Bratislava 15. februára (TASR) - Najvyšší súd SR dnes nepotvrdil rozhodnutie vyčiarknuť Máriu Mešencovú zo zoznamu advokátov. Zároveň však uznal Mešencovú za vinnú z porušenia ustanovenia zákona o advokácii týkajúcom sa nezávislosti advokátov.
Rozhodnutie NS SR je podľa právneho zástupcu Mešencovej a exministra spravodlivosti Daniela Lipšica "trochu šalamúnske riešenie". "Dôležité je, že pani Mešencová môže vykonávať naďalej svoju profesiu a že najvyšší súd zrušil rozhodnutie SAK o vyčiarknutí zo zoznamu advokátov," povedal novinárom po verdikte Lipšic. Mešencová podľa neho zachraňovala česť advokátskej profesia a SAK sa postavila na stranu skorumpovaného advokáta.
Podľa Lipšica nemožno odhaľovať korupciu v justícii bez spolupráce advokátov. "Ak by sa Mešencová nestala agentkou, nemohla by polícia korupciu odhaliť," dodal. Preto zvažuje aj podanie na Ústavný súd SR.
Rozhodnutie NS SR Mešencovú sklamalo. "Myslím, že neexistuje taký spôsob, aby mohol byť advokát agentom. Najvyšší súd rozhodol, advokát sa do toho nemôže miešať," povedala novinárom advokátka. Pre rozhodnutie SAK pocítila v posledných mesiacoch úbytok klientov, ale je rada, že môže vykonávať advokáciu naďalej.
Dôvodom vyčiarknutia Márie Mešencovej zo zoznamu advokátov bol predovšetkým jej súhlas s ustanovením za policajného agenta a stratenie jej nezávislosti, tvrdí SAK. Ako agent pomohla Mešencová odhaliť svojho skorumpovaného kolegu Pavla P. Ten jej ponúkal úplatok za to, že zabezpečí zmenu výpovede jej klienta, ktorá bola v neprospech mandanta zastupovaného Pavlom P.
Skorumpovaného advokáta odsúdil Špeciálny súd 30. novembra na dva roky podmienečného väzenia.
Advokátska komora: Potvrdilo sa právo občana mať nezávislého advokáta
"Rozhodnutie Najvyššieho súdu SR garantuje, že všetci, ktorí sa obrátia na advokátov, nebudú vystavení nebezpečiu, že ich bude obhajovať osoba, ktorá koná na základe príkazov polície. Je to záruka, že advokáti nebudú donášačmi a špicľami polície," povedal dnes novinárom predseda Slovenskej advokátskej komory (SAK) Štefana Detvai.
Neznamená to, že by advokáti nemohli odhaľovať korupciu. Podľa Detvaia však advokát nemôže byť v pozícii agenta, ale iba v pozícii svedka. "Svedok je fyzická osoba, ktorá dokazuje určité skutočnosti. Ale svedka nikto neriadi. Výpoveď svedka je rovnako silná ako výpoveď agenta. Ona oznámila korupciu, dosvedčila a splnila si svoju povinnosť," dodal Detvai. Mešencová podľa neho porušila navyše aj záväzok mlčanlivosti voči svojmu klientovi.
Slovensko je podľa Detvaia zatiaľ jedinou krajinou, kde sa verejne hovorilo o tom, že advokát by mohol byť agentom.
Ministerstvo spravodlivosti: Najvyšší súd rozhodol dobre, advokát nemá byť agentom
Ministerstvo spravodlivosti SR rešpektuje rozhodnutie Najvyššieho súdu SR v prípade advokátky Márie Mešencovej. Súd zrušil vylúčenie Mešencovej z advokátskej komory, zároveň ale spochybnil možnosť, aby advokát mohol byť policajným agentom. "Stav, keď bývalá Štátna bezpečnosť využívala ako agentov advokátov, sudcov a prokurátorov, je pre právny štát neprípustný," zdôraznil hovorca ministerstva Michal Jurči. Verdikt má význam hlavne pre orgány činné v trestnom konaní, pretože advokát nemôže konať v právnom štáte proti svojmu klientovi. "Podobne ako kňaz, ktorý nesmie porušiť spovedné tajomstvo."
Ministerstvo spravodlivosti bude iniciovať odbornú diskusiu na tému agent a väčšie preverovanie poskytnutých informácií. V minulosti sa podľa rezortu vyskytli prípady zneužitia tohto inštitútu osobami, podozrivými z najzávažnejších trestných činov. Na základe nepravdivej výpovede agenta došlo v uplynulých rokoch k nezákonnému zásahu do výkonu sudcovského povolania v prípadoch sudcov Lipovského a Precechtela, a tým aj policajnému nátlaku na súdnu moc, dodal Jurči.