SME

Prípad Hedvigy Malinovej má nového vyšetrovateľa

Polícia opäť vypočuje svedkov v prípade študentky Hedvigy Malinovej, ktorú vyšetrovatelia podozrievajú z toho, že si vymyslela národnostne motivovaný útok. Napísal ...

Hedviga Malinová počas stretnutia s novinármi 13. septembra 2006.Hedviga Malinová počas stretnutia s novinármi 13. septembra 2006. (Zdroj: ČTK/Koller Jan)

Polícia opäť vypočuje svedkov v prípade študentky Hedvigy Malinovej, ktorú vyšetrovatelia podozrievajú z toho, že si vymyslela národnostne motivovaný útok. Napísal to dnes denník Új Szó. Dôvodom je výmena vyšetrovateľa v januári, pôvodný totiž ochorel.

Na výsluch budú musieť prísť napríklad všetci svedkovia z radov učiteľov nitrianskej univerzity, siedmich Malinovej spolužiakov vyšetrovateľ už vypočul.

"Nie je možné, aby sa na prípade nepracovalo pre chorobu vyšetrovateľky. Nový vyšetrovateľ nebude musieť znovu opakovať už hotové vyšetrovacie úkony. Jednotlivé dôkazy, ktoré získala predchádzajúca vyšetrovateľka sú platné a použiteľné ako dôkaz," uviedol dnes pre agentúru SITA nitriansky policajný hovorca Miloš Fábry.

SkryťVypnúť reklamu

Trestné stíhanie vo veci krivej výpovede začala polícia na základe anonymného oznámenia od občana. Až dôkladné vyšetrovanie preukáže, prípadne vyvráti zavinenie konkrétnej osoby. Ak bude vina preukázaná, páchateľovi hrozí trest na jeden až päť rokov. Až keď bude mať vyšetrovateľ dostatok dôkazov, môže o veci rozhodnúť, dodal Fábry. Momentálne však nie je možné povedať, kedy bude vyšetrovanie ukončené.

Malinová minulý rok vzbudila na Slovensku i v Maďarsku rozruch, keď oznámila, že ju v Nitre zbili dvaja holohlaví muži za to, že hovorila po maďarsky. Budapešť upozorňovala na údajne rastúci počet extrémistických útokov na Slovensku a dávala ich do súvislosti so vstupom SNS do vlády. Slovenská vláda sa bránila a obviňovala Maďarsko zo stupňovania napätia.

SkryťVypnúť reklamu

Aj keď polícia tvrdí, že Malinová si útok vymyslela, doteraz ju neobvinila z krivej výpovede a zatiaľ zbiera dôkazy. Malinová sa v decembri obrátila na ústavný súd pretože podľa nej polícia a prokuratúra porušila jej ľudské práva.

Minulý rok v decembri sa Hedviga M. obrátila na Ústavný súd (ÚS) SR so sťažnosťou namierenou proti okresnej prokuratúre a Okresnému riaditeľstvu PZ v Nitre. Sťažnosťou namieta porušenie svojho základného práva na ochranu pred neľudským a ponižujúcim zaobchádzaním, ktoré garantujú Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd a Ústava SR, ako aj práva na súdnu a inú ochranu a práva na právnu pomoc pred štátnym orgánom. Jej práva podľa sťažnosti porušili svojím konaním nitrianska okresná prokuratúra a Okresné riaditeľstvo PZ v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu

aktualizované 16:14

Autor: zh

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 87 312
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 632
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 345
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 229
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 424
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 226
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 477
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu