácia chovu psov a mačiek, ich premnoženie jednoznačne odzrkadľuje rast počtu túlavých a nechcených zvierat. Podľa štatistík sa každoročne narodí až 30 000 nechcených psov, ktoré ľudia usmrtia. Z nich asi polovica sa usmrcuje nehumánne, rôznymi „domácimi“ metódami - odstrel, utopenie, zlomenie väzov a pod. Náklady na humánne utratenie zvyšnej polovice psov veterinárnymi lekármi predstavujú sumu niekoľko miliónov korún. Keby sa tieto financie použili na sterilizáciu, počet túlavých zvierat by sa rapídne znížil, zdôrazňuje sa v správe Slobody zvierat.