Nové vedenie Slovenskej televízie chce prijať naspäť niektorých zamestnancov, ktorých prepustil exriaditeľ televízie Richard Rybníček. Ide o ľudí, ktorí sa s výpoveďou nezmierili a vec dali na súd, STV im ponúka aj mimosúdnu dohodu. Rade STV to dnes povedal Marián Šinkovič z právneho oddelenia STV, ktorý pripustil, že televízia týchto ľudí potrebuje.
Slovenská televízia v súčasnosti vedie na súdoch 62 sporov s bývalými zamestnancami, z toho doteraz 23 na prvom stupni prehrala a štyri údajne vyhrala. "Postupne sa chceme vyrovnať so všetkými, kde právnici vyhodnotia, že by spor mohol byť prehratý," povedal riaditeľ STV Radim Hreha.
Po decembrovom nástupe do funkcie Hreha požiadal právne oddelenie televízie, aby vytypovalo prípady, kde STV hrozí prehra. Pred pár dňami tak dostal návrh s ôsmimi menami, ktorým začala za stiahnutie žaloby ponúkať náhradu deväť mesačných platov.
"Pri ich prepustení došlo k porušeniu zákona a to by sa nedalo profesionálne obhájiť," povedal dnes rade právnik Šinkovič. "Niektorí by mohli byť využiteľní aj v súčasnosti, lebo by sme ich potrebovali," dodal.
Mimosúdneho vyrovnania sa však nedočkajú tí, ktorí o prácu v STV prišli počas hromadného prepúšťania v roku 2003, keď Rybníčkov manažment v rámci finančného ozdravovania televízie prepustil zhruba polovicu z 2000 zamestnancov. Aj keď vo väčšine týchto prípadov Okresný súd Bratislava IV. porušenie Zákonníka práce konštatoval, právnik STV trvá na tom, že to tak nebolo a v súdoch chce pokračovať.
Šéfka odborov STV Gabriela Goliášová ale tvrdí, že hneď prvý zo zoznamu ľudí navrhnutých na mimosúdne vyrovnanie prišiel o prácu počas hromadného prepúšťania. Podľa nej sa v tom, čo právnik hovoril rade, objavili zámerné hrubé nepresnosti.
STV už rokovala o mimosúdnom vyrovnaní aj s manželkou výkonného riaditeľa STV Romana Liptáka Narcis Liptákovou. Hreha tvrdí, že to navrhli právnici. "Lipták bol mimo hry, hneď ma informoval, že je medzi nimi jeho manželka a preto nechcel byť pri rozhodovaní prítomný," povedal Hreha.
Rada STV dnes tiež rokovala o návrhu rozpočtu televízie na tento rok. Návrh, ktorým chcelo nové vedenie znížiť plánovanú stratu televízie z 293 miliónov korún na 195 miliónov korún, rada vedeniu vrátila na dopracovanie aj s programovým konceptom televízie. STV tak zostáva v rozpočtovom provizóriu.
Rada STV neschválila rozpočet a programový koncept STV
Rada Slovenskej televízie (STV) neschválila rozpočet a programový koncept STV na tento rok. Upravenú verziu pôvodného rozpočtu, ktorý vypracovalo ešte bývalé vedenie televízie, bude rada posudzovať na najbližšom rokovaní, 28. februára. Súčasné vedenie STV oproti predchádzajúcemu návrhu znížilo plánovanú stratu z predpokladaných 294,3 milióna korún na približne 195 miliónov korún. Dozorná komisia STV Rade STV aktuálnu verziu vyše dvojmiliardového rozpočtu odporučila schváliť. Rada tak však nespravila. Chýbali jej komentáre k niektorým položkám a časť členov rozpočet označila za neprehľadný.
Ako pre médiá povedal programový riaditeľ STV Roman Lipták, snahou vedenia bolo zostaviť reálny rozpočet. Zníženie straty bolo nutné, aby ju dokázali vykryť. Rezervy sa hľadali v nákladoch - napríklad na telefóny, prevádzku, pozastavili sa niektoré dlhodobé investície. Najviac sa stratu podarilo znížiť naplánovaním väčších výnosov - napríklad zefektívnením vymáhania peňazí od neplatičov koncesií, z reklamy, obchodnej činnosti. STV počíta, že ak by sa tento rok zmenil zákon o koncesionárskych poplatkoch, reálne sa to na náraste príjmov pre STV prejaví až na budúci rok. Podľa Liptáka existuje viacero spôsobov pokrytia odhadovanej tohtoročnej straty 195 miliónov korún. Sú medzi nimi - účelová dotácia na program z ministerstva financií, vyrokovanie pre STV výhodnejšieho výpočtu DPH, zvýšenie zisku z koncesií alebo pokrytie straty z nerozdeleného zisku z predchádzajúcich období. Generálny riaditeľ STV Radim Hreha pre médiá potvrdil, že rokuje o výpočte koeficientu na odpočet DPH pre STV s daňovým riaditeľstvom. Očakáva, že výsledky rokovaní budú známe v krátkom čase. Ak by sa STV podarilo získať účelovú dotáciu na program, bude to najskôr v roku 2008, tvrdí. Lipták považuje za najistejšie pokrytie straty z nerozdeleného zisku. Ak sa však finančná situácia STV nezačne zlepšovať, otvorí jej vedenie diskusiu o predaji výškovej budovy STV v Mlynskej doline v Bratislave.
Vedenie STV 19. decembra Radu STV informovalo, že programový koncept na rok 2007 spolu s rozpočtom STV na rok 2007 rade predloží až koncom januára. Dôvodom bola plánovaná strata v rozpočte vo výške 294,3 milióna korún. STV tak mala byť v rozpočtovom provizóriu prvý mesiac tohto roka. Rada dnešným rozhodnutím rozpočtové provizórium predĺžila. Skončí sa až keď schváli rozpočet a s ním aj programový koncept.
Podľa Liptáka čaká najzávažnejšia programová zmena STV v septembri, kedy sa má spustiť nová programová štruktúra, menšie zmeny sú plánované už v apríli a v lete. Jednou z programových priorít je výroba pôvodného seriálu. "V tejto oblasti sa intenzívne komunikuje s programovým prostredím, zatiaľ nie je vybraný konkrétny titul," konštatoval Lipták, podľa ktorého výberu témy a titulu bude predchádzať prieskum.
SRo: Programové zmeny neboli podľa Rady dostatočne pripravené
Zmeny vo vysielaní Slovenského rozhlasu (SRo), realizované od 29. januára, neboli podľa Rozhlasovej rady dostatočne pripravené. Vyplýva to z uznesenia, ktoré rada prijala na dnešnom zasadnutí. Okrem toho rada v uznesení konštatovala nenaplnenie povinnosti vyváženosti v spravodajskom príspevku o chystaných zmenách v Symfonickom orchestri SRo a tiež požiadala generálnu riaditeľku SRo Miloslavu Zemkovú o predloženie koncepcie rozvoja programovej služby.
Programový riaditeľ SRo Ľuboš Machaj v hodnotení prvých dvoch týždňov po uskutočnení zmien vyzdvihol najmä profiláciu Rádia Regina ako plnohodnotného okruhu s vlastným spravodajstvom. Za problémové miesta označil znížené pokrytie územia signálom Rádia FM, pričom avizoval opatrenia, ktoré by už v najbližšom čase mali situáciu, najmä na severe a východe územia, zlepšiť. Na otázku člena rady Petra Vargu, či sa nedalo vzhľadom na dostupné možnosti predísť chaosu a možnej strate poslucháčov najmä Rádia FM a Rádia Devín pri reštrukturalizácii frekvencií, Machaj reagoval, že zmenu bolo treba urobiť teraz a získal na nej najmä druhý okruh SRo - Rádio Regina. "Rádio Devín ani Rádio FM nemajú alternatívu, verím, že sa k nim poslucháči vrátia," dodal Machaj.
Členovia rady vyslovili pripomienky k spôsobu a času informovania o zmenách frekvencií rozhlasových okruhov. Pozitívne hodnotili zmeny v programe Rádia Regina, ktoré sa podľa Ľuboša Zemana v súčasnosti najviac približuje verejnoprávnej tradícii SRo, naopak, viacero výhrad smerovalo k formálnej, ale najmä obsahovej stránke vysielania prvého okruhu SRo - Rádia Slovensko (RS).
Peter Michalica kritizoval absenciu informácií z regiónov i niektoré nedostatočne profesionálne výkony moderátorov a redaktorov, Michal Dzurjanin poukázal na obsahové vyprázdňovanie vysielania RS i nevhodnosť zmien vysielacích časov besedy Z prvej ruky a hudobnej relácie Espresso, spolu s Michalicom namietali nevyváženosť spravodajského príspevku o chystanom prepúšťaní v Symfonickom orchestri SRo, kde podľa nich chýbalo vyjadrenie dotknutej strany.
Kveta Škvarková poukázala na to, že zmeny nerealizoval úplne nový tím, preto by nemalo prichádzať k obsahovému oslabovaniu vysielania, podľa Igora Galla sú badateľné tendencie ku komercionalizácii. Pripomienky k vysielaniu RS tlmočil i predseda rady Vladimír Talian, spolu s Jánom Dudrom však upozornili, že je ešte veľmi krátke obdobie po uskutočnení zmien. "Žiadna deštrukcia verejnoprávnosti sa nekoná, je možné, že konzervatívnejšia časť poslucháčov RS prejde na Reginu, SRo tým však poslucháčov nestratí," povedal Talian s tým, že aj on vidí problémové miesta, osobitne na RS, kde podľa neho spravodajstvo nedostatočne zásobuje denné vysielanie. "Dajte nám čas," vyzvala členov rady generálna riaditeľka SRo Zemková. Podľa Machaja bude manažment dbať o elimináciu hluchých miest.
Autor: zh

Beata
Balogová
