Tisovec 15. februára (ČTK) - V stredoslovenskom Tisovci spúšťajú v týchto dňoch do prevádzky nový vodojem, ktorý zachytáva vodu unikátnych prameňov pravidelne vyvierajúcich z krasových jaskýň Muránskej planiny. Vodný zdroj, ktorého stavba trvala päť rokov a stála približne 35 miliónov korún, bude napájať 80 percent domácností mesta, povedal ČTK primátor mesta Peter Mináč.
"Od spustenia nového vodojemu očakávame najmä zlepšenie kvality vody," povedal. Veľké množstvo zachytenej vody umožní podľa Mináča usadenie prípadného kalu, ktorý sa v posledných rokoch údajne vo vode objavoval. Dva pôvodné vodojemy spolu nemali ani tretinovú kapacitu a voda sa v nich rýchlejšie menila.
Unikátne na celej stavbe sú najmä pramene, ktoré vodojem napájajú. Tie totiž periodicky vyvierajú z jaskýň približne 45 minút s nasledovnou rovnako dlhou prestávkou. Podľa amatérskeho speleológa Milana Slabeja z Tisovca je v podzemí niekoľko vzájomne prepojených jazier, ktoré vytvárajú takzvaný sifónový efekt. "Je to ako keď stáčate víno. Tečie, kým hadica nenasaje vzduch," vysvetlil Slabej. Ďalšia perióda nastáva až vtedy, keď sa podzemné jazero znova naplní vodou.
Jaskyne Muránskej planiny s podzemnými jazerami sú v pozornosti speleológov už desiatky rokov. Známa je napríklad Teplická jaskyňa, z ktorej speleológovia s pomocou potápačských prístrojov preskúmali takmer jeden kilometer. Vodná jaskyňa Bobačka patrí s dĺžkou viac ako tri kilometre k najdlhším na Slovensku. Na Muránskej planine je približne 150 pre verejnosť neprístupných jaskýň. Množstvo podzemných vôd zaručuje podľa Mináča bezproblémové zásobovanie mesta aj v časoch najväčšieho sucha.