Na bratislavskom Námestí SNP dnes polícia zadržala niekoľkých mladých ľudí, ktorí sa s antifašistickými transparentmi snažili priblížiť k ohlásenému mítingu Iniciatívy za slobodu slova. Jej predstavitelia na stretnutí hovorili o údajných pozitívach vojnového Slovenského štátu a vyjadrili podporu vtedajšiemu prezidentovi Jozefovi Tisovi. Presný počet zadržaných polícia nespresnila.
"Bratislavskí občania pridajte sa k nám, k antifašistom, antifašistkám," skandovalo pred policajným zásahom približne dvadsať ľudí. Ich zástupcovia tvrdili, že prišli protestovať proti údajne rastúcim prejavom fašizmu a rasizmu. Žiadny míting však podľa polície nenahlásili.
Predstavitelia Iniciatívy za slobodu slova odmietli výčitky, že šíria myšlienky fašizmu. Vyzdvihli však podľa nich vysokú životnú úroveň, ktorú Slovákom priniesol samostatný štát počas 2. svetovej vojny. Tisa na transparente charakterizovali ako "martýra slovenskej slobody".
Na mítingu, ktorý sledovala taktiež asi dvadsiatka holohlavých mužov v oblečení typickom pre hnutie skinheads, predstavitelia Iniciatívy opakovane vyslovili podporu aj katolíckej cirkvi a arcibiskupovi Jánovi Sokolovi. Ten čelil koncom minulého roka kritike za výrok, že si veľmi váži Tisa, ktorý je spájaný s násilným vysťahovaním a neskorším usmrtením desiatok tisíc slovenských Židov.
Arcibiskup Ján Sokol sa dištancuje od zhromaždenia Iniciatívy za slobodu slova, agentúru SITA o tom informoval hovorca Arcibiskupského úradu Tibor Hajdu. Od organizovania zhromaždenia sa dištancuje Bratislavsko-trnavská arcidiecéza a arcibiskup Ján Sokol, ako jej predstaviteľ.
Mestská časť Staré Mesto dnešné stretnutie nezakázala, aj keď začiatkom mesiaca akciu Iniciatívy nepovolila. Na základe oznámenia o zvolaní mítingu nebolo totiž podľa starostu Starého Mesta Andreja Petreka zrejmé, že by bol míting namierený proti ľudským právam, či podporoval prejavy neznášanlivosti.
Mítingy a stretnutia údajných sympatizantov vojnového Slovenského štátu vzbudili zvýšenú pozornosť najmä od vtedy, ako polícia v roku 2005 v Modre rozohnala zhromaždenie stúpencov Slovenskej pospolitosti, ktorej členovia sa otvorene hlásili k prohitlerovskému Slovenskému štátu a odievali sa do uniforiem podobných niekdajšej Hlinkovej garde. Stranu Slovenská pospolitosť - Národná strana vlani v marci zrušil Najvyšší súd s odôvodnením, že jej stanovy nie sú v súlade so slovenskou ústavou. Sympatizanti vojnového štátu však aj neskôr zvolali niekoľko mítingov pod iným označením.
Autor: zh

Beata
Balogová
