Košice 14. februára (ČTK) - Polícia bude opäť vyšetrovať prípady údajných nezákonných sterilizácií rómskych žien, na ktoré v roku 2003 upozorňovalo združenie Poradňa pre občianske a ľudské práva.
Krajská prokuratúra v Košiciach totiž po decembrovom rozhodnutí Ústavného súdu zrušila vlastné uznesenie o zastavení trestného stíhania a spis vrátila žilinskej vyšetrovateľke. ČTK to dnes povedal hovorca košickej krajskej prokuratúry Milan Filičko.
"Prokuratúra vrátila spis vyšetrovateľke a uložila jej vykonať dôkazy podľa nálezu Ústavného súdu," uviedol Filičko. Vyšetrovateľka má najmä zabezpečiť vypočutie sťažovateliek a svedkov prípadu, prípadne ich konfrontáciu. "Ako dlho môže vyšetrovanie trvať, závisí od činnosti vyšetrovateľky," dodal Filičko.
Ústavný súd prípad vrátil prokuratúre vlani v decembri po sťažnostiach troch rómskych žien. Vo svojom náleze konštatoval, že vyšetrovatelia neurobili všetky kroky na zabezpečenie dôkazov. Súd zároveň trom sťažovateľkám priznal 50.000 korún odškodné.
Na údajné nezákonné sterilizácie upozornilo občianske združenie Poradňa pre občianske a ľudské práva ešte v roku 2003 vo svojej správe Telo a duša. Následné policajné vyšetrovanie výsledky tejto správy nepotvrdilo a vyšetrovanie zastavili. Združenie podalo na postup vyšetrovateľov sťažnosť, ktorú prokuratúra zamietla. Následne sa tri sťažovateľky obrátili na súd, ktorý rozhodol v ich prospech. Krajská prokuratúra však sťažnosť v obnovenom konaní opäť zamietla a ženy následne napadli na Ústavnom súde aj toto rozhodnutie.
Občianske združenie Poradňa pre občianske a ľudské práva upozornilo na 140 prípadov údajnej nezákonnej sterilizácie v nemocniciach v Prešove, Gelnici a Krompachoch. Celej situácii sa venovala aj správa vtedajšieho podpredsedu vlády pre menšiny Pála Csákyho, ktorá výsledky prieskumu odmietla.
Podozrenia z násilných sterilizácií sa objavili aj v susednom Česku a ďalších krajinách východnej Európy a vyvolali medzinárodný ohlas. Za nechcenú sterilizáciu sa už museli ospravedlniť viaceré české nemocnice.
igr fil