BRATISLAVA 15. februára (SITA) - Únia profesionálnych hudobníkov Slovenska podporuje iniciatívu za zachovanie historického organa na chóre Dómu sv. Martina v Bratislave na jeho pôvodnom mieste. Svoje podporné stanovisko poslala únia listom Lisztovej spoločnosti na Slovensku a svoje stanovisko oznámi zainteresovaným inštitúciám. Ako agentúru SITA informovala prezidentka Únie profesionálnych hudobníkov Slovenska Anna Miklovičová, táto podpora nevylučuje umiestnenie nového organa na inom vhodnom mieste v dolnej časti chrámu. "Týmto riešením sa zachová nielen historický organ, ale aj jedinečný priestor empory, ktorá svojou veľkosťou spolu s pôvodným organom patrí medzi historické skvosty európskeho kultúrneho a duchovného dedičstva," uvádza sa v liste. Vyše 120-ročný organ je hnuteľnou kultúrnou pamiatkou a aj z toho dôvodu by sa nemal premiestňovať z centra Bratislavy do jeho mestskej časti, do Petržalky, tvrdí Miklovičová.
Únia profesionálnych hudobníkov Slovenska oboznámi so svojím stanoviskom: Ministerstvo kultúry SR, Výbor pre kultúru a médiá NR SR, Krajský pamiatkový úrad, Rímskokatolícky dekanát v Bratislave a trnavský Arcibiskupský úrad. Pošle ho tiež primátorovi Bratislavy Andrejovi Ďurkovskému a starostovi bratislavského Starého Mesta Andrejovi Petrekovi.
Historický organ by mal v Dóme sv. Martina nahradiť približne o dva roky nový organ. Nový nástroj by mala postaviť firma Geralda Woehla z nemeckého Marburgu, ktorá vyhrala konkurz. Nový nástroj bude typom tzv. univerzálneho organa so špecifickým prihliadnutím na interpretáciu diel J. S. Bacha a francúzskej organovej hudby 19. a 20. storočia. Túto vlastnosť podľa diecézneho hudobníka a koordinátora projektu Stanislava Šurina nespĺňa žiaden iný organ na Slovensku. Výstavbu nového organa zastrešuje za Rímskokatolícku cirkev arcibiskup Bratislavsko-trnavskej diecézy Mons. Ján Sokol. Cirkev bude projekt hradiť zo svojich prostriedkov ako aj zo sponzorských darov. Cena organa je 993-tisíc eur bez DPH. Podľa Sokola by sa starý organ mal presťahovať do budúceho kostola v Petržalke.
Proti sťahovaniu organa sa postavil dirigent Slovenského národného divadla (SND) v Bratislave Pavol Selecký, ktorý v polovici januára požiadal poslancov parlamentného výboru pre kultúru a médiá o poslanecký prieskum. Selecký upozorňuje, že súčasťou výmeny historického organa za nový elektronický nástroj má byť aj prestavba pôvodného priestoru chóru v konkatedrále. Takýmto zásahom sa naruší ojedinelý koncertný priestor.
Pôvodný organ tvorí integrálnu súčasť interiéru významnej národnej kultúrnej pamiatky. Okrem toho je organ súčasťou hudobnej a kultúrnej tradície Bratislavy a Slovenska, ako aj kultúrneho dedičstva Európy. Pôvodný chór ako aj umiestnenie historického organa navrhol skladateľ Franz Liszt, tvrdí Selecký. K žiadosti o poslanecký prieskum sa podpisom pripojilo takmer 400 bratislavských umelcov.
Na poslaneckom prieskume sa 26. januára zúčastnili štyria poslanci, zástupcovia cirkvi a mesta.
Podpredseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Dušan Jarjabek (Smer-SD) pre agentúru SITA konštatoval, že výbor nespochybňuje to, že by dóm mohol mať nový organ, ktorý by spĺňal najvyššie interpretačné kvality. Neznamená to však, že by v konkatedrále nemohli byť oba nástroje. Výbor podľa Jarjabka nechce plniť v diskusii o osude historického organa arbitra, požiadal však ministerstvo kultúry, aby preskúmalo rozhodnutia pamiatkového úradu v tejto veci.