SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
31. SCHÔDZA VLÁDY

Vláda chce zmenu zákona o slobode náboženskej viery

Na registráciu budú cirkvi potrebovať 20 tisíc podpisov ich plnoletých členov, nielen sympatizantov. Vláda ďalej schválila priority obrannej politiky i cestu premiéra do Líbye.

(Zdroj: Štefan Puškáš - TASR (ilustračné))
Vláda dnes súhlasila s poslaneckým návrhom, ktorý má sťažiť registráciu nových cirkví. Po novom by mali malé cirkvi so záujmom o oficiálne prihlásenie predložiť aj 20.000 podpisov jej členov s čestnými vyhláseniami, že k cirkvi patria. V súčasnosti stačia na registráciu náboženského spoločenstva aj podpisy sympatizantov. Návrh novely zákona pripravili koaliční poslanci, parlament o nej rozhodne definitívne pravdepodobne na najbližšej schôdzi.

Registrované cirkvi na rozdiel od neregistrovaných majú nárok na štátne platy pre duchovných či možnosť vyučovať svoje náboženstvo na školách. Bez dotácií a ďalších výhod by tak mohla naďalej ostať napríklad neveľká moslimská komunita na Slovensku či bahajské spoločenstvo.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

"Táto úprava nijakým spôsobom neobmedzuje slobodu vierovyznania, náboženstva a ani samotné zakladanie cirkví. Ide iba o práva nárokovateľné od štátu, ktoré vznikajú procesom registrácie," povedal novinárom minister kultúry Marek Maďarič.

Vláda dnes napriek nesúhlasu generálneho prokurátora a upozorneniam medzinárodného spoločenstva sprísnenie registrácie odsúhlasila. Novelu poslancov Jána Podmanického zo Smeru-SD a Ľudmily Muškovej z ĽS-HZDS by mal parlament schváliť na marcovej schôdzi. "Ide o ochranu pred tým, aby sa u nás zaregistrovali rôzne nebezpečné sekty a nebodaj si nárokovali na podporu štátu," zdôvodnila ju poslankyňa Mušková. Nedávno sa napríklad chcela zaregistrovať Ateistická cirkev neveriacich.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kritériá pre registráciu cirkvi na Slovensku patria k najtvrdším vo vyspelej Európe a sú vo viacerých aspektoch porovnateľné s právnym poriadkom v krajinách strednej Ázie. Aj keď na Slovensku je sloboda vierovyznania zabezpečená, súčasná prax v otázke registrácií v SR do značnej miery nahráva tým krajinám uvedeného regiónu, ktoré nemajú záujem vyjsť v ústrety požiadavkám na liberalizáciu v oblasti náboženskej slobody," konštatovalo ministerstvo zahraničných vecí v správe z roku 2005.

"Výčitka voči nám bola, že keď sa cirkev chce registrovať, je potrebných príliš veľa podpisov. Ale myslím si, že na základe tejto pripomienky nedôjde k zmene pravidiel pre registrovanie cirkvi,“ povedal pre SITA vtedajší minister zahraničných vecí Eduard Kukan.

Skryť Vypnúť reklamu

Súčasnú podobu zákona už skôr napadol na Ústavnom súde generálny prokurátor Dobroslav Trnka, podľa ktorého platný zákon obmedzuje ústavné právo na združovanie. Kritici okrem toho poukazujú na to, že slovenská regulácia je jedna z najprísnejších v Európe. V Česku funguje napríklad takzvaná dvojstupňová registrácia; na získanie právnej subjektivity cirkvi stačí 300 podpisov, na získanie ďalších práv je ich potrebných 10 tisíc. V Rusku je zas potrebných na registráciu cirkvi najmenej 10 členov.

Maďarič dnes tvrdil, že súčasný zákon ani navrhovaná úprava sa nijako nedotýka ústavou garantovaných základných práv a slobôd. Pripustil tiež, že do budúcnosti možno uvažovať aj o viacstupňovej registrácii, ako je to v Česku.

Ministerstvo kultúry v stanovisku pre vládu tiež argumentovalo, že dôkazom náboženskej slobody je aj rozširujúca sa činnosť mnohých netradičných náboženských zoskupení, ktorých počet odborníci odhadujú na približne 50.

Skryť Vypnúť reklamu

Na Slovensku je registrovaných 17 cirkví a náboženských spoločností. Najväčšou z nich je rímskokatolícka cirkev, ku ktorej sa podľa sčítania ľudu z roku 2001 hlási takmer 70 percent Slovákov. Registrované cirkvi dostávajú od štátu ročne na svoju činnosť spolu asi 900 miliónov korún.

Od roku 1992 bola na Slovensku ako nová cirkev registrovaná Náboženská spoločnosť Jehovovi svedkovia a Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní v októbri.

Bezpečnostná rada SR má konkrétne úlohy

Vláda dnes schválila plán práce Bezpečnostnej rady SR (BR) na rok 2007, ktorý určuje konkrétne úlohy BR v jednotlivých mesiacoch tohto roku.

V návrhu je uvedený aj prehľad prerokovania jednotlivých materiálov vo výboroch BR pre zahraničnú politiku, pre obranné plánovanie, pre civilné núdzové plánovanie a pre koordináciu spravodajských služieb. Ide o otvorený dokument, ktorý môže byť upravovaný na základe žiadostí členov rady.

Skryť Vypnúť reklamu

Plán práce obsahuje okrem iného aj návrh opatrení na implementáciu systému krízového riadenia NATO v podmienkach Slovenska, národný plán riadenia ochrany štátnych hraníc SR, návrh koncepcie ochrany utajovaných skutočností ako aj nový program boja so zločinnosťou.

Medzi prioritami obrannej politiky zatraktívnenie vojenskej služby

Vláda dnes schválila smernicu pre obrannú politiku Slovenska na roky 2008 až 2013, úlohou ktorej je poskytnúť politicko-strategické usmernenie plánovania ľudských, materiálnych a finančných zdrojov pri rozvíjaní spôsobilosti Ozbrojených síl SR (OS).

Ako sa v materiáli uvádza, politicko-vojenskou ambíciou Slovenska v tomto období bude pripravenosť OS na zabezpečenie obranyschopnosti našej krajiny s využitím výhod kolektívnej obrany NATO, ako aj účasť na operáciách medzinárodného krízového manažmentu prednostne na základe mandátu Bezpečnostnej rady OSN.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi priority obrannej politiky patrí zatraktívnenie vojenskej služby, zvýšená pozornosť sociálnej starostlivosti o všetky kategórie vojakov, ako aj skvalitnenie starostlivosti o vojnových veteránov a dôchodcov. V plánovaní síl je potrebné sústrediť sa na zvýšenie spôsobilosti pozemných síl, pričom 40 percent z ich celkového počtu bude pripravených a vybavených na zapojenie sa do operácií NATO a EÚ, ďalších osem percent bude udržateľných v operáciách v akomkoľvek čase.

Na základe programov rozvoja treba podľa smernice zabezpečovať moderné zbrojné systémy dodávané Ozbrojeným silám SR a podporovať rozvoj cielenej spolupráce s NATO a EÚ v oblasti vyzbrojovania.

K ďalším prioritám patrí zabezpečiť ozbrojené sily pri nasadení a vedení operácií, ako aj rozširovanie civilno-vojenskej spolupráce pri obrane štátu.

Skryť Vypnúť reklamu

Rimavská Sobota dostane miestne kasárne pre juhokórejskú firmu

Bývalé kasárne v Rimavskej Sobote dostane od armády mesto. Bezplatný prevod dnes na návrh ministerstva obrany schválila vláda. O prebytočný armádny objekt už prejavila záujem kórejská spoločnosť Sewon, ktorá vyrába káblové zväzky a komponenty pre automobilový priemysel. V regióne s vysokou nezamestnanosťou by mohla spoločnosť vytvoriť podľa skorších informácií asi tisíc pracovných miest a investovať vyše milióna eur (necelých 35 miliónov korún).

Na Slovensku by to bol už tretí závod spoločnosti Sewon, ktorá je jedným z hlavných dodávateľov pre automobilku Kia Motors. Záujem Sewonu o investovanie v Rimavskej Sobote dnes ČTK potvrdil primátor mesta Štefan Cifruš. Informácie už skôr potvrdila aj hovorkyňa vládnej investičnej agentúry SARIO Jana Murínová, podľa ktorej by malo ísť novú výrobu káblových zväzkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Spoločnosť Sewon má na Slovensku už dve prevádzky. V závode v Lednických Rovniach pri Púchove zamestnáva vyše 300 pracovníkov. Spoločnosť začala koncom minulého roka aj s výrobou v Hnúšti pri Rimavskej Sobote, kde vytvorila 250 pracovných miest.

Rimavská Sobota získa vojenský objekt v hodnote 111 miliónov korún zadarmo.

Ako po rokovaní kabinetu povedal minister obrany František Kašický, vláda reagovala na požiadavku primátora Štefana Cifruša, ktorý žiadal o urýchlenie prevodu, keďže v regióne možno vytvoriť tisíc nových pracovných miest.

Vláda zároveň vyslovila podmienku, aby sa prevedený majetok využíval iba na účely verejného záujmu v zmysle predloženého investičného zámeru. "Zmluvne vytvoríme aj kontrolné mechanizmy použitia tohto majetku na tie účely, na ktoré bol prevedený," doplnil Kašický.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister vysvetlil, že rezort obrany prijal určitý systém hospodárenia s majetkom štátu. V ich správe je okolo 21 nadbytočných objektov kasární, ale keďže ide o majetok štátu, ministerstvo potrebuje zabezpečiť, aby sa nestali predmetom špekulácií alebo zneužívania. "Preto k tomu takto citlivo pristupujeme aj s takýmito podmienkami," doplnil Kašický.

Objekt kasární kpt. Nálepku sa stal prebytočným na základe rozhodnutia ministra obrany zo dňa 15. novembra 2005. Tento majetok sa ponúkol štátnym rozpočtovým a príspevkovým organizáciám, ktoré o neho neprejavili záujem. Preto bol ponúknutý mestu Rimavská Sobota, na území ktorého sa nachádza.

Ministerstvo obrany previedlo od roku 2004 na samosprávy už viaceré prebytočné pozemky, budovy, sklady či kasárne za stovky miliónov korún. Armáda najprv nepotrebný majetok ponúkla štátnym rozpočtovým a príspevkovým organizáciám. Ak ich tie odmietli, prišli na rad obce, mestá a vyššie územné celky.

Skryť Vypnúť reklamu

Premiér vycestuje do Líbye a na Ukrajinu

Prehĺbenie vzťahov medzi Slovenskom a Líbyou, najmä v oblasti hospodárskej a obchodnej spolupráce, bude cieľom oficiálnej návštevy premiéra Roberta Fica v Tripolise 20. až 22. februára, ktorú dnes odsúhlasil vládny kabinet.

Premiéra bude na návšteve sprevádzať minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek a štátni tajomníci rezortov zahraničia a financií Oľga Algayerová a Peter Kažimír. "Slovenská delegácia vyjadrí podporu Bulharsku pri riešení situácie v súlade so stanoviskom Európskej únie, ktorú vyvolalo rozhodnutie líbyjského súdu o udelení trestu smrti pre päť bulharských zdravotných sestier a palestínskeho lekára za údajné šírenie HIV," uvádza sa v prijatom návrhu na realizáciu návštevy.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovenská diplomacia koordinuje svoje kroky v tejto veci s Bulharskom, minister Kubiš hovoril na túto tému s bulharským rezortným partnerom počas pondelňajšieho rokovania európskych šéfov diplomacií v Bruseli. "Bulharský minister mi posiela aktualizované stanovisko, ktoré bude súčasťou materiálu pre premiéra pri jeho ceste do Líbye," povedal.

Predseda vlády Fico už deklaroval, že počas návštevy chce hovoriť o líbyjskom dlhu voči Slovensku a možnosti získať pre Letecké opravovne Trenčín zákazku na opravu líbyjských lietadiel. V sprievode delegácie bude aj skupina podnikateľov.

Bývalému Československu dlhuje Tripolis 390 miliónov dolárov. "My budeme lobovať len za svoj dlh. Je to možno otázka kapitalizácie tohto dlhu, lebo 130 miliónov dolárov je suma, s ktorou sa dá operovať na líbyjskom trhu," dodal. Rokovať chce o energetike, potenciálnom zdroji plynu a ropy pre potreby slovenskej rafinérie a o lepšom využívaní slovenských kúpeľov občanmi Líbye.

Skryť Vypnúť reklamu

Pôvodne mal premiér navštíviť Líbyu 20. až 22. januára, cesta sa odložila pre zasadnutie líbyjského parlamentu vo vzdialenosti zhruba 500 kilometrov od hlavného mesta, čím by sa neuskutočnili všetky plánové rokovania.

Predseda vlády Robert Fico uskutoční následne v dňoch 25. a 26. februára oficiálnu návštevu Ukrajiny. S predsedom ukrajinskej vlády Viktorom Janukovyčom bude podľa prijatého vládneho materiálu rokovať o možnostiach prehĺbenia dvojstranných vzťahov, najmä v oblasti hospodárskej a obchodnej kooperácie, energetiky, prihraničnej spolupráce, ako aj o súčinnosti v humanitnej oblasti. Slovenského premiéra budú sprevádzať ministri zahraničných vecí a hospodárstva Ján Kubiš a Ľubomír Jahnátek.

MS vytvorí informačný systém monitorujúci legislatívny proces

Ministerstvo spravodlivosti (MS) SR vytvorí jednotný informačný systém na sledovanie legislatívneho procesu. Tento projekt dnes odobrila vláda SR. Agentúru SITA o tom informoval hovorca MS SR Michal Jurči.

Skryť Vypnúť reklamu

V praxi to bude znamenať, že sa zjednotí a sprehľadní tvorba zákonov a právnych noriem. Podľa Jurčiho bude zároveň možné garantovať záväznú podobu elektronickej verzie právneho predpisu a zákonov. Takýto stav je už vo viacerých okolitých štátoch. „Nielenže sa skvalitní legislatívny proces, ale sprehľadnia sa jednotlivé zmeny a novely zákonov. V praxi si bude môcť občan, sudca, prokurátor alebo policajt po zadaní dátumu do systému nájsť úplné znenie zákona platné v danom období. Nebude už musieť listovať v novelách. Okrem iného sa tak minimalizujú rôzne procesné chyby,“ vysvetlil minister spravodlivosti SR Štefan Harabin.

V posledných rokoch boli viaceré právne normy niekoľkokrát novelizované, počas jedného roku aj dvakrát. Systém okrem iného umožní automaticky informovať všetky zainteresované inštitúcie o zverejňovaných legislatívnych materiáloch, ich zmenách a o stave, v ktorom sa nachádzajú. Takto sa budú dať dôsledne dodržiavať legislatívne pravidlá vrátane lehôt a termínov, dodal Jurči.

Skryť Vypnúť reklamu

aktualizované 17:21

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Máš dosť teórie a poučiek? Študuj, cestuj, pracuj a ži!
 2. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 3. Na VŠEMvs získaš kvalitné štúdium v moderných priestoroch
 4. Táto pomôcka zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 5. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 6. Imunitnú bombu do tela dostanete vďaka Vitaglucanu
 7. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 8. Študuj na univerzite s viac ako 60 ročnou tracíciou!
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 2. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 3. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 5. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 6. Ako vybrať AKU reťazovú pílu
 7. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť
 8. Budúcnosť M&A v Európe
 9. Zdravá pečeň zlepšuje metabolizmus aj celkové zdravie
 10. Právo: Kto sú najväčší právnici a kde všade zostanú súdy
 1. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 26 522
 2. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 15 929
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 12 335
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 817
 5. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 842
 6. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 571
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 401
 8. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 8 305
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 8 189
 10. Oslávte nový rok v teple: Cestujte na Zanzibar úplne bezpečne 8 106
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Cynická obluda

Ústupok vlastencom

Ministerstvo financií v poslednej chvíli zmenilo svoj názor na pripravovaný zákaz domáceho pálenia.

Jankovská sa priznala k svojej trestnej činnosti, vypovedá na NAKA v Nitre

Počas akcie Víchrica zadržali podnikateľa Zoroslava Kollára aj piatich sudcov.

Monika Jankovská.

Koronavírus na Slovensku: Školy sa od pondelka neotvoria, už nie je čas, hovorí Gröhling (minúta po minúte)

Na Slovensku odhalili PCR testy 1811 nových prípadov. Z antigénov hlásia 937 pozitívne testovaných ľudí. Pribudlo aj 23 úmrtí.

	
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling počas príchodu na rokovanie 54. schôdze vlády SR. Bratislava, 25. november 2020.
AUTORSKÁ STRANA PETRA ŠABATU

Pod Babišom sa rok pred voľbami prvýkrát kýve stolička

Vystrieda magnáta Pirát?

Líder Pirátov Ivan Bartoš.

Neprehliadnite tiež

Opička sa priznala. Snaha nebola márna, reagoval Matovič na Jankovskú

Koaliční politici vítajú priznanie bývalej štátnej tajomníčky k trestnej činnosti.

Monika Jankovská.

Via Iuris súhlasí so špecializáciou sudcov aj vytvorením väčších súdov

Zmeny by mali umožniť efektívnejšie prerozdeľovanie práce.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Ombudsmanka vyzvala na nulovú toleranciu násilia k ženám

Násilie na ženách je vážny celospoločenský problém, ktorý sa nedarí odstraňovať.

Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.

Zdravotníci by mohli chodiť od dverí k dverám. Koalícia zvažuje, ako plošne pretestovať ľudí

Štát na plošné testovanie zatiaľ nemá ani dostatok antigénových testov

Sprava: Infektológ Pavol Jarčuška, hlavný hygienik Ján Mikas, predseda vlády Igor Matovič, ministerka kultúry Natália Milanová a minister zdravotníctva Marek Krajčí počas rokovania Ústredného krízového štábu so zástupcami odvetví postihnutých pandémiou v Hoteli Bôrik.