Bratislava 14. februára (TASR) - Ústav pamäti národa (ÚPN) dnes právoplatne zvíťazil už v druhom súdnom spore, v ktorom sa občan domáhal určenia, že nebol spolupracovníkom Štátnej bezpečnosti.
Krajský súd dnes rozhodol, že ÚPN nemusí "zmazať" alebo začierniť meno vysokoškolského profesora, ktorého ŠTB evidovala ako dôverníka pod krycím menom Leš. Profesor tvrdil, že zverejnenie jeho mena poškodzuje jeho osobný aj pracovný život. Keďže "nikdy vedome ani nevedome" nespolupracoval s ŠTB, žiadal o vymazanie jeho mena zo záznamov ÚPN. Súd jeho návrhu nevyhovel. O nikom, kto bol v registračných zväzkoch vedený ako dôverník, sa však podľa vysvetlenia ÚPN nedá povedať, že by s ŠTB aktívne spolupracoval.
ÚPN do dnešného dňa eviduje 18 žalôb občanov, ktorí žiadajú, aby neboli označovaní ako spolupracovníci ŠTB, alebo aby záznam o ich údajnej spolupráci ÚPN vymazal. Súdy zatiaľ právoplatne skončili dva prípady, oba v prospech ústavu, uviedol tlačový tajomník ÚPN Michal Dzurjanin. V odvolacom konaní sú však aj minimálne dva prípady, v ktorých prvostupňový súd vyhovel navrhovateľom. Rozhodnúť však musí o nich odvolací súd.
Problém s uvedením svojej osoby ako agenta s krycím menom Lotos v registračných zväzkoch ŠTB mal aj poslanec Národnej rady SR Jozef Banáš, ktorý tvrdil, že podpis vo zväzkoch nie je jeho. Na Generálnu prokuratúru SR podal preto trestné oznámenie na neznámeho páchateľa pre falšovanie podpisu. Vecou sa naďalej zaoberá polícia. "Som rozhodnutý prípad dotiahnuť do konca," povedal dnes pre TASR Banáš.
Zverejnenie registračných protokolov ŠTB prinieslo problém s pravosťou niektorých údajov aj v Českej republike, kde sa v zoznamoch spolupracovníkov ŠtB objavili mená viacerých umelcov a hercov. Najznámejšou je herečka Jiřina Bohdalová, o ktorú sa komunistická tajná polícia začala zaujímať už v roku 1959. Bohdalová dosiahla očistenie svojho mena a výmaz z registra ŠtB súdnou cestou v júni 2005. V máji 2006 dosiahol očistenie svojho mena a jeho vymazanie zo zoznamov ŠTB aj český herec Jan Kanyza.
Kašický dal vytypovať objekty, ktoré by ponúkol ÚPN pre jeho budúce sídlo
Minister obrany František Kašický nechal vytypovať objekty, ktoré by ponúkol Ústavu pamäti národa (ÚPN) pre jeho budúce sídlo.
Rezort má momentálne v správe približne 21 objektov kasární, ktoré sú pre nadbytočné a bude sa riešiť ich ďalšie využitie. Ako Kašický dnes povedal, ministerstvo predloží ponuku a ÚPN sa rozhodne, či mu budú priestory vyhovovať alebo nie. "Nezaručujem, že to budú objekty v Bratislave," zdôraznil Kašický.
Ministerstvo spravodlivosti doručilo 3. januára ÚPN výpoveď zo zmluvy o výpožičke budovy, ktorú majú v Bratislave na Námestí SNP. Rezort spravodlivosti to zdôvodnil riešením priestorového problému Krajského súdu Bratislava a Okresného súdu Bratislava 1, ktorý je podľa nich už dlhší čas alarmujúci.