Robert Fico koncom februára vycestuje na Ukrajinu, kde sa stretne s premiérom Viktorom Janukovyčom. Vyplýva to z materiálu, ktorým sa v stredu bude zaoberať vláda. Premiér bude v Kyjeve diskutovať najmä o obojstranných hospodárskych vzťahoch, píše sa v dokumente. Fico sa na Ukrajine zdrží dva dni, 25. až 26. februára. Premiér už skôr potvrdil, že začiatkom apríla ho čaká cesta do Ruska a ešte pred návštevou Ukrajiny pôjde aj do Líbye.
Fico bude v Kyjeve s ukrajinskými predstaviteľmi hovoriť pravdepodobne okrem iného o energetike. Práve cez územie Ukrajiny totiž prúdi na Slovensko z Ruska väčšina ropy a zemného plynu. Do Kyjeva pôjde s predsedom vlády podľa materiálu aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek a šéf diplomacie Ján Kubiš.
Slovenský premiér sa bude na stretnutí s Janukovyčom zaoberať aj spoluprácou na spoločnej hranici, kde sa zmení režim po vstupe Slovenska do schengenskej zóny voľného pohybu osôb. Ten sa očakáva na prelome tohto a budúceho roku. Na rad prídu aj medzinárodné otázky, slovenské veľvyslanectvo v Kyjeve napríklad slúži ako kontaktná ambasáda NATO.
Janukovyč je známy svojimi proruskými postojmi, jeho hlavným politickým rivalom je najmä prozápadný prezident Viktor Juščenko. Premiérova hovorkyňa Silvia Glendová ČTK potvrdila, že Fico má na programe aj stretnutie s ukrajinským prezidentom, hovoriť by mal ďalej s predsedom parlamentu Oleksandrom Morozom.
Slovenský premiér, ktorému opozícia vyčíta prílišnú orientáciu na východné krajiny, už skôr ohlásil, že v apríli navštívi Moskvu, kde bude chcieť rokovať aj o cenách plynu pre Slo- Premiér vensko. Tie chce spoločnosť Gazprom zvýšiť Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP) o desať percent. Fico sa koncom minulého týždňa vrátil z Číny, spomedzi západných krajín bol na oficiálnej návšteve v Taliansku či Portugalsku, zatiaľ však nie v Británii ani v Spojených štátoch.
Fico ešte vo februári pocestuje aj do Líbye, ktorá je známa autoritárskym režimom Muammara Kaddáfího. Podľa vládneho materiálu chce premiér v Tripolise debatovať najmä o hospodárskej spolupráci. Zároveň však podporí Bulharsko v spore o osud šiestich bulharských zdravotných sestier, ktoré líbyjský súd odsúdil na smrť za šírenie vírusu HIV medzi deťmi. Sestričky vinu popierajú, za pravdu im dalo aj viacero odborníkov, podľa ktorých za nákazu nieslo skôr zodpovednosť líbyjské zdravotníctvo.
Slovenská delegácia podľa materiálu, predloženého na schválenie vláde, podporí Bulharsko pri riešení situácie, ktorú vyvolalo rozhodnutie líbyjského súdu o udelení trestu smrti pre päť bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára za údajné šírenie HIV. O ich prepustení chcel v Tripolise hovoriť s rezortným partnerom minister zahraničných vecí Ján Kubiš. Keďže v čase návštevy Líbye bude Kubiš v Bezpečnostnej rade OSN v New Yorku, zastúpi ho štátna tajomníčka Oľga Algayerová, zameraná na ekonomiku. Kubišov hovorca Ján Škoda pre agentúru SITA povedal, že Algayerová určite otvorí problém bulharských sestričiek.
SR bude s Líbyou rokovať o dvojstranných vzťahoch "a možnosti ich prehĺbenia a rozšírenia najmä v oblasti hospodárskej a obchodnej spolupráce, so zreteľom na vytvorenie primeranej zmluvnej základne, potrebnej pre podporu záujmu podnikateľských subjektov. Taktiež budú prerokované aktuálne otázky medzinárodného vývoja v regióne južného Stredomoria a severnej Afriky," uvádza správa pre vládu.
S premiérom Ficom pôjde aj minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek. Pokúsi sa o kapitalizáciu líbyjského dlhu z minulosti. Bývalému Československu dlhuje Tripolis 390 miliónov dolárov. "My budeme lobovať len za svoj dlh. Je to možno otázka kapitalizácie tohto dlhu, lebo 130 miliónov dolárov je suma, s ktorou sa dá operovať na líbyjskom trhu," dodal. Rokovať chce o energetike, potenciálnom zdroji plynu a ropy pre potreby slovenskej rafinérie a o lepšom využívaní slovenských kúpeľov občanmi Líbye. V delegácii bude aj štátny tajomník ministerstva financií Peter Kažimír.
Premiér by mal do Líbye vycestovať 20. februára, vráti sa 22. februára.
aktualizované 15:58
Autor: zh

Beata
Balogová
