SME

Počet diaľkových študentov VŠ nebude môcť prekročiť 50%

Bratislava 13. februára (TASR) - Takmer 90 percent požiadaviek Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) bolo zapracovaných do zásad novely zákona o vysokých ...

Minister školstva Ján Mikolaj (vľavo) a prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš (vpravo) počas zasadnutia pléna Slovenskej rektorskej konferencie v kaštieli v Malante pri Nitre, kde bola na programe diskusia o zásadách novely zákona o vMinister školstva Ján Mikolaj (vľavo) a prezident Slovenskej rektorskej konferencie Vladimír Báleš (vpravo) počas zasadnutia pléna Slovenskej rektorskej konferencie v kaštieli v Malante pri Nitre, kde bola na programe diskusia o zásadách novely zákona o v (Zdroj: SITA/Martin Havran)

Bratislava 13. februára (TASR) - Takmer 90 percent požiadaviek Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) bolo zapracovaných do zásad novely zákona o vysokých školách, ktoré vypracoval rezort školstva. Preto by sa dnešné 38. riadne zasadnutie pléna, na ktorom sa má zúčastniť aj minister školstva Ján Mikolaj, malo niesť v pokojnej atmosfére. Povedal predseda SRK Vladimír Báleš.

Rektori sú na rozdiel od bývalého ministra školstva Martina Fronca so súborom zásad spokojní. Ten tvrdí, že minister školstva Mikolaj chce "ošklbať" externých študentov vysokých škôl a tým, že vysoká škola bude individuálne rozhodovať o výškach pridelených motivačných štipendií, vznikne skupina "vyvolených" študentov. Vladimír Báleš však tvrdí: "Navrhovaný systém je spravodlivejší. Vysoká škola ako celok si stanoví svoje kritériá a podľa toho bude štipendiá aj vyplácať a latka pre prospechové štipendium sa zjednotí na všetkých fakultách." Doteraz sa totiž stávalo, že niektorá fakulta jednej vysokej školy vyplácala štipendiá do prospechu 1,2, iná do prospechu 1,5 a študenti protestovali. "Nepodozrieval by som apriori rektorov vysokých škôl, pretože sú kontrolovaní akademickým senátom." dodal Báleš na margo možného vzniku privilegovanej skupiny vyvolených študentov.

SkryťVypnúť reklamu

Novela zákona by upravila aj pomer medzi prijatými externými a internými študentmi študijného programu. Počet diaľkových študentov by tak nesmel prekročiť 50 percent z počtu denných študentov. Toto považuje exminister školstva Fronc za ťaženie voči súkromnému školstvu. "Slovenská rektorská konferencia požadovala, aby tento pomer bol 30 ku 70, minister však urobil kompromis." povedal Báleš.

Na návrh rektorov boli do súboru zásad zapracované aj ďalšie požiadavky. Napríklad to, že rektor vymenuje svojich prorektorov po prerokovaní v akademickom senáte. "Pokiaľ ide aj o postavenie a riadenie vysokých škôl, centrálny register študentov, štandardnú dĺžku štúdia, legislatívu v prospech viaczdrojového financovania škôl - myslím tým dvojpercentný odpočet zo základu pre výpočet dane z príjmov podnikateľských subjektov, posilnenie kompetencií správnej rady a problém prevodu majetku štátu na verejné vysoké školy - to sú všetko záležitosti, v ktorých nám minister vyhovel," dodal Báleš.

SkryťVypnúť reklamu

Zdá sa, že jediným "problémom" v navrhovanom súbore zásad, by mohla byť kategorizácia vysokých škôl na univerzitné vysoké školy a ostatné vysoké školy. "V tomto sa s ministrom nezhodneme, pretože SRK je za to, aby vysoké školy boli nielen univerzitné a neuniverzitné, ale aby existovali aj výskumné univerzity," povedal Báleš. Hoci v zákone o vysokých školách z roku 2002 je takáto kategória, doteraz sa nepodarilo urobiť komplexnú akreditáciu žiadnej takejto univerzite. V dostupných zásadách zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon o vysokých školách, nie je presne špecifikované, či by bol štatút výskumnej univerzity zachovaný, zrušený, či upravený.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  2. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Štartuje prvý ročník Fjällräven Campfire Česko a Slovensko
  8. Katarína Brychtová: Každý nový začiatok je dobrý
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 86 188
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 20 590
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 318
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 448
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 6 349
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 5 380
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 225
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 447
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu