TRNAVA 15. februára (SITA) – V Trnavskom kraji nemá z 251 obcí 99 obcí územný plán (ÚP). Medzi nimi sú aj Gabčíkovo (okres Dunajská Streda) a Váhovce (okres Galanta), ktoré ho podľa zákona musia mať, keďže počet ich obyvateľov prekračuje 2 000. Ako uviedol pre agentúru SITA starosta Váhoviec Ferdinand Szalay, informácia o tom, že obec nemá ÚP, je pre neho prekvapením, lebo dokument majú už z 90. rokov minulého storočia. Bronislava Trnková z Krajského stavebného úradu (KSÚ) v Trnave však argumentuje, že všetky územné plány vytvorené do roku 2000, ktoré neboli aktualizované do júla 2006, stratili platnosť. Trnková súčasne dodala, že ak aj obecné zastupiteľstvo ÚP aktualizovalo a KSÚ o tom neinformovalo, obec je vedená bez územnoplánovacej dokumentácie. Starosta Gabčíkova Ivan Fenes priznal, že ÚP majú už v súčasnosti neplatný. Doplnil, že na novom pracujú, chcú do neho zakomponovať i pripravovaný priemyselný park. Fenes potvrdil, že dokument dokončia do konca roka. Náklady naň podľa jeho slov sú 1,5 milióna korún.
Napriek tomu, že mestám a obciam nad 2 000 obyvateľov vzniká povinnosť vypracovať územný plán, jeho neexistenciu zákon nijako netrestá. Obce sa však ukracujú o možnosti čerpať finančné prostriedky zo štrukturálnych fondov EÚ, lebo jednou zo základných požiadaviek pri podávaní žiadostí je schválený ÚP.
Ako povedala Trnková, KSÚ pomáha obciam a mestám pri tvorbe územnoplánovacej dokumentácie. Zabezpečuje spracovateľom podklady a údaje, ktoré má o území k dispozícii. „Ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja SR poskytuje dotácie na spracovanie ÚP,“ poznamenala Trnková. „Žiaľ, objem financií na tento účel je veľmi obmedzený. Pre celé Slovensko v roku 2006 to bol jeden milión,“skonštatovala Trnková. Vlani bola za Trnavský kraj vybratá jedna obec, ktorá získala dotáciu 165 000 Sk. KSÚ poskytuje obciam aj informácie o možnostiach čerpania financií zo štrukturálnych fondov v operačnom programe Základná infraštruktúra. Za Trnavský kraj bolo v rokoch 2004-2006 schválených 27 žiadostí.
Trnková si myslí, že vypracovanie ÚP nie je problém. „Odborne spôsobilých obstarávateľov i spracovateľov je dostatok. Problémom sú financie,“ naznačila. Vypracovanie ÚP predstavuje značnú položku z rozpočtu obce. Odhadom sa pohybuje od 400 do 500-tis. Sk pre priemerne veľkú obec. „Mnohé obce navyše prednostne riešia pálčivejšie otázky života ako sú napríklad kanalizácia či vodovod,“ podotkla Trnková.