BRATISLAVA 13. februára (SITA) - Slovenská národná strana (SNS) nepredpokladá, že by sa s SDKÚ-DS zhodli na jednom stanovisku parlamentu ku Kosovu. Obe strany dali do Národnej rady SR svoje návrhy, odmietajúce samostatné Kosovo proti vôli Srbska. Predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj však tvrdí, že sú odlišné a nezlučiteľné. Návrh deklarácie SNS upravila po pripomienkach Smeru-SD. S textom oboznámila HZDS-ĽS, ktoré ešte žiada prerokovanie v zahraničnom výbore parlamentu.
"Aj keď zdanlivo hovoríme o tom istom cieli, motívy aj prostriedok deklarácie SNS a uznesenia SDKÚ sú predsa len rozličné," povedal Rafaj pre agentúru SITA. Deklarácia SNS je vyjadrením názoru slovenského parlamentu, návrh SDKÚ smeruje k zaviazaniu vlády. "Predpokladám, že tu je to neprekonateľný rozdiel. Určite nebudeme hlasovať za záväzok vlády."
Podľa SNS teraz stačí vyslať do sveta jednoznačný signál, pretože budúcnosť Kosova je len vo fáze úvah a samotný plán splnomocnenca OSN Marttiho Ahtisaariho je len podkladom pre ďalšie rokovanie. Rafaj predpokladá, že o návrhu SNS bude hovoriť vládna koalícia. Tá by mala rozhodnúť, či zvolá mimoriadnu schôdzu parlamentu. "Ak bude takáto politická vôľa, tak sa tomu nebránime, ale zatiaľ na to nebudeme tlačiť," dodal Rafaj.
Deklarácia NR SR, navrhovaná SNS kladie dôraz na spravodlivé zohľadňovanie potrieb všetkých zúčastnených strán konfliktu, apeluje na dodržiavanie princípov medzinárodného práva na sebaurčenie a Charty OSN a vyjadruje znepokojenie nad úvahami o faktickom osamostatnení sa provincie so znakmi suverénnej štátnosti bez vôle srbského štátu. SDKÚ-DS chce, aby parlament uznesením zaviazal vládu presadzovať v EÚ aj BR OSN také riešenie budúceho štatútu Kosova, ktoré nevytvorí nezávislý štát Kosovo bez súhlasu a proti vôli Srbska. Zároveň má umožniť Srbsku "európsku budúcnosť" a v naplnení štatútu Kosova má EÚ zohrať významnú úlohu.
Kubiš: Návrhy deklarácií o Kosove znepokojujúce a kontraproduktívne
"Jeden z návrhov je kontraproduktívny a snaží sa zviazať vláde ruky. Druhý, povedal by som legitímne vyjadruje určité postoje, určité znepokojenie," uviedol dnes pre médiá minister zahraničných vecí SR Ján Kubiš na margo dvoch deklarácií o Kosove, ktoré navrhli SNS a SDKÚ-DS bez toho, že by špecifikoval, ktorej prisúdil konkrétne hodnotenie. Rokovanie prezidenta s koaličnými a opozičnými stranami je podľa Kubišových slov dobrá vec na korigovanie názorov. O návrhoch deklarácií dvoch parlamentných politických strán a ďalších stanoviskách k tejto téme sa Kubiš bude zhovárať s prezidentom Ivanom Gašparovičom, momentálne ich však nechce komentovať a počká, ako sa k nim postaví parlament.
Pondelňajšie rokovanie ministrov zahraničných vecí členských krajín Európskej únie o Kosove vyjadrilo podporu úsiliu splnomocnenca generálneho tajomníka OSN pre Kosovo Marttiho Ahtisaariho a jeho odhodlaniu odštartovať konzultácie s Belehradom a Prištinou s cieľom nájsť kompromis, uviedol Kubiš. Za veľmi dôležité minister považuje to, že na stôl nebol postavený nejaký balík návrhov v štýle "berte, alebo nechajte tak", ale o budúcnosti Kosova sa bude ďalej rokovať.
Hrušovský: Žiadny návrh o Kosove v NR SR nie je v súlade so zákonom
Ani jeden z návrhov o budúcom statuse Kosova, ktoré do parlamentu predložili SNS a SDKÚ-DS, nie je podľa predsedu KDH Pavla Hrušovského v súlade s ústavným zákonom o vzťahoch vlády a NR SR, a teda v prípade schválenia by stanovisko parlamentu nebolo pre kabinet záväzné. Ako uviedol Hrušovský dnes po stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom, podľa ústavného zákona, ak má byť stanovisko parlamentu pre vládu záväzné, musí ho predložiť minimálne pätina poslancov, teda 30 zákonodarcov. Zároveň Hrušovský dodal, že KDH nemá obsahové výhrady ani k návrhu SNS, ani k návrhu SDKÚ-DS. Na druhej strane si však myslí, že boli podané predčasne a parlament by mal prijať podľa Hrušovského záväznú pozíciu pre vládu až vtedy, keď budú známe pozície Srbska a Prištiny.
Rokovania s predstaviteľmi parlamentných strán o postoji Slovenska k statusu Kosova inicioval Gašparovič. Podľa neho ešte nenastal čas, aby sa o Kosove rozhodlo definitívne a sám očakáva zmeny v postojoch Srbska i kosovských Albáncov. Rovnako ako Hrušovský aj Gašparovič považuje návrhy SNS a SDKÚ-DS za podané predčasne. Zároveň vyjadril presvedčenie, že takmer všetky strany majú rovnaký názor na to, že o budúcnosti Kosova sa bez stanoviska Srbska rozhodnúť nedá.