Slovenský minister zahraničných vecí Ján Kubiš dnes podporil ambície Gruzínska vstúpiť do NATO. Šéf diplomacie to povedal po stretnutí s gruzínskym ministrom zahraničia Gelom Bežuašvilim. Kubiš podporil aj snahu vyriešiť problém dvoch gruzínskych separatistických území Abcházska a Južného Osetska, nepriamo však naznačil, že by sa Gruzínsko nemalo púšťať do provokácií voči Rusku.
"Slovensko rešpektuje, že Gruzínsko a jeho obyvatelia sa zaujímajú o členstvo v NATO (...). Bude aj v tomto dávať podporu Gruzínsku," povedal minister novinárom.
Snaha Tbilisi vstúpiť do aliancie sa nepáči najmä Moskve, podľa slovenského ministra však členstvo v NATO dobré vzťahy s Ruskom nevylučuje. Gruzínsky minister sa za podporu poďakoval a vyhlásil, že slovenská integrácia do aliancie aj EÚ je pre Gruzíncov inšpiráciou.
Aliancia zatiaľ neuviedla žiadny termín, kedy by sa kaukazská krajina mohla zaradiť medzi jej členov, predstavitelia NATO zdôrazňujú, že Tbilisi musí najprv byť na členstvo pripravené. Problémom sú aj dve separatistické republiky, nad ktorými vláda v Tbilisi nemá kontrolu a nachádzajú sa tam naopak ruské vojská. "Najlepším receptom (pre problém Abcházska a Južného Osetska) by bolo hľadanie riešení aj prednášanie nových návrhov pokojným spôsobom a bez spektakulárnych akcií," odporúčal dnes Kubiš.
Slovenský minister nezmienil, že by odporúčanie adresoval Gruzíncom, ale Rusko často podobnými slovami Tbilisi vyčítalo, že provokuje a snaží sa odbojné republiky získať späť silou.
Bežuašvili zas odmietol porovnávať gruzínske separatistické republiky a srbskú provinciu Kosovo, ktoré možno čoskoro získa nezávislosť. "Tieto špekulácie by mali prestať. Kosovo je svojou podstatou, polohou a dejinami unikátny prípad," povedal novinárom.
Gela Bežuašvili pripomenul, že Gruzínsko bude čerpať zo skúseností Slovenska z procesu transformácie na ceste do európskych a transatlantických štruktúr. Vstup Gruzínska do EÚ a NATO podporuje 84 % Gruzíncov, pripomenul Bežuašvili a dodal, že krajina bude musieť ešte tvrdo pracovať, aby dosiahla štandard, ktorý sa požaduje od budúcich členov týchto zoskupení. Gruzínsko sa podľa Bežuašviliho podieľa pod velením NATO na budovaní bezpečnosti v Kosove, Iraku a je pripravené poslať svoj kontingent aj do Afganistanu.
SR a Gruzínsko budú rokovať o zmluve o ochrane investícií
Slovensko a Gruzínsko začnú rokovanie o zmluve o ochrane investícií a zabránení dvojitého zdanenia. Týmto by sa mala posilniť spolupráca oboch krajín v ekonomickej oblasti. Ďalším krokom k rozvoju bilaterálnych vzťahov je zriadenie honorárneho konzulátu SR v Tbilisi.
Minister zahraničných vecí Jána Kubiš sa so svojím gruzínskym rezortným kolegom Gelom Bežuašvilim počas dnešného stretnutia rozprával aj o spolupráci na pôde medzinárodných organizácií. "Chceme pomôcť Gruzínsku, aby aj tieto organizácie prijímali stanoviská, ktoré by pomáhali pri hľadaní riešení takých konfliktov a problémových oblastí ako je Abcházsko a južné Osetsko," vysvetlil Kubiš na tlačovej konferencii. Ako pokračoval, v rámci EÚ sa rozoberá tiež otázka, ako naformulovať náš vzťah k východným susedom a aj v tejto problematike chce SR spolupracovať s Gruzínskom. Slovensko podľa Kubiša rešpektuje, že obyvatelia tejto Zakaukazskej republiky sa zaujímajú o členstvo NATO a zároveň vyslovil podporu tomuto smerovaniu.
"Gruzínsko prechádza veľmi dôležitými zmenami, ktorými vaša republika už prešla. Je veľmi dôležité, aby naši občania videli, ako môže byť tento proces úspešný, ako môže napomôcť integrácia do severoatlantických a európskych štruktúr," vyslovil sa Bežuašvili. Zdôraznil, že bilaterálne vzťahy medzi oboma krajinami nie sú dostatočne rozvinuté. "Nemáme žiadne politické problémy, ale ekonomický ruch by mohol byť lepší," vysvetlil.
Podľa jeho slov za posledné tri roky od revolúcie ruží Gruzínsko urobilo mnohé drastické opatrenia. Podarilo sa im znížiť korupciu, zvýšiť štátne príjmy, posilniť ochranu hraníc. "Neprichádzame do Európy s prázdnymi rukami," prízvukoval gruzínsky minister. Ako povedal, ich krajina môže okrem iného pomôcť európskej a regionálnej bezpečnosti.
Obaja šéfovia diplomacie sa zhodli na tom, že napriek podpore SR integračným snahám Gruzínska sa vzájomné vzťahy s Ruskom nezhoršia.
aktualizované 16:05
Autor: zh

Beata
Balogová
