Parlament by podľa prezidenta Ivana Gašparoviča zatiaľ nemal prijať stanovisko o budúcom štatúte juhosrbskej provincie Kosovo, ktoré by bolo záväzné pre vládu. Podľa prezidenta treba ešte počkať na výsledky rokovaní so Srbskom i Prištinou a prípadné stanovisko prijať až potom. Gašparovič to povedal novinárom po stretnutí s predsedom opozičného KDH Pavlom Hrušovským. Prezident okrem neho prijal aj ďalších zástupcov opozičných i koaličných strán.
"Nebolo by najšťastnejšie, aby sme už v tejto fáze rozhodli," povedal Gašparovič. Príliš skoré rozhodnutie by totiž podľa neho mohlo byť pre Slovensko obmedzujúce.
Plán, ktorý počíta s obmedzenou nezávislosťou Kosova, predložil splnomocnenec OSN Martti Ahtisaari. Proti samostatnosti Kosova bez súhlasu Srbska vystúpili takmer všetky opozičné i koaličné strany; najostrejšie Ján Slota z vládnej SNS. Najústretovejší postoj voči prípadnej samostatnosti Kosova mala opozičná SMK. Predseda poslaneckého klubu SMK Gyula Bárdos dnes po stretnutí s prezidentom povedal, že jeho strana Ahtisaariho plán podporuje.
V parlamente sú zatiaľ dva návrhy smerujúce proti nezávislosti Kosova bez súhlasu Srbska. Koaličná SNS predložila Národnej rade návrh textu deklarácie, opozičná SDKÚ-DS zas návrh záväzného stanoviska pre vládu. Bárdos dnes povedal, že SMK pripravované návrhy v parlamente nepodporí.
Obidva texty však podľa šéfa KDH nie sú v súlade s ústavným zákonom, ktorý umožňuje prijať parlamentu záväzné stanovisko pre vládu. Na takýto návrh totiž treba podpis najmenej 30 členov Národnej rady, povedal Hrušovský. Napríklad pod návrhom SDKÚ-DS sú podpísaní iba piati poslanci. Hrušovský okrem toho súhlasil s prezidentom, že prijatie prípadnej deklarácie by bolo zatiaľ predčasné.
Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda po rokovaní s hlavou štátu povedal, že jeho strana je ešte ochotná rokovať o úprave textu návrhu stanoviska parlamentu. Podľa neho by však bolo dobré, aby Slovensko čo najskôr prijalo jasné stanovisko ku Kosovu. Vláde pritom vyčítal, že k situácii nezaujala jednotný postoj. Zopakoval pri tom, že jeho strana odmieta, aby samostatné Kosovo vzniklo bez súhlasu Srbov.
Šéf slovenskej diplomacie a nominant Smeru-SD Ján Kubiš naopak nedávno povedal, že proces osamostatňovania Kosova je nezvratný. Priamy postoj k Ahtisaariho návrhu však nevyslovil. Proti samostatnosti Kosova sa vyjadril premiér a šéf Smeru Robert Fico.
Politické strany sa podľa prezidenta v otázke prípadnej nezávislosti Kosova zhodujú. "Som presvedčený, že skoro všetky politické strany sú toho istého názoru, že o Kosove bez stanoviska Srbska sa rozhodovať jednoznačne nedá," povedal prezident.
Kosovo je formálne časťou Srbska, ale od roku 1999 je pod správou OSN. Zatiaľ čo albánska väčšina sa usiluje o nezávislosť, Belehrad by súhlasil iba so širšou autonómiou. Konečné slovo bude mať Bezpečnostná rada OSN.
Dzurinda: Kubiš by mal čušať, hanbiť sa a odstúpiť
Minister zahraničných vecí Ján Kubiš by mal podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu za svoje výroky o Kosove na rokovaní eurovýboru parlamentu a v médiách odstúpiť. Dzurinda to povedal novinárom po dnešnom stretnutí s prezidentom SR Ivanom Gašparovičom.
Kubiša podľa Dzurindu diskvalifikovali minulotýždňové vyjadrenia o riešení postavenia Kosova v súvislosti s plánom Marttiho Ahtisaariho. "Mal by čušať a hanbiť sa," povedal Dzurinda. Návrh na odvolanie ministra však podľa neho opozícia zrejme nepodá. "Kubiš urobil cez noc salto mortale o 180 stupňov a Fico ho tam necháva. Je to normálne?" dodal Dzurinda a vyslovil počudovanie nad tým, že premiér namiesto sformulovania svojej pozície ku kosovskej otázke útočí na SDKÚ-DS. "Fico zaspal, išiel na turistiku do Číny a teraz reaguje podráždene. Nemal by sa urážať, mal by sa poučiť zo svojej chyby, keď nepripravil veci pred odletom do Číny. Ja som pripravený hľadať spoločný text a spoločnú pozíciu," povedal Dzurinda.
Dzurinda sa podľa vlastných slov nechce ponáhľať so zvolávaním mimoriadnej schôdze parlamentu, na ktorej by poslanci prijali deklaráciu prezentujúcu postoj Slovenska k riešeniu postavenia Kosova, na druhej strane však pripomenul, že vzhľadom na termíny rokovaní na medzinárodnej scéne o tomto probléme, veľa času niet. "Toto nie je opozično-vládna téma. Národnoštátne záujmy a zahraničná politika by mali byť jednotné," povedal Dzurinda s tým, že netrvá na ním predloženom texte, ale je otvorený dohode s ďalšími stranami opozície i koalície.
Prezident SR Ivan Gašparovič potvrdil zhodu s Dzurindom na tom, že si Srbsko musí samo rozhodnúť otázku suverenity i samostatnosti i na tom, že ešte je priestor na rokovanie. Prezident nevidí potrebu prijať záväzné uznesenie, návrh SDKÚ-DS akceptuje, nie je proti rokovaniu parlamentu, myslí si však, že ešte je časový priestor.
Slota neprišiel na rokovanie do Prezidentského paláca
Predseda koaličnej Slovenskej národnej strany (SNS) Ján Slota dnes neprišiel na avizované stretnutie do Prezidentského paláca. Prezident Ivan Gašparovič dnes absolvoval sériu rokovaní so zástupcami politických strán k otázke Kosova. Slotu mal prezident prijať o 16:00. Hovorca prezidenta Marek Trubač informoval, že Slota sa pred prijatím ospravedlnil a s hlavou štátu by sa mal stretnúť v najbližšom možnom termíne, s najväčšou pravdepodobnosťou už v stredu. Šéf národniarov pre agentúru SITA uviedol, že nemohol prísť na prijatie, lebo mal program mimo Bratislavy.
Autor: zh

Beata
Balogová
