Približne 60.000 maturantov si bude tento rok vyberať na historicky prvej celoštátnej externej skúške zo slovenského jazyka a literatúry medzi piatimi žánrami. Ich výber schválil minister školstva Ján Mikolaj. Informovalo o tom dnes ministerstvo. Maturant by mal napísať 1,5 až štvorstranovú úvahu alebo rozprávanie, diskusný príspevok, slávnostný prejav či charakteristiku osoby.
Externá maturita zo slovenčiny sa stala celoštátnou, keď nominant vládnej SNS Mikolaj vlani presadil, aby zo štátneho jazyka maturovali aj príslušníci národnostných menšín. V tomto roku však ide len o skúšobné testovanie a známky z neho na vysvedčeniach nebudú.
Témy skúšky vyhlási Mikolaj v deň maturít 3. apríla vo verejnoprávnych médiách, čím by sa malo zabrániť ich predčasnému vyzradeniu. Študenti z radov národnostných menšín budú okrem toho 4. apríla písať podobné testy aj z maďarčiny alebo ukrajinčiny.
Maturanti budú taktiež písať externú maturitu z cudzích jazykov, alebo matematiky. Ústne maturity by mali absolvovať v máji.
Externá maturita, ktorá by časom mala nahradiť prijímacie skúšky na vysoké školy, sa pre študentov stala povinná v roku 2005. Premiéru skúšky však sprevádzali ťažkosti, keď sa k viacerým maturantom dostali vyplnené testy z matematiky. Asi 2700 študentov muselo potom skúšku opakovať.
Už o týždeň skôr, 26. a 27. marca, čakajú na všetkých maturantov tradičné interné skúšky zo všetkých troch jazykov a literatúry. Tie nebudú súčasťou centrálneho hodnotenia a výsledky si ponechajú stredné školy. Študenti si budú môcť vybrať okrem žánrov platných pre externú maturitu aj umelecký opis, beletrizovaný životopis a výklad.
Mikolaj ešte nemá definitívny návrh na spoplatnenie externého štúdia na VŠ
Minister školstva Ján Mikolaj zatiaľ nevie, aký definitívny návrh na spoplatnenie externého štúdia predloží na rokovanie vlády. Očakáva, že jasnejšie v tom bude po utorňajšom rokovaní Slovenskej rektorskej konferencie, na ktorom sa zúčastní. O niektorých návrhoch, je ich vyše dvadsať, by sa na tomto rokovaní malo hlasovať, uviedol dnes Mikolaj v Banskej Bystrici na stretnutí s novinármi.
Podľa analýz, ktoré má k dispozícii Ministerstvo školstva SR, má externé štúdium na vysokých školách veľmi nízku kvalitu aj preto, že sa na tejto forme štúdia vyučuje málo hodín, konštatoval Mikolaj. Veľmi nízka je aj úroveň štátnic, preto je nevyhnutné nájsť spôsoby, ako zvýšiť kvalitu externého štúdia, a to aj jeho spoplatnením.
Podmienky štúdia na verejných i súkromných VŠ by mali byť rovnaké. Na súkromných je externé štúdium spoplatnené, kým verejné VŠ ho spoplatniť doteraz nesmú. "Tak podávame návrh, aby aj verejné VŠ mohli spoplatniť externé štúdium. Otázka je výška spoplatnenia, my sme uvažovali a aj v návrhu máme, že dáme limit, ktorý sa bude približne rovnať štátnej dotácii. Pre verejné VŠ by bol strop taký istý ako je štátna dotácia, čiže 90 tisíc korún. Ale je dosť možné, že limit nebude. My neprikazujeme, len umožňujeme verejným VŠ, že keď chcú niektoré študijné programy, tak nech si ich spoplatnia, je to na nich," povedal Mikolaj.
Výška spoplatnenia je dôležitá aj preto, aby nedochádzalo k zneužívaniu externého štúdia, ktoré je finančne menej nákladné a mohlo by sa stať, že na niektorých VŠ by malo prevahu nad denným. Stratili by takto svoj charakter a dochádzalo by k ich deformácii. Ak sa bude za externé štúdium platiť, tak aj študenti budú viac vyžadovať od pedagógov. Platené štúdium je už druh služby a ak si ju niekto zaplatí, tak má právo vyžadovať od poskytovateľa kvalitu. Pokiaľ budú študenti platiť, tak aj u nich vzrastie zodpovednosť a budú sa chcieť naučiť čo najviac, dodal Mikolaj.
aktualizované 17:11
Autor: zh

Beata
Balogová
